Dieta przy AZS – co jeść a czego unikać?

Co znajdziesz w artykule?

U dzieci, które borykają się z AZS, obserwuje się częstsze alergie, szczególnie pokarmowe, a także nadwrażliwość na substancje dodane do żywności. Warto więc zwrócić uwagę na to co ląduje codziennie na talerzu. Dieta przy AZS to temat artykułu eksperckiego Darii Rogowskiej, psychodietetyczki.

Atopowe zapalenie skóry – co to jest?

Atopowe zapalenie skóry to przewlekła choroba zapalna skóry, o podłożu genetycznym. Skóra w chorych miejscach jest szorstka, przesuszona, często się łuszczy i jest zaczerwieniona. W Polsce na atopowe zapalenie skóry choruje około 4,7% dzieci, a w całej Europie aż 16%. U niektórych objawy choroby znikają w okresie dojrzewania, lecz niestety część osób żyje z AZS przez całe życie. Przyczyny choroby ciągle nie są znane, wskazuje się głównie na czynniki genetyczne i środowiskowe.

Atopowe zapalenie skóry – dieta jest ważna

Dietoterapia jest coraz częściej stosowana w połączeniu z leczeniem konwencjonalnym. Zmiana nawyków żywieniowych to bardzo ważny element leczenia, ponieważ stosowanie krótkotrwałych diet nie jest rozwiązaniem. Warto zainteresować się zaleceniami i stopniowo eliminować z diety produkty, które mogą zaostrzyć objawy.

Dieta przy AZS – co można jeść?

Minimalna ilość owoców i warzyw w ciągu dnia powinna wynosić 600 – 700 gramów, ponieważ są one bogatym źródłem antyoksydantów. Badania pokazały że ich spożycie znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia astmy jako następstwa AZS. Najlepiej wybierać jak najwięcej sezonowych warzyw i owoców. Zimą można wspomagać się owocami egzotycznymi. Włączenie większej ilości domowych surówek i zup będzie najlepszą inwestycją w zdrowie. 

2. Kwasy tłuszczowe

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe, zwłaszcza kwasy omega-3, w odpowiedniej proporcji z kwasami omega-6. Odpowiednie proporcje to 1:2 lub 1:4. Jakie są najlepsze źródła kwasów w diecie? Kwasy omega-3 znajdziesz w tłustych morskich rybach, owocach morza, orzechach, pestkach dyni, oleju rzepakowym, migdałowym i sojowym. Z kolei omega-6 w oleju ze słonecznika, z wiesiołka, ogórecznika, kukurydzy, a także w sezamie w awokado.

3. Probiotyki

Dobrym pomysłem będzie włączenie do diety produktów fermentowanych, co wpływa na jakość mikroflory jelitowej. Zdecydowanie najlepsze będą kiszonki – ogórki, kapusta, marchewki, a Przy okazji możesz odkryć fascynujący świat kiszonek i odkryć nowe smaki.
Można też rozważyć okresowe przyjmowaniepprobiotyków, szczepów Lactobacillus casei i paracasei. Przy dużym zaostrzeniu choroby obserwowano łagodzenie objawów przy takiej suplementacji.

Dieta przy AZS – czego unikać?

1. Alergeny

Jeśli badania potwierdziły alergie na konkretne produkty, należy wykluczyć je z diety. Jeśli obserwujesz zaostrzenie objawów po zjedzeniu czegoś konkretnego, warto obserwować organizm i odstawić produkty, które szkodzą. Najczęściej w AZS zaleca się odstawienie mleka, jaj, niektórych owoców – szczególnie truskawek i cytrusów. Eliminacja jest korzystna i nie trzeba obawiać się niedoborów, gdyż jest wiele produktów które mają podobne składniki odżywcze.

2. Produkty przetworzone

Danie typu fast food, chipsy, batoniki, gotowe produkty nie idą w parze ze zdrowiem. W ich składzie znajduje się dużo barwników, konserwantów, które powodują zaostrzenie stanu zapalnego skóry. Dieta oparta na naturalnych produktach i posiłki przygotowywane w domu będą najlepszym rozwiązaniem.

Dieta w AZS – na co zwracać uwagę?

1. Kontrolowanie poziomu witamin i minerałów w organizmie

Szczególnie witaminy D, która zmniejsza ryzyko alergii i łagodzi stany zapalne skóry. Podobnie jak antyoksydanty – witaminy C i E, beta karoten, retinol i selen. Te składniki hamują stany zapalne, niwelują działanie wolnych rodników i pomagają w regeneracji uszkodzonej skóry. Jakie produkty warto włączyć do diety? Najlepszymi źródłami witaminy E są orzechy, oleje roślinne tłoczone na zimno, tłuste ryby i ziarna. Selen znajdziesz w orzechach brazylijskich, soczewicy i grzybach. Beta karoten w marchwi, papryce morelach oraz szpinaku.

2. Odpowiednie nawodnienie

Niezbędne do zapewnienia odpowiedniego nawodnienia skóry jest minimum 1,5 litra wody w ciągu dnia. Latem potrzebujemy więcej wody, podobnie jak w dni kiedy trenujemy.

Atopowe zapalenie skóry a dieta

Atopowe zapalenie skóry to niestety coraz częstsze schorzenie. Choroba wymaga kompleksowego leczenia i bez trzymania się zaleceń dietetycznych można odczuwać skutki znacznie boleśniej. Zdrowa dieta wpłynie nie tylko na AZS, ale też na ogólny stan zdrowia i lepsze samopoczucie.

Daria Rogowska – fizjoterapeutka, dietetyczka i psychodietetyczka. Fanom zdrowej kuchni znana jest z bloga ekocentryczka.pl. Pisze o weganizmie, zdrowym odżywianiu, ekologii, idei zero waste. Dzieli się przepisami na zdrowe, roślinne posiłki. Od kilku lat prowadzi warsztaty kulinarne, ucząc jak przygotowywać pyszne, roślinne potrawy. Pokazuje, że dieta roślinna jest prosta i nie wymaga wiele czasu.

Powiązane artykuły