Jak radzić sobie z AZS w ciąży?

Co znajdziesz w artykule?

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety. Mimo całej swojej cudowności potrafi być jednak trudny, chociażby dla osób zmagających się z atopowym zapaleniem skóry. W tym artykule przedstawię kilka sprawdzonych sposobów na AZS w ciąży.

Nasilenie AZS w ciąży

Badania naukowe pokazują, że u około 65% kobiet AZS zmienia swój przebieg w trakcie ciąży. Część kobiet doświadcza pogorszenia tej choroby, a część ma to szczęście, że AZS w przechodzi w stan remisji. Jednak, zgodnie z dostępnymi wynikami, nawet ponad połowa kobiet cierpiących na AZS, może doświadczyć zaostrzenia objawów w trakcie ciąży.

AZS w ciąży – co robić?

Najważniejszą kwestią jest oczywiście opieka lekarska. Jeszcze przed ciążą, lub na samym jej początku,  warto porozumieć się ze swoim lekarzem dermatologiem czy alergologiem i ustalić plan działania na ten wyjątkowy okres. Lekarz podpowie, jakich leków nie będzie można stosować w trakcie ciąży, a co będzie dozwolone. Otrzymamy także wskazówki na temat stosowania innych, niefarmakologicznych rozwiązań. Dzięki regularnym wizytom, szybciej uzyskamy również pomoc w razie ewentualnego zaostrzenia.

http://eenymeeny.eu/blog-emolienty-dla-dzieci/

Skóra skłonna do atopii potrzebuje naturalnej pielęgnacji

Co jednak zrobić, gdy w trakcie ciąży doszło do zaostrzenia objawów atopowego zapalenia skóry, do wizyty u lekarza jest jeszcze dużo czasu, a chcemy jakoś sobie pomóc? Aby złagodzić przebieg AZS przede wszystkim powinno się zadbać o regularne smarowanie skóry odpowiednimi kosmetykami. Skóra atopowa ma odmienną budowę niż skóra osoby zdrowej. Jest mniej „szczelna” i wymaga dostarczenia wspomagających ją składników. Warto stosować kosmetyki, które zawierają w sobie emolienty aktywne, czyli substancje, które zostaną wykorzystane do utworzenia płaszcza lipidowego skóry.

Przykładem takiego produktu jest balsam S.O.S. Zawiera on olej lniany, bogaty w wolne kwasy tłuszczowe, między innymi Omega-3, należące do wspomnianych emolientów aktywnych. Substancje te są bezcenne dla skóry atopowej, ponieważ wspomagają jej prawidłową funkcję barierową.

Ważne jest unikanie alergenów oraz substancji, które podejrzewamy o niekorzystny wpływ na skórę. Istotne jest również, aby w przypadku kosmetyków niespłukiwanych (balsamy, kremy, olejki, itp.) wybierać te nieposiadające dodatków zapachowych. Do tego typu produktów należy wspomniany balsam oraz olejek na rozstępy. Substancje zapachowe należą bowiem do grupy składników najczęściej wywołujących podrażnienia czy reakcje alergiczne. Lista 26 substancji zapachowych najczęściej wywołujących alergie powinna na stałe zagościć w naszej biblioteczce.Z kolei do mycia skóry atopowej należy wybierać kosmetyki zawierające jak najdelikatniejsze detergenty. Przykładem jest naturalny żel do mycia, zawierający glukozyd kaprylowo-kaprynowy i saponiny – delikatne, ale skuteczne substancje myjące.

Mokre opatrunki na atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry łączy się z dużym świądem, zwłaszcza w czasie zaostrzenia choroby. Ważne jest jego łagodzenie i przerwanie błędnego koła, ponieważ drapanie skóry jeszcze bardziej ją podrażnia i czyni bardziej podatną na niekorzystne czynniki zewnętrzne. Świetnie w łagodzeniu świądu sprawdza się metoda mokrych opatrunków.

Polega ona na zastosowaniu na zmienioną chorobowo skórę, po jej uprzednio obfitym nakremowaniu, zmoczonej w ciepłej wodzie warstwy materiału, na którą zakłada się warstwę suchą. Można w tym celu użyć specjalnie do tego przeznaczonych bandaży lub ubrań. Poza zwiększoną absorpcją emolientów oraz ochroną skóry przed czynnikami zewnętrznymi i drapaniem, taki opatrunek chłodzi skórę i znacząco zmniejsza świąd.

Kąpiele na AZS

Pomocne w łagodzeniu zaostrzenia AZS oraz redukcji świądu mogą być kąpiele z różnymi dodatkami. Na szczególną uwagę zasługuje kąpiel z dodatkiem skrobi. Badania pokazują, że dodatek tego składnika do kąpieli zmniejsza przeznaskórkową utratę wody, a co za tym idzie – może wspomóc gojenie zmian atopowych. Korzystne działanie skrobi wynika z jej penetracji w górne warstwy uszkodzonej skóry.

Innym dodatkiem do kąpieli, który może wspomóc funkcjonowanie atopowej skóry, jest sól, na przykład ta pochodząca z Morza Martwego. Jej dobroczynny efekt wynika prawdopodobnie z wysokiej zawartości magnezu, a sole magnezowe znane są z korzystnego działania na skórę. Przy trudno gojących się zmianach pomocne mogą okazać się kąpiele z dodatkiem podchlorynu sodu, który wpływa na kolonizację skóry przez bakterie. Bez względu na to, jaki dodatek do kąpieli zastosujemy, ważne, aby kąpiel nie trwała zbyt długo oraz aby użyć ciepłej, ale nie gorącej wody.

Karolina Chodera – atopik i alergik, a z wykształcenia biotechnolog i dermokonsultantka. Szczęśliwa mama Leona. Tworzy blog www.dermatopik.pl, poświęcony przede wszystkim atopowemu zapaleniu skóry. Dzieli się tam własnym doświadczeniem i rzetelną wiedzą, którą stale poszerza. Miłośniczka lawendy i spacerów po lesie.

Powiązane artykuły