Ceramidy w kosmetykach – dlaczego są dla nas ważne?

Co znajdziesz w artykule?

Rynek kosmetyczny coraz częściej mówi o ceramidach. Nadal dla dużej liczby osób ten termin jest wciąż tajemniczy. Chcemy przybliżyć Wam wszystkie najważniejsze informacje z tym związane w naszym artykule. Czym są ceramidy i w jaki sposób mogą wspomóc naszą skórę? Warto zgłębić ten temat, nasza skóra nam za to podziękuję!

Ceramidy — co to jest?

Ceramidy to naturalne cząsteczki, które znajdują się w skórze człowieka. Wraz z innymi lipidami, które są obecne w warstwie rogowej naskórka, tworzą uporządkowaną strukturę płytkową, tzw. ochronny „mur”. Zapobiega on utracie wody z organizmu, a także poprawia jej wchłanianie. Pozwala to na zachowanie odpowiedniego nawilżenia skóry. Zmniejszenie zawartości ceramidów może nastąpić w wyniku czynników takich jak: stres, promieniowanie ultrafioletowe, menopauza czy zmiany hormonalne. Może to prowadzić do różnych schorzeń skóry np. AZS (atopowe zapalenie skóry) lub łuszczycy. Wraz z upływem czasu ich ilość naturalnie obniża się, a w wieku 40 lat skóra kończy ich produkcję.

Ceramidy w kosmetykach

Produkty do pielęgnacji skóry i włosów z ceramidami to ostatnio najbardziej popularny trend w kosmetyce. Nic dziwnego! Działają przeciwstarzeniowo, odbudowują hydrolipidową warstwę skóry, mają właściwości regenerujące i nawilżające. Właściciele skóry typu: dojrzała, sucha, wrażliwa, atopowa – to coś dla Was. Nasz Kojący balsam regenerujący zawiera w sobie Cerafluid – aktywne ceramidy, które dokonają rewolucji w pielęgnacji waszego ciała. Badania na probantach dowiodły, że dodanie Cerafluidu do formulacji, spowodowało zwiększenie elastyczności ich skóry do 25,22% po 30 dniach stosowania, natomiast gładkość naskórka wzrosła do 22,23%.

Ceramidy znajdują zastosowanie także w kremach i serach do twarzy. Nasza marka posiada w swojej ofercie Odżywcze serum rewitalizujące, które jest polecane do każdego typu skóry, zwłaszcza zmęczonej, wykazującej pierwsze oznaki starzenia. Ma działanie silnie regeneracyjne i odżywcze. Serum można stosować, w zależności od wymagań i potrzeb skóry na dzień i/lub na noc, przed aplikacją swojej ulubionej emulsji do twarzy np. Kremu łagodzącego na co dzień eeny meeny. Co ważne, zawarte w serum ceramidy mają potwierdzone działanie przeciwzmarszczkowe. Badania dowodzą, że Cerafluid powoduje redukcję zmarszczek na twarzy do 11,63% w przypadku stosowania przez 30 dni. Probanci zostali poproszeni o wyrażanie opinii na temat efektywności ceramidów, oto kilka z nich:

♥ widoczna redukcja drobnych zmarszczek – 85% testujących zgodziło się z tą tezą,
♥ poprawa ogólnego wyglądu skóry – 95%,
♥ skóra jest gładsza, bardziej nawilżona – 95%,
♥ skóra jest bardziej elastyczna – 90%,
♥ widoczna poprawa ujędrnienia cery – 90%,
♥ ujednolicenie kolorytu skóry – 85%.

Ceramidy a inne składniki kosmetyków

Odpowiedzmy sobie na kilka pytań: z jakimi składnikami najlepiej „współpracują” ceramidy?
Są one najbardziej skuteczne w połączeniu z innymi lipidami np. kwasami tłuszczowymi czy gliceryną. Aktywne ceramidy, zawarte w naszych produktach połączone są z diglycerydami i trójglicerydami podobnymi do tych, które naturalnie występują w stratum corneum[1]. Dzięki temu wykazują powinowactwo do skóry człowieka i są dobrze przyswajalne.

Idźmy dalej, jakie kosmetyki stosować równoległe z ceramidami?
W przypadku pielęgnacji twarzy dobrym wyborem jest włączenie ceramidów, kiedy stosujemy kwasy BHA i AHA, a także retinol. Te mocno złuszczające substancje zostaną wówczas zrównoważone i pozwoli to uniknąć nadmierne wysuszenia, złuszczenia i podrażnienia skóry.

Czy poza stosowaniem odpowiedniej pielęgnacji, człowiek może naturalnie wytworzyć więcej ceramidów?
Tak! Nabiał, brązowy ryż, bataty oraz jajka zwiększają zdolność organizmu do ich wytwarzania.

Jakiego pochodzenia są ceramidy zawarte w kosmetykach eeny meeny?
Ogólnie ceramidy mogą mieć pochodzenie zwierzęce, roślinne lub być wytworzone syntetycznie. W naszym kosmetykach stosujemy ceramidy pochodzenia roślinnego. To wszystko, co powinniście wiedzieć, w razie pytań prosimy o kontakt z naszym Zespołem eeny meeny!

[1] (łac.) warstwa rogowa naskórka

Powiązane artykuły