Skóra wokół oczu jest wyjątkowo podatna na podrażnienia i delikatna. Dlatego też powinno się jej poświęcać wiele uwagi w trakcie pielęgnacji. W przeciwnym wypadku przedwcześnie pojawią się oznaki starzenia, które trudno będzie cofnąć. Jakie domowe rytuały, zdaniem specjalistów, należy wprowadzić, aby cieszyć się jędrną, elastyczną i gładką skórą wokół oczu?
Co warto wiedzieć o skórze wokół oczu?
Skóra wokół oczu jest wyjątkowo cienka — jej grubość nie przekracza 0,5 mm. W przeciwieństwie do skóry w innych miejscach ciała, znajduje się w niej bardzo niewiele włókien kolagenowych, elastyny i glikozaminoglikanów. Z tego też względu pierwsze zmarszczki pojawiają się właśnie tutaj — okolice oczu są bardzo podatne na odwodnienie, zmiany hormonalne i związane z upływem lat spowolnienie naturalnych procesów odnowy zachodzących w tkankach. Kolejnym powodem, dla którego na skórze wokół oczu najszybciej odbijają się zaniedbania w pielęgnacji, stres i niewyspanie jest fakt, że prawie w ogóle nie ma tutaj gruczołów łojowych odpowiedzialnych za naturalne nawilżanie i ochronę naskórka. Ze względu na powierzchowne unaczynienie, obrzęki i zasinienia są szczególnie widoczne, dając efekt tzw. worków pod oczami.
Jakie są najczęstsze problemy skóry wokół oczu i jak ich uniknąć?
Do najczęściej spotykanych problemów związanych ze skórą wokół oczu zalicza się przesuszenie, trudne do usunięcia zmarszczki, nieestetyczną zmianę kolorytu, obrzęki powieki dolnej i górnej, a także podrażnienia.
W większości przypadków kłopoty te powodowane są nieprawidłową i niedobraną do rodzaju skóry pielęgnacją, stresującym trybem życia, nieodpowiednią dietą i stosowaniem używek. Zdaniem dermatologów i kosmetologów, istnieje wiele sposobów na to, aby uniknąć problemów skóry wokół oczu — i to zaczynając od dzisiaj, w domowym zaciszu.
Kremy pod oczy
Największym sprzymierzeńcem w dbaniu o skórę wokół oczu są oczywiście kremy pod oczy. W drogeriach i na aptecznych półkach znajdziemy całą gamę produktów stworzonych z myślą o pielęgnacji tej delikatnej części twarzy. Jak znaleźć odpowiedni preparat, czym się od siebie różnią poszczególne kremy i jakie składniki aktywne są najbardziej efektywne?
Jaki krem pod oczy — czym kierować się w wyborze?
Najważniejszą kwestią jest fakt, że nie istnieje jeden kosmetyk idealny, który sprawdzi się w absolutnie każdym przypadku. Dobry krem pod oczy to taki, którego skład został opracowany specjalnie z myślą o ochronie tej wrażliwej okolicy, jest ukierunkowany na konkretne problemy strefy wokół oczu, nie podrażnia, a dodatkowo zwyczajnie sprawia przyjemność w czasie używania.
Podstawowym zadaniem każdego preparatu pod oczy jest odbudowa naturalnej bariery hydrolipidowej, która chroni skórę przed nadmierną utratą wilgoci oraz wypełnienie już powstałych zmarszczek. Kremy mogą zadanie to wykonywać na różne sposoby, w zależności od substancji aktywnych, które zostały wykorzystane w ich składzie. Zalicza się do nich między innymi:
- retinol i witaminę A. Retinoidy są pochodnymi witaminy A, która znana jest z właściwości przeciwstarzeniowych. Retinol wygładza, uelastycznia skórę i zmniejsza widoczność naczynek. Witamina A i retinoidy stymulują produkcję kolagenu i elastyny, czyli tzw. białek podporowych. Retinol zmniejsza szorstkość skóry, uelastycznia ją i zwiększa jej jędrność. Uwaga — stężenie retinolu w kremach pod oczy powinno być niskie.
- witaminę C. Wykazuje ona właściwości napinające skórę, rozjaśniające i niwelujące wolne rodniki. Ważna uwaga — witamina C w niektórych formach szybko się utlenia w kontakcie z powietrzem, światłem i metalem. Dlatego pewne kremy z witaminą C powinny być przechowywane w ciemnym, chłodnym miejscu i sprzedawane są wyłącznie w ciemnych opakowaniach (barwione szkło lub aluminium). Natomiast m.in. tetraizopalmitynian askorbylu, czyli jedna z pochodnych witaminy C, jest stabilna i nie ma potrzeby stosować przy niej takich środków ostrożności.
- witaminę E. Jest ona zwana „witaminą młodości” głównie ze względu na zdolność do neutralizowania wolnych rodników.
- kwas hialuronowy. Jest to jeden z najsilniej działających środków nawilżających, o zdolności przenikania do najgłębszych warstw skóry. W przypadku cienkiej i wiotkiej skóry wokół oczu już kilkudniowe stosowanie kwasu hialuronowego daje efekt wygładzenia zmarszczek i rozświetlenia spojrzenia.
- oleje: buriti, abisyński, z ogórecznika. Zawierają wiele cennych witamin: A, C i E, a dodatkowo substancji natłuszczających.
- peptydy biomimetyczne. Nawilżają, roświetlają i rozjaśniają skórę wokół oczu, jednocześnie redukując cienie i niwelując obrzęki.
- naturalne ekstrakty z roślin: świetlika, aloesu, babki lancetowatej, arniki, herbaty. Tradycyjnie stosowane w wielu preparatach naturalnych, mogą wykazywać działanie redukujące obrzęki i napinające skórę.
Preparaty pod oczy dostępne są w formie:
- kremów
- serum
- żeli
- produktów w sztyfcie ze specjalnymi, chłodzącymi końcówkami.
Warto przetestować na własnej skórze, który rodzaj będzie nam najbardziej odpowiadał. Z zasady kremy są najbardziej bogate pod względem konsystencji i warto je łączyć z serum w pielęgnacji nocnej. Żele i sztyfty sprawdzają się jako baza pod makijaż, a także jako sposób na odświeżenie w ciągu dnia.
Pielęgnacja skóry wokół oczu
Prawidłowa pielęgnacja skóry wokół oczu zakłada jednak nie tylko nakładanie kremu. To także wprowadzenie zmian w codziennych rytuałach pielęgnacyjnych. Okolice oczu są szczególnie wrażliwe na podrażnienia mechaniczne. Dlatego też warto zrezygnować z preparatów do demakijażu wymagających intensywnego przecierania wacikami. Dla wielu osób odkryciem okazuje się oczyszczanie olejami. Są one skuteczne w usuwaniu nawet wodoodpornego makijażu. Dzięki temu cały proces może odbywać się bez podrażniania skóry. Alternatywą dla oczyszczania olejami są delikatne płyny micelarne. Te z kolei nie tylko oczyszczają skórę z nadmiaru sebum, ale także a pozostałości makijażu. Następnie mogą być łatwo zmyte z powierzchni skóry bez jej pocierania.
Pielęgnacja skóry — od wewnątrz
Z biegiem lat, skóra wokół oczu coraz mniej jest w stanie „wybaczyć” — zarwana noc, nieodpowiednia ilość pitej wody, zmęczenie, odbijają się na niej w szybkim tempie. Dlatego mając na uwadze gładką skórę okolic oczu, warto zadbać o odpowiednie nawodnienie, zbilansowaną dietę, regenerujący sen. Do mniej oczywistych aspektów dbania o skórę oczu zalicza się rzucenie palenia (nikotyna i substancje w niej zawarte szczególnie mocno oddziałują na skórę, postarzając ją) oraz… regularne wizyty u okulisty. Nieodpowiednio dobrane okulary lub nienoszenie okularów korekcyjnych, gdy tego potrzebujemy, prowadzi do naturalnego mrużenia oczu, a tym samym, powstawania zmarszczek mimicznych.