Jak olejować włosy i dlaczego to takie ważne?

Co znajdziesz w artykule?

Olejowanie włosów to już od wielu lat bardzo popularny domowy zabieg pielęgnacyjny. Pozwala na uzyskanie pięknej tafli lśniących kosmyków i nie wymaga stosowania specjalistycznych produktów. Wystarczy tylko odpowiednio dobrany do struktury włosów olej oraz wybór ulubionych metod. Kosmetyki oraz sposoby wykorzystywane do olejowania muszą być dopasowane indywidualnie — to, co u jednych się sprawdzi, u innych może mieć odwrotne działanie. Jak prawidłowo olejować włosy i co warto wiedzieć o tym zabiegu?

Dlaczego warto olejować włosy?

Olejowanie włosów to zabieg, polegający na pokryciu całych włosów, ich części, a także skóry głowy (według indywidualnych potrzeb) odpowiednio dobranym olejkiem lub mieszanką olejów. Jako zabieg pielęgnacyjny było znane już w czasach starożytnych, a przez mieszkanki Indii czy Egiptu praktykowane jest od setek lat. To właśnie one mogą pochwalić się jednymi z najpiękniejszych włosów na całym świecie.

Kobiety już wieki temu odkryły, że pielęgnacja roślinnymi olejami sprawia, iż włosy są gładkie, lśniące i niezwykle gęste, a skóra jędrna i promienna. Z biegiem lat popularność olejowania nie osłabła, a w sklepach pojawia się coraz więcej specjalistycznych produktów do pielęgnacji włosów.

Budowa włosa

Chcąc zrozumieć sens olejowania, warto najpierw przyjrzeć się budowie włosa. Jego łodyga, czyli wszystko to, co wyrasta z mieszków włosowych, składa się z rdzenia i kory, a także osłonki. Rdzeń może być gęsto wypełniony komórkami lub być bardziej “pusty”, czyli zawierać tych komórek dużo mniej. To określa ogólną grubość włosa. Kolejną warstwą jest kora zbudowana z keranocytów. To ona odpowiada za elastyczność włosa i jego odporność na działanie czynników zewnętrznych.

Każdy włos otulony jest osłonką, która na całej swojej powierzchni posiada łuski. Im bardziej są rozchylone i odstają od łodygi, tym większą porowatością cechują się włosy. Mocno porowate kosmyki są szorstkie w dotyku, często matowe i skłonne do puszenia, a jednocześnie bardzo podatne na stylizację. Włosy niskoporowate to ich przeciwieństwo — są gładkie i łatwo wracają do naturalnej formy, ale jednocześnie można je szybko przeciążyć niewłaściwą, zbyt bogatą pielęgnacją.

Olejowanie włosów pozwala w odpowiedni sposób domknąć łuskę i dociążyć kosmyki w taki sposób, żeby były lejące, sypkie i aksamitne w dotyku. Należy jednak wiedzieć, jaki olej stosować i jaką metodę olejowania wybrać, aby osiągnąć pożądany efekt.

Jak dobrać olej do porowatości włosów?

Włosy niskoporowate dla wielu osób są marzeniem, jednak każdy typ ma swoje wady i zalety. W przypadku olejowania kosmyków niskoporowatych należy szczególnie uważać, aby nie obciążyć pasm ani skalpu. Te wysokoporowate natomiast paradoksalnie bardzo łatwo spuszyć. Jak więc dobrać olej do porowatości włosów?

Oleje składają się z nienasyconych oraz nasyconych kwasów tłuszczowych. Charakteryzują się one różnym rozmiarem cząsteczek — to właśnie ich wielkość jest kluczową właściwością, która definiuje efekt na konkretnym typie kosmyków.

Włosy wysokoporowate potrzebują olejów o dużych cząsteczkach. W ten sposób na powierzchni łodygi tworzy się ochronny film, który pomaga wygładzić nadmiernie rozchylone łuski. Najlepsze będą więc:

  • olej lniany,
  • olej konopny,
  • olej z czarnuszki,
  • olej z pestek dyni.

Włosy niskoporowate potrzebują z kolei olejów o niewielkich cząsteczkach. Dzięki temu nie będą nadmiernie “oblepione” filmem ochronnym i w efekcie nie będą sprawiały wrażenia przeciążonych czy tłustych od razu po umyciu. Najlepszy do włosów niskoporowatych będzie olej kokosowy.

Włosy średnioporowate lubią kwasy tłuszczowe o średnich cząsteczkach, ale mogą także dobrze zareagować na kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji “wysoko- i niskoporów”. Najbardziej lubią olej migdałowy, olej z pestek malin, a także oliwę z oliwek oraz olej słonecznikowy.

Warto pamiętać, że dobór oleju do konkretnego typu włosów to kwestia bardzo indywidualna. Nie każde niskoporowate włosy polubią się z olejem kokosowym i nie zawsze “wysokopory” będą lśniące i aksamitne po oleju lnianym. Najlepiej jest sprawdzać poszczególne produkty metodą prób i błędów i na tej podstawie ustalić, który olej będzie najlepszy.

Dodatkowo włosy niemal nigdy nie mają tej samej porowatości na całej długości. Bardzo często są niskoporowate tuż przy nasadzie, a jednocześnie mają wysokoporowate końcówki. Czasem więc dobrze jest mieszać ze sobą oleje lub korzystać z gotowych kompozycji.

Metody olejowania włosów

Włosy olejować można na sucho i na mokro, z podkładem lub bez. Co to znaczy? Jeśli chodzi o olejowanie na sucho, wybrany olej nakłada się na suche włosy przed myciem. Ponieważ kosmyki potrzebują nie tylko natłuszczenia, dobrze jest wcześniej pokryć je lekkim kosmetykiem o właściwościach nawilżających. Może to być tonik, mgiełka, hydrolat lub produkt do ciała w formie żelu. Taka metoda nazywana jest olejowaniem na podkład.

Jak olejować włosy na sucho? Olej należy nakładać mniej więcej od ucha w dół, aby pokryć całą długość włosów lub na same końce, które są najbardziej porowate. Oleje (np. łopianowy lub musztardowy) można także wmasować w skórę głowy.

Tak przygotowane włosy najlepiej jest dobrze zawinąć w czepek i ręcznik lub turban. Ciepło pomaga olejom dobrze wniknąć w strukturę kosmyków. Nie ma jednej zasady co do czasu trzymania oleju na włosach. Zaleca się pozostawienie mieszanki na minimum 30 minut. Niektórzy stosują olejowanie włosów na całą noc i zmywają olej dopiero rano. Czasem włosy są w tak złej kondycji, że dosłownie wypijają tłuste formuły, przez co konieczne jest dołożenie produktu co jakiś czas.

Przed umyciem włosów bardzo ważne jest zemulgowanie oleju przy pomocy dowolnej odżywki lub maski. Należy nałożyć ją na suche lub lekko zwilżone włosy i zawinąć w czepek jeszcze na kilkanaście minut. Dzięki temu możliwe jest dokładne zmycie oleju z włosów, co zmniejsza ryzyko ich przeciążenia.

Jak olejować włosy na mokro? Wybierając tę metodę, należy suche włosy zanurzyć na ok. 10 minut w mieszance ciepłej wody i wybranych olejów (czyli w tzw. rosole), a następnie odsączyć i zawinąć w czepek oraz turban. Reszta zabiegu wygląda tak samo, jak przy olejowaniu na sucho.

Jak często olejować włosy? Jeśli dobierze się odpowiednią metodę, można robić to nawet przed każdym myciem. W przypadku włosów niskoporowatych lub skłonnych do przeciążania lepiej jest dopasować częstotliwość do indywidualnych preferencji i olejować włosy np. raz na kilka myć.

Olejowanie włosów to dość wymagająca sztuka dbania o piękną fryzurę. Jednak po zapoznaniu się z podstawowymi zasadami i dopasowaniu oleju do potrzeb włosów czy skóry głowy, okazuje się to całkiem łatwym sposobem na zachowanie kosmyków w doskonałej kondycji. Teraz już wiesz, jak olejować włosy na noc, czym się różni olejowanie na mokro czy sucho oraz jak dobrać olej do porowatości włosów. Na efekty olejowania nie trzeba będzie długo czekać!

Powiązane artykuły