Melasma to dermatoza skóry zwana również ostudą. Tego typu przebarwienia o nieregularnych kształtach przypisywane są głównie kobietom w ciąży. Jednak nie tylko ten okres sprzyja powstawaniu melasmy. Przyjmowanie doustnej antykoncepcji lub innych preparatów hormonalnych również może być przyczyną powstawania tego typu zmian. Problem z przebarwieniami dotyczy także mężczyzn i kobiet w okresie menopauzy. Czy można uchronić się przed melasmą? Czy istnieje krem na melasmę lub zabieg kosmetyczny, który pozwoli ją usunąć? Nikt nie zagwarantuje całkowitego rozjaśnienia przebarwień, ale istnieje kilka metod służących do walki z nieestetycznymi plamami.
Melasma – co to? Jak rozpoznać melasmę?
Co to jest melasma? Najprościej mówiąc, są to przebarwienia. Melasma, inaczej zwana ostudą, to nieregularne kształty o brązowym zabarwieniu, bardzo wyraźnie odgraniczające się od skóry. Te symetryczne, rozlane plamy mogą pojawić się nad górną wargą, na policzkach, ale niekiedy melasma występuje też na czole lub szyi.
Co ciekawe, wyróżnia się aż 3 rodzaje melasmy: epidermalną, dermalną oraz mieszaną. Rozpoznania zmian i ich rodzaju dokonuje dermatolog. Wystarczy wywiad i bezbolesne badanie pod lampą Wooda.
Skąd bierze się melasma?
Przebarwienia powstają na skutek nagromadzenia się melaniny, która jest pigmentem produkowanym przez melanocyty.
Do głównych czynników powstawania melasmy zalicza się: hormony żeńskie, światło słoneczne i czynniki genetyczne. Przyczyną pojawienia się ciemnych przebarwień może być jeden z tych czynników lub występowanie ich jednocześnie.
Czy można uchronić się przed melasmą?
Jeśli chodzi o czynniki genetyczne lub działanie hormonów, niewiele można zrobić. Szczególnie wtedy, gdy kobieta jest w ciąży, bądź ze względów zdrowotnych musi przyjmować leki hormonalne. Pozostaje unikanie słońca i wysoka ochrona przeciwsłoneczna, a na to już mamy wpływ.
Ochrona przeciwsłoneczna
W ochronie przed ostudą pomocne może być zastosowanie się do poniższych wskazówek:
- Nawet wtedy, gdy nie planujesz pełnej ekspozycji na słońce, a jedynie wybierasz się na spacer, bądź do pracy, stosuj ochronę przeciwsłoneczną. Wybieraj kremy z filtrem SPF 50.
- Istotny jest sposób i częstotliwość aplikacji preparatu ochronnego. Krem z filtrem działa przez określony czas, dlatego trzeba powielać aplikację kosmetyku.
- Nie bez znaczenia jest również rodzaj użytych filtrów. Wyróżnia się filtry mineralne (fizyczne), chemiczne i mieszane.
Filtry w kremie przeciwko melasmie
Najlepiej na melasme wybrać krem, który posiada w składzie połączenie filtrów mineralnych i chemicznych. Przykładowe filtry to:
- DWUTLENEK TYTANU — filtr mineralny o szerokim spektrum ochrony przeciwko promieniowaniu UVA i UVB.
- TINOSORB S —filtr chemiczny o szerokim spektrum ochrony przeciwko promieniowaniu UVA i UVB.
- UVINUL A PLUS — fotostabilny, chemiczny filtr UVA, wzmacniający ochronę antyoksydacyjną.
- UVINUL T150 – fotostabilny, chemiczny filtr UVB.
Krem ochronny może być jednocześnie maskującym kremem na przebarwienia. Na rynku dostępne są kosmetyki przeciwsłoneczne z zawartością pigmentów kamuflujących ostudę.
Niektóre podkłady do makijażu oraz kremy BB również posiadają SPF 50. Nie są to jednak kosmetyki typowo ochronne, a bardziej upiększające. Powinniśmy pamiętać o tym, że tego typu kosmetyki są przeznaczone głównie do makijażu, a dodatek SPF nie powinien być przez nas traktowany jako 100% pewniak. Nie jesteśmy w stanie użyć takiej ilości podkładu, by zapewnić sobie ochronę na deklarowanym poziomie.
Jak walczyć z już widoczną melasmą?
Co można zrobić z już występującą melasmą? Czy istnieją kosmetyki lub zabiegi, które pozwolą usunąć te nieestetyczne przebarwienia?
Nikt i nic nie da nam gwarancji, że całkowicie usunie przebarwienia, jednak na rynku są dostępne kremy na melasmę i zabiegi na przebarwienia, które wykazują pewną skuteczność.
Jaki krem na melasmę?
Domowym sposobem na melasmę będzie z pewnością dopasowanie odpowiednich produktów pielęgnacyjnych. Sklepowe półki są przepełnione kosmetykami dedykowanymi na przebarwienia. Wśród nich z pewnością znajdziemy też takie, które będą dedykowane na przebarwienia hormonalne czy potrądzikowe.
Jakie składniki wykazują działanie zwalczające przebarwienia?
- stabilna forma witaminy C, która ma właściwości wyrównujące koloryt skóry,
- niacynamid, hamuje aktywność procesu melanogenezy,
- heksylorezorcynol, który hamuje aktywność tyrozynazy — enzymu odpowiadającego za powstawanie melaniny w skórze,
- mieszanki kwasów, najczęściej azelainowego, kojowego, salicylowego i fitowego.
Zabiegi na melasmę
Wśród zabiegów na przebarwienia największą popularnością cieszą się zabiegi złuszczające oraz rozjaśniające. Kosmetolodzy i dermatolodzy w leczeniu melasmy oferują zabiegi z użyciem mieszanek kwasów i głębokich peelingów. Bardzo popularne są też zabiegi usuwania melasmy za pomocą lasera. Jednak okazuje się, że nie tylko złuszczanie, rozjaśnianie oraz laser mogą pomóc pozbyć się melasmy.
Na łamach brazylijskiego czasopisma naukowego “AnaisBrasileiros de Dermatologia” ukazały się wyniki badań, które trwały aż 3 lata! W ramach badań 22 osoby poddały się zabiegom mikronakłuwania skóry. Wszystkie osoby, które poddały się terapii, zaznaczały całkowite usatysfakcjonowanie uzyskanymi efektami. Również badacze byli zadowoleni z wyników. Na czterostopniowej skali służącej ocenie uzyskanych rezultatów odnotowali wyniki bardzo dobre i dobre!
Podsumowując, co powinno być Twoim pierwszym krokiem walcząc z melasmą? Zacznij od kremów na przebarwienia i odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej. Potem możesz pomyśleć o zabiegach gabinetowych.
Bibliografia:
https://biotechnologia.pl/kosmetologia/aktualnosci/skuteczny-sposob-na-trudne-przebarwienia-melasme,15958?utm_source=product_show&utm_medium=infos_box&utm_campaign=production
https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/bitstream/handle/item/63469/drukala_et-al_molekularne_podloze_zaburzen_pigmentacji_w_chorobach_skory_2009.pdf?sequence=1&isAllo
https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/170533,ostuda-melasma
http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2020/04/ke2020.1-3.pdf