AZS u dzieci – jak zmniejszyć ryzyko?

Co znajdziesz w artykule?

Atopowe zapalenie skóry jest chorobą wieloczynnikową, a wśród przyczyn istotną rolę odgrywają uwarunkowania genetyczne. Na szczęście okazuje się, że istnieje kilka sposobów, które mogą zmniejszyć ryzyko rozwinięcia AZS u dzieci.  

Atopowe zapalenie skóry u dzieci – ryzyko

Statystyki nie pozostawiają złudzeń. Gdy jedno z rodziców cierpi na AZS, ryzyko wystąpienia choroby u dziecka wynosi około 20-30%, natomiast gdy oboje rodzice zmagają się z tą chorobą, ryzyko wzrasta do 40-50%.

Drogocenne probiotyki

Liczne badania naukowe pokazują, że przyjmowanie probiotyków w początkowym okresie życia dziecka istotnie zmniejsza ryzyko wystąpienia AZS. Co więcej – pozytywny efekt przyjmowania probiotyków można zaobserwować również, gdy kobieta w ciąży lub karmiąca piersią, suplementuje dobroczynne bakterie. Przy czym, korzystniejsze jest przyjmowanie mieszanki różnorodnych szczepów bakterii, niż stosowanie monopreparatu. Najlepsze działanie probiotyków obserwujemy w ciągu pierwszych 2 lat życia dziecka. Kwestię suplementacji dobroczynnych bakterii koniecznie skonsultuj z lekarzem prowadzącym ciążę lub z pediatrą.

Karmienie piersią minimalizuje rozwój AZS u niemowlaka?

Korzyści płynących z karmienia piersią jest całe mnóstwo, a mleko mamy jest niezaprzeczalnie najlepszym pokarmem w pierwszym okresie życia dziecka. Wśród argumentów przemawiających za karmieniem piersią znajduje się również możliwość zmniejszenia ryzyka wystąpienia AZS u dzieci, na co wskazują liczne badania naukowe. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, jak długie karmienie piersią jest najbardziej korzystne w kontekście zmniejszenia ryzyka AZS, lecz raport Amerykańskiej Akademii Pediatrii mówi o tym, że wyłączne karmienie piersią przez przynajmniej 3-4 miesiące, zapobiega rozwojowi AZS lub go opóźnia.

AZS u dzieci – warto się czasem ubrudzić

W badaniach naukowych pojawia się również pojęcie hipotezy higieny w kontekście zmniejszania ryzyka AZS. Mówi ono o tym, że zwiększony poziom dbałości o czystość może odpowiadać za zwiększenie zapadalności na niektóre choroby. Dotyczy to między innymi alergii i astmy. I choć brakuje jednoznacznej odpowiedzi w tym zakresie, wyniki wskazują, że wczesny kontakt z różnorodnymi mikroorganizmami może zmniejszać ryzyko wystąpienia AZS u dzieci z obciążeniem rodzinnym. Wśród korzystnych działań wymienia się na przykład kontakt z innymi dziećmi, zwierzętami domowymi, mieszkanie na wsi czy korzystanie z zajęć dla niemowląt.

Emolienty a atopowe zapalenie skóry

Ostatni ze sposobów minimalizowania ryzyka wystąpienia AZS u dzieci to dobre kosmetyki. Emolienty są podstawą codziennej pielęgnacji skóry atopowej, gdyż mają za zadanie dostarczać jej potrzebnych lipidów i polepszać funkcje barierowe. Badacze sprawdzili, czy prewencyjne stosowanie emolientów może obniżyć ryzyko wystąpienia AZS u dzieci z obciążeniem rodzinnym. W jednym z badań rodzice zostali poproszeni o stosowanie emolientów na całe ciało dziecka, przynajmniej raz dziennie, przez pierwsze 6 miesięcy. Okazało się, że w względne ryzyko AZS zostało zmniejszone o 50% i nie odnotowano działań niepożądanych.

Warto zatem rozważyć stosowanie emolientów u niemowlaka. Należy jednak rozsądnie dobrać preparaty odpowiednie dla delikatnej skóry. Warto zaopatrzyć się w produkty zawierające roślinne oleje, bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe. Przykładem jest olejek ochronny do ciała eeny meeny, zawierający między innymi olej lniany i olej słonecznikowy. Oleje te posiadają korzystną dla skóry zawartość różnorodnych nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Emolienty to nie tylko oleje

Jeśli nie przepadamy za płynną konsystencją olejków, alternatywą jest balsam S.O.S eeny meeny. Jest to produkt również bazujący na wartościowych olejach roślinnych. Emolienty, zwłaszcza w formie płynnej, można wykorzystać też do masażu Shantala. Oprócz korzystnego działania tych kosmetyków na skórę i możliwości zmniejszenia ryzyka AZS, zafundujemy dziecku dotyk pełen miłości.

Karolina Chodera – atopik i alergik, a z wykształcenia biotechnolog i dermokonsultantka. Szczęśliwa mama Leona. Tworzy blog www.dermatopik.pl, poświęcony przede wszystkim atopowemu zapaleniu skóry. Dzieli się tam własnym doświadczeniem i rzetelną wiedzą, którą stale poszerza. Miłośniczka lawendy i spacerów po lesie.

Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Jak radzić sobie z AZS w ciąży?
Swędzenie skóry przy AZS – jak sobie radzić?
Kosmetyki eeny meeny rekomendowane przez PTCA

Powiązane artykuły