Jaki krem z filtrem do twarzy?

Co znajdziesz w artykule?

Lato kojarzy się ze słońcem oraz piękną, brązową opalenizną. Ale czy brązowy odcień skóry faktycznie powinien być aż tak pożądany? Nie zapominajmy przecież, że jest on wynikiem procesów obronnych na szkodliwe działanie słońca. Dlatego niezbędnym elementem naszej wakacyjnej kosmetyczki powinien być krem z filtrem. Jednak nie możemy o nim zapominać również w pozostałych miesiącach. Taki produkt należy stosować na co dzień, a nie tylko w trakcie opalania. Jak wybrać odpowiedni krem z filtrem i o czym pamiętać w trakcie zakupów?

Jaki krem z filtrem do twarzy wybrać?

Zapewniający ochronę przed promieniowaniem UVB oraz UVA

Dobry krem z filtrem do twarzy powinien przede wszystkim chronić skórę przed szerokim spektrum promieniowania UV, czyli zarówno przed promieniowaniem UVB, jak i UVA. Dlatego warto szukać produktów, które na opakowaniu oprócz wartości SPF (zakres ochrony przed promieniowaniem UVB), ma symbol UVA. Niektóre kremy mogą mieć wskaźnik PPD lub IPD, który pokazuje nam, w jakim stopniu produkt zapewnia ochronę przed promieniowaniem UVA.

Wodoodporny

Wodoodporny krem z filtrem jest wskazany, gdy zamierzamy spędzać czas nad wodą. To w trakcie kąpieli jesteśmy narażeni na większe dawki promieniowania słonecznego. Produkt przystosowany do kontaktu z wodą jest bardziej odporny na jej działanie. Jednak nawet po kąpieli należy po raz kolejny nałożyć preparat, aby wzmocnić ochronę przeciwsłoneczną. Wodoodporny krem z filtrem świetnie sprawdzi się także na co dzień.

Dobrany do potrzeb skóry

Warto też pamiętać, aby kupić krem z filtrem odpowiednio dobrany do naszej skóry. Na rynku znajdują się kosmetyki przeznaczone do różnych typów cer, a odpowiednia pielęgnacja jest kwestią indywidualną. Dlatego dokładne poznanie potrzeb skóry jest kluczowe przy wyborze kremu z filtrem. Wówczas zyskamy pewność, że produkt nie tylko zapewni nam pełną ochronę przeciwsłoneczną, ale przede wszystkim będzie stanowił doskonałe uzupełnienie codziennej pielęgnacji. 

Jakie filtry można znaleźć w preparatach ochronnych?

Filtry, znajdujące się w preparatach ochronnych to związki chemiczne, które mają właściwości pochłaniania i/lub odbijania promieniowania słonecznego. W efekcie powodują, że do skóry dociera mniejsza jego ilość. Producenci umieszczają kilka filtrów w jednym produkcie, aby poprawić jego skuteczność. Każdy z nich ma inne właściwości promieniochronne i zabezpiecza przed promieniowaniem o innym zakresie. Dlatego w połączeniu zapewniają znacznie skuteczniejszą ochronę przed słońcem.

Filtry fizyczne (Titanium Dioxide – dwutlenek tytanu oraz Zinc Oxide – tlenek cynku) polecane są przy pielęgnacji skóry niemowlaków, a także osób ze skłonnością do alergii, wrażliwą skórą oraz po zabiegach dermatologicznych. Wiele ludzi za nimi nie przepada, ponieważ mają gęstą konsystencję, trudno je rozsmarować oraz mogą pozostawiać białe plamy na skórze. Filtry chemiczne mają znacznie lepszą konsystencję i łatwo je rozsmarować, lecz często powodują świecenie się skóry. Najlepszym zatem rozwiązaniem dla wielu osób okazuje się wybór produktu, który zawiera kilka różnych filtrów.

W jaki sposób stosować krem z filtrem?

Na początek warto sobie uświadomić, że krem z filtrem należy stosować na co dzień, a nie tylko w trakcie opalania czy wypoczynku nad wodą. Promieniowanie słoneczne wpływa bowiem na skórę przez cały rok, bez względu pogodę. Wniosek powinien być jeden – powinniśmy się zaprzyjaźnić z filtrami przy porannej rutynowej pielęgnacji. Natomiast jeśli chodzi o lato – to w tym okresie promieniowanie słoneczne jest najmocniejsze, więc pominięcie tego etapu ochrony skóry może być bardzo nieprzyjemne w konsekwencjach.

Problemy w aplikacji kremu z filtrem

Krem z filtrem do twarzy należy nakładać przed każdym wyjściem z domu. Ważna jest również odpowiednia ilość preparatu. Jeżeli nałożymy go zbyt dużo, to długo będzie się wchłaniał. Wiele osób w takiej sytuacji frustruje fakt, że filtr bieli, jest za ciężki albo się roluje. W efekcie rezygnują z ochrony przeciwsłonecznej.

Zdecydowanie częściej nakładamy za małą (niż za dużą) dawkę kremu z filtrem. Wówczas nie zapewnia on odpowiedniej ochrony. Kilka kropek kremu niestety nie wystarczy. Warto więc spróbować metody na dwa palce, w której dwukrotnie wyciska się krem na długość jednego z palców. Taka dawka powinna wystarczyć na całą twarz i szyję. Pamiętajmy jednak, że ilość produktu również jest kwestią indywidualną, a każdy sposób nakładania nie może być uniwersalny dla każdej osoby. Warto więc wziąć pod uwagę różne metody aplikacji produktu, biorąc pod uwagę wielkość swojej twarzy i inne miejsca, które chcemy zabezpieczyć. Często bowiem zapomina się o np. uszach, które bardzo szybko można narazić na oparzenie słoneczne.

Niestety żaden produkt nie stanowi odpowiedniej ochrony przez cały dzień. Filtry zachowują swoje właściwości tylko przez jakiś czas od aplikacji. W dodatku ich właściwości mogą być osłabiane np. przez pot, kontakt z wodą, ścieranie ręcznikiem. Dlatego produkty należy nakładać kilka razy w ciągu dnia. Jak jednak pogodzić ochronę przeciwsłoneczną z codzienną pielęgnacją i makijażem? Warto wybierać produkty kolorowe, które również zawierają filtry UV. Dzięki temu nawet makijaż zapewni dodatkową ochronę przeciwsłoneczną w ciągu dnia. Trzeba jednak pamiętać, aby przed jego nałożeniem, zastosować ochronny krem z filtrem dostosowany do naszych potrzeb. Tylko w takiej sytuacji zapewnimy naszej skórze pełną ochronę przeciwsłoneczną.

Powiązane artykuły