Jak dbać o brzuch po porodzie?

Co znajdziesz w artykule?

W pracy często spotykam się z brakiem akceptacji brzucha po porodzie. Zawsze wtedy rodzi się we mnie pytanie: dlaczego? Czy mamy jakiś kanon piękna kobiecego brzucha? Czy jest sens porównywać brzuch kobiety, która nie była w ciąży, z brzuchem kobiety-matki?

Obwisły brzuch po porodzie – możliwe przyczyny

Pamiętaj, że wystający brzuch po ciąży nie wynika tylko z nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej. To temat wymagający spojrzenia na wiele czynników. Dlatego w pracy nad poprawą kondycji powłok brzusznych powinniśmy ocenić:

  •  funkcje mięśni głębokich – naszego naturalnego wewnętrznego gorsetu, na który składają się m.in. mięśnie dna miednicy, mięsień poprzeczny brzucha, mięsnie grzbietu, przepona oddechowa,
  • napięcie mięśni dna miednicy,
  • nieukończony proces inwolucji (zwijania się) macicy po 9 miesiącach ciąży,
  • czas połogu,
  • dysfunkcje blizny po cięciu cesarskim, która może wpływać na zrosty,
  • dolegliwości kręgosłupa,
  • problemy z postawą ciała, która jest najważniejszym elementem płaskiego brzucha,
  • ustawienie klatki piersiowej czyli wzorzec postawy,
  • nieprawidłowy sposób oddechu, który nie angażuje mięśni głębokich.

Pamiętaj proszę, że na wygląd i kondycję Twojego brzucha mają wpływ także czas, jaki minął od urodzenia dziecka, oraz waga, wzrost i pozycja, jaką Maluszek przyjął w trakcie ciąży.

Jak pielęgnować brzuch po porodzie?

Zanim rzucisz się w wir internetowych “wyzwań na brzuch” daj sobie czas i…

1. Zaakceptuj go i podziękuj mu za to, że nosił Twoje dziecko i był bardzo pomocny w jego urodzeniu.

2. Pamiętaj, że macica obkurcza się do 4-6 tygodni po porodzie. Masz prawo do tego czasu wyglądać jak w 6. miesiącu ciąży.

3. W czasie połogu wykonuj ćwiczenia oddechowe aktywizujące napięcie mięśni głębokich, takich jak dno miednicy i głębokie brzucha, oraz utrzymuj prawidłową postawę ciała.

4. Unikaj w tym czasie intensywnych aktywności zwiększających ciśnienie śródbrzuszne – podskoki, trampoliny, brzuszki.

5. Staraj się leżeć jak najczęściej na brzuchu.

6. Stosuj automasaż powłok brzusznych z lekkim uciskaniem narządów wewnętrznych przez powłoki brzucha.

7. Unikaj dźwigania – jedyny ciężar to słodki ciężar Twojego dziecka.

8. Pielęgnuj skórę brzucha i ciała poprzez regularne peelingi i suche szczotkowanie powłok brzusznych szczotką z włosia.

9. Stosuj chłodne prysznice.

10. Około 4 tygodnia połogu odwiedź fizjoterapeutę/osteopatę lub położną, którzy ocenią stan funkcji mięśni brzucha, dna miednicy i blizny.

11. Unikaj pasów poporodowych!

12. Nie myl rozstępów skóry z rozejściem mięśni prostych brzucha – rozejście diagnozuje rehabilitant i wymaga to specjalistycznej terapii ruchowej. Rozstępy zaakceptuj, bo to „paski tygrysa”, symbol mocy kobiety, która wydała na świat nowe życie. Jeśli zaś z trudem je akceptujesz, korzystaj z szerokiej gamy zabiegów kosmetologii lub zainwestuj w skuteczne kosmetyki dla mam.

13. Obserwuj reakcję “brzucha” na spożywane produkty oraz nietolerancje pokarmowe mogące być przyczyną wzdęć.

Porada od mamy i położnej

Mając te wszystkie informacje i pełną diagnostykę, zacznij mądrze pracować nad brzuchem. Zacznij od akceptowania go, masowania, dotykania i zaprzyjaźnienia się z nim. A później spójrz w lustro i powiedz sobie: jesteś wspaniała, kobieto :).

Co zrobić z brzuchem po porodzie – video

Oglądaj > https://www.facebook.com/eenyMeenyCosmetics/videos/753386131799284/

mgr Izabela Dembińska – położna, autorka książki „Rodzić można łatwiej”, związana ze Szpitalem Praskim w Warszawie. Założycielka programu „Ćwicz z położną”. Wykładowca szkoły rodzenia. Mama Nadii i Leona. Prowadzi na Instagramie profil położna_izabela_dembińska. Aktywna jest również na Facebooku.

Powiązane artykuły