Filtr przeciwsłoneczny – jak chronić skórę przed promieniowaniem

Co znajdziesz w artykule?

Wytęsknieni słońca po zimie, łapczywie wystawimy ciało na jego promienie. Promieniowanie słoneczne ma swoje zalety – skutecznie poprawia nastrój i wspiera nasz organizm w procesie syntezy witaminy D3. Jednak nie można zapominać, że choć przebywanie na słońcu jest bardzo przyjemne, ma również swoje ciemne strony. Wystarczy zapomnieć o kremie z filtrem do twarzy i pozostać dłużej w pełnym słońcu, by doświadczyć nieprzyjemnych konsekwencji.

Jak promieniowanie słoneczne UVA i UVB szkodzi skórze

Choć przebywanie na słońcu daje wiele radości, to niesie za sobą także zagrożenia, o których warto pamiętać. Temat ten jest złożony, jednak chcąc go nieco uprościć, należy zacząć od dwóch rodzajów promieniowania, które wywierają realny wpływ na wygląd oraz zdrowie skóry.

Promieniowanie UVA

Promieniowanie UVA – zwane jest inaczej długim i stanowi 95% promieniowania docierającego na ziemię. Jest wyjątkowo podstępne, gdyż działa także wtedy, gdy słońce nie jest widoczne. Przechodzi przez chmury, ma również zdolność przenikania przez szyby i wodę. Dlatego warto stosować kosmetyki z filtrami przeciwsłonecznymi nie tylko latem.

Jakie szkody wyrządza naszej skórze promieniowanie UVA?

Przede wszystkim odpowiada za fotostarzenie się skóry, którego skutkiem jest utrata jędrności i przedwczesne powstawanie zmarszczek. Jednak to nie wszystko. Powoduje także zaburzenia pigmentacji skóry (plamki, przebarwienia), jak również może przyczyniać się do rozwoju zmian nowotworowych.

Co niezwykle istotne, skóra „zapamiętuje” uszkodzenia spowodowane ekspozycją na promieniowanie UVA bez odpowiedniej ochrony. Dlatego tak ważne jest dbanie o zapewnienie jej najmłodszym. Dzieci do szóstego miesiąca życia w ogóle nie powinny mieć bezpośredniego kontaktu ze słońcem – ich system odpornościowy nie jest na to gotowy, a zmiany, jakie mogą zachodzić w trakcie nadmiernej ekspozycji na słońce, są nieodwracalne. W procesie tym dochodzi do uszkodzeń DNA, co w przyszłości może skutkować większym ryzykiem powstania zmian nowotworowych, takich jak czerniak.

Promieniowanie UVB

Promieniowanie UVB – stanowi jedynie 5% promieniowania ultrafioletowego docierającego na ziemię, zatrzymywane jest przez chmury i szkło, jednak też ma negatywne oddziaływanie na skórę.

Jak działa na skórę promieniowanie UVB?

Promieniowanie UVB jest czynnikiem, który pozwala nam się długotrwale opalić. Przy tym jednak  może powodować poparzenia słoneczne, reakcje alergiczne oraz podobnie jak promienie UVA, odpowiadać za nowotwory skóry.

Istnieje również trzeci rodzaj promieniowania – UVC, jednak jest on blokowany poprzez warstwę ozonową i dzięki temu nie zagraża nam w żaden sposób.

Przed skutkami promieniowania należy bezwzględnie chronić dzieci. Nie mogą o tym zapominać również kobiety w ciąży. Przed opalaniem obowiązkowo trzeba także zabezpieczać znamiona i zmiany skórne — koniecznie filtrem przeciwsłonecznym SPF 50. Pomogą w tym nałożone dodatkowo warstwy filtru lub osłonięcie danego miejsca tkaniną, lub np. plastrem.

Jak chronić skórę przed słońcem

Jak zatem uchronić skórę przed negatywnym wpływem promieniowania słonecznego? Jest na to bardzo prosty sposób – sięgając po produkty z filtrami SPF. Na rynku widnieje wiele kremów do twarzy, balsamów do ciała czy mgiełek z filtrami — jest z czego wybierać, by zadbać o odpowiednią ochronę skóry twarzy o raz całego ciała. Faktor SPF (sun protective factor) określa stopień, w jakim dany preparat chroni przed promieniowaniem UVB. Jednak nawet kosmetyki z wysokim faktorem SPF 50 chronią skórę w 98%. Można więc powiedzieć, że nie można zapewnić 100% ochrony przed promieniowaniem słońca.

Aby produkt ochronny spełniał swoją funkcję, należy zwrócić uwagę na poniższe aspekty:

  • odpowiednia ilość kosmetyku – zaleca się stosowanie 2mg kosmetyku na 1cm² skóry,
  • drugim ważnym czynnikiem, decydującym o skuteczności zabezpieczenia przed promieniowaniem, jest powtórna aplikacja kosmetyku. Podczas kąpieli lub wysiłku fizycznego filtry chemiczne ulatniają się, mineralne zaś się ścierają. Dlatego po pewnym czasie nie chronią tak dobrze, jak na samym początku. Należy postępować z zaleceniami zamieszczonymi na opakowaniu –  powtórnie nałożyć filtr przeciwsłoneczny po określonym czasie lub czynności.

Jaki krem z filtrem wybrać

Filtry zawarte w kosmetykach chroniących przed słońcem, dzielimy na trzy grupy – filtry mineralne (zwane też fizycznymi), chemiczne oraz mieszane (zawierające oba rodzaje).  Czym się one różnią?

Filtry chemiczne – choć brzmią jakby była w nich zaklęta tablica Mendelejewa, wcale nie są groźne. Filtry te wnikają w skórę i absorbują promienie słoneczne, zanim zdążą one zadziałać negatywnie. Likwidują wolne rodniki i wykazują działanie przeciwutleniające. Mają lekką konsystencję i nie bielą.

Filtry mineralne (fizyczne) – rozpraszają promieniowanie UV, odbijając je od naszej skóry niczym lustro. Najczęściej występują w postaci tlenku cynku i dwutlenku tytanu. Mogą pozostawiać delikatnie biały film, jednak z czasem wchłania się on w skórę. Ich niewątpliwą zaletą jest bezpieczeństwo stosowania, nawet u dzieci i w przypadku skóry skłonnej do alergii – są dobrze tolerowane przez skórę i nie wchodzą z nią w reakcję.

Filtry mieszane – to połączenie właściwości filtrów chemicznych i mineralnych, dzięki czemu zapewniają jeszcze wyższą skuteczność i lepszą ochronę, bez nadmiernego obciążania skóry.

Im większa ochrona, tym lepsza – dlatego też polecamy filtry przeciwsłoneczne do twarzy SPF 50 do stosowania przez cały rok. To samo dotyczy ochrony skóry całego ciała. Jeśli jednak ktoś w okresie letnim pragnie zyskać zdrową opaleniznę, do ochrony przeciwsłonecznej można wykorzystać niższy SPF 30+.

Filtr mineralny SPF 50+ dla dzieci i dorosłych

Do ochrony przeciwsłonecznej całej rodziny z pewnością sprawdzi się Ochronna mgiełka do ciała eeny meny. To produkt bazujący na filtrach mineralnych, wzbogacony o składniki pielęgnujące skórę:

  • dwutlenek tytanu zapewnia stabilną ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB,
  • dodatek oleju z pestek malin doskonale pielęgnuje skórę, także atopową,
  • leciutki olej z nasion bawełny skutecznie łagodzi podrażnienia, uelastycznia skórę i przyspiesza procesy regeneracji naskórka,
  • witamina E wspiera ochronę przed działaniem wolnych rodników, odpowiedzialnych za szybsze starzenie się skóry.

Skład mgiełki skomponowany został w taki sposób, by chronić przed oparzeniami słonecznymi, a zarazem pielęgnować skórę i zapobiegać jej wysuszeniu. Jest bezpieczny  także dla kobiet w ciąży oraz dla dzieci. Produkt ma wygodną formę mgiełki i jest wodoodporny (pod warunkiem stosowania się do zaleceń). Polecany jest do stosowania na ciało.

Dla dzieci od 3 roku życia i dorosłych polecamy również nasz Ochronny balsam do ciała UVA UVB SPF 50+ z filtrem mieszanym. Super sprawdzi się nawet dla bardzo wrażliwej czy suchej skóry. Oprócz wysokiej ochrony, zapewnia też szybkie i długotrwałe nawilżenie skóry. Nie bieli i szybko się wchłania.

Filtr mieszany SPF 50 do twarzy

Filtry przeciwsłoneczne powinno stosować się przez cały rok. Coraz częściej osoby dorosłe stosują się do tej zasady i wprowadzają taką ochronę do rutynowej pielęgnacji twarzy. Idealnym sprzymierzeńcem w codziennej walce przeciw promieniowaniu będzie Ochronny krem do twarzy UVA UVB SPF 50 eeny meeny. W jego składzie znajdują się m.in. filtry mineralne i chemiczne, ale również składniki pielęgnujące skórę:

  • dwutlenek tytanu – filtr mineralny, który chroni przed promieniowaniem UVA i UVB,
  • filtry chemiczne: Tinosorb S ®, Uvinul A Plus, Uvinul T150 które razem zachowują wysoką ochronę UVA oraz UVB i działają antyoksydacyjnie,
  • dodatek oleju z nasion żurawiny, którego zadaniem jest nawilżenie, uelastycznienie i ochrona antyoksydacyjna skóry,
  • Plant IDTM Black Lilac czyli ekstrakt z owoców czarnego bzu. Intensywnie nawilża, wygładza oraz regeneruje skórę,
  • ekstrakt z rozmarynu, który jako przeciwutleniacz wspaniale działa antyoksydacyjnie, regenerująco i przeciwzmarszczkowo,
  • emolient otrzymany z ostropestu plamistego – jego zadaniem jest właściwe nawilżenie skóry i ograniczenie odparowywania wody z naskórka,
  • cudowny olej abisyński, który skutecznie wygładza oraz nawilża skórę, neutralizuje wolne rodniki i działa przeciwzmarszczkowo,
  • Aurafirm N czyli fermentowany ekstrakt z owsa jako prebiotyk wspiera mikrobiom skóry. Działa też nawilżająco, regenerująco i kojąco,
  • niskocząsteczkowy hialuronian sodu, który zapobiega utracie wilgotności nawet z głębokich warstw naskórka, utrzymując odpowiednie nawilżenie skóry.

Formuła kremu do twarzy skomponowana została z myślą o ochronie przed szkodliwym wpływem promieniowania UVA i UVB, ale również w celach pielęgnacyjnych skóry twarzy. Produkt ma za zadanie być skuteczną tarczą przeciwsłoneczną dla każdego rodzaju cery i sprawdzić się jako kosmetyk nawilżający, wygładzający i o działaniu antyoksydacyjnym. Jego lekka formuła szybko się wchłania i nie pozostawia uczucia lepkości i tłustości na twarzy.

Wystawiając ciało na słońce, trzeba mieć świadomość, że wiąże się to nie tylko z przyjemnością, zarówno w postaci lepszego samopoczucia, jak i pięknej opalenizny. W temacie ochrony przeciwsłonecznej nie warto chodzić na kompromisy. Kosmetyki z filtrami SPF są bezapelacyjnie sprzymierzeńcem naszej skóry przez cały rok. Należy obowiązkowo stosować je u dzieci, nie mogą o nich zapominać także kobiety spodziewające się potomstwa. Jednak używanie produktów z ochroną SPF polecamy każdemu, kto chce świadomie zabezpieczyć swoją skórę przed negatywnymi skutkami oddziaływania promieniowania słonecznego.

Powiązane artykuły