Jaki szampon do włosów wybrać? Na co zwrócić uwagę? Czy istnieje uniwersalny kosmetyk myjący? Czy można znaleźć idealny szampon? Chcemy podzielić się z wami naszą długoletnią wiedzą o szamponach, ich tajnikach i składach. Zapraszamy do przeczytania poniższego tekstu.
Szampon nie jest zwykłym kosmetykiem myjącym. Ma wiele zadań i nie wszystkie dotyczą samych włosów – a takie jest przecież powszechne wyobrażenie o wiodącej roli tego produktu.
Cztery podstawowe zadania szamponu do włosów
Najważniejszą rolą szamponu jest – wbrew obiegowym opiniom – oczyszczenie skóry głowy, ale tak, by nie powodować jej podrażnienia i rozregulowania działania gruczołów potowych i łojowych. Po drugie, jego rolą jest zmycie z powierzchni włosów osadów i zanieczyszczeń pochodzących z otoczenia, a także potu i nadmiaru łoju. Po trzecie, szampon ma za zadanie przywrócić włosom objętość, połysk i zdrowy, zadbany wygląd. Wreszcie po czwarte – szampon powinien zatroszczyć się o właściwe nawilżenie zarówno samych włosów, jak i skóry głowy.
Zadanie pierwsze — oczyszczanie skóry głowy
Szampon to tak naprawdę kosmetyk przeznaczony do oczyszczania skóry głowy. Włosy oczyszcza niejako “przy okazji”.
Gruczoły potowe mają za zadanie regulować temperaturę skórę. Gruczoły łojowe natomiast wydzielają łój (sebum), czyli naturalny nawilżacz chroniący skalp przed czynnikami zewnętrznymi i nadprogramowym przesuszeniem. Oba działania są jak najbardziej pożądane, ale po pewnym czasie czujemy nieodpartą potrzebę zmycia z włosów tego, co się na nich nagromadziło.
Dobrany odpowiednio szampon nie może zaburzyć działania gruczołów, walczyć z nimi ani ich blokować. Jaki zatem szampon do włosów wybrać? Sprawdzą się te delikatne, również naturalne szampony, neutralne dla wrodzonych funkcji organizmu.
Zadanie drugie — mycie włosów szamponem
Przyjrzyjmy się drugiemu zadaniu dobrego szamponu. Włosy brudzą się tak jak wszystko inne dookoła. Współczesny świat pełen jest zanieczyszczeń, których nie widać gołym okiem. To, co osiada na włosach, to nie tylko kurz, ale też smog, toksyczne dymy, alergeny, a nawet grzyby. W sezonie grzewczym ten problem się nasila. Jeśli akurat nie wieje, zanieczyszczenia zawieszone w powietrzu powodują, że nasze włosy są suche, szorstkie i pozbawione blasku. Stają się też bardziej łamliwe.
Dobry szampon nie tylko delikatnie zmyje wszystko to, co niepożądane na włosach, ale też pozostawi na nich barierę ochronną, która utrudni pyłom ponowne osiadanie. Strzałem w dziesiątkę może okazać się nasz Ochronny szampon nawilżający polecany do codziennej pielęgnacji włosów. Oczyszczanie i barierę ochronną zawdzięcza kombinacji ekstraktów roślinnych z pszenicy, jęczmienia, korzenia żeń-szenia, z brzoskwini i jabłka.
Zadanie trzecie — blask i zdrowy wygląd włosów
Umyte włosy są optycznie bardziej gęste, odzyskują naturalny blask, wyglądają zdrowo i atrakcyjnie. Ważne jest to, by kosmetyk jednak nie wysuszał lub nie obciążał włosów oraz nie ingerował w naturalne procesy organizmu. Warto zwrócić uwagę na skład i zawartość naturalnych surowców pochodzenia roślinnego, które pomogą zadbać o optymalnie oczyszczanie oraz nawilżenie skalpu i włosów. Do codziennej kompleksowej pielęgnacji polecamy użycie naturalnego szamponu wraz z odżywką. w ofercie naszego sklepu online znajduje się zestaw Hair Box, który zawiera delikatny szampon do mycia skalpu i włosów oraz nawilżającą, ale lekką odżywkę. Dodanie jej do naszej codziennej rutyny sprawi, że nie tylko poprawi ona kondycję włosów i ich wygląd, ale ułatwi ich rozczesywanie. Dzięki systematycznemu stosowaniu tych dwóch produktów szybko zauważymy, że nasze kosmyki są gładkie i miękkie w dotyku.
Zadanie czwarte — nawilżenie skóry głowy i włosów
Zarówno skóra głowy, jak i włosy powinny być odpowiednio nawilżone. Dlaczego? Skóra głowy musi być odpowiednio nawilżona, by nie swędziała, nie generowała łupieżu i nie produkowała nadmiernie sebum. Włosy natomiast zawierają ok. 12% wody, dlatego ich nawilżenie jest tak bardzo istotne. Gdy zadbamy o ten aspekt, włosy nie będą się puszyły, rozdwajały czy łamały. Patrząc na powyższe potrzeby zapewnienia włosom i skalpu optymalnego poziomu hydratacji, stworzyliśmy Ochronny szampon nawilżający, wzbogacony w nieoceniony ekstrakt z owsa.
Naturalny szampon do włosów – czy będzie dla mnie odpowiedni?
Delikatny szampon eeny meeny w pełni odzwierciedla nasze podejście do tego, jak powinny wyglądać nowoczesne kosmetyki. Skład szamponu jest unikalny, oparty o liczne ekstrakty roślinne oraz składniki organiczne. Przykładami są: regenerująca, wygładzająca i nawilżająca betaina, naturalny polimer z mąki guar, który przywraca blask i ułatwia rozczesywanie czy naturalny nawilżający emolient propanediol. Oczywiście w szamponie znalazły się również delikatne naturalne substancje myjące.
Czy naturalny szampon eeny meeny może być uniwersalny? Jego formuła oparta na naturalnych składnikach sprawia, że z powodzeniem mogą go stosować osoby o wrażliwej, skłonnej do podrażnień i uczuleń skórze. Jest tak lekki i delikatny, że nie obciąża włosów, dlatego może być szamponem do codziennego stosowania. Chętnie wybierają go kobiety w ciąży i karmiące piersią. Nie szczypie w oczy, sprawdzi się więc dobrze nawet u dzieci.
Nasza zasada podążania za prostotą i naturą podparta doświadczeniem i laboratoryjną dokładnością pozwoliła stworzyć kosmetyk, który wiele z was uzna za idealny. Ciekawi jesteśmy twojej opinii.
Kilka słów o myciu – jak robić to skutecznie?
Niby prosta czynność, ale może sprawić nam trochę trudności. O czym zatem warto wiedzieć w kontekście mycia głowy?
Jak często myć głowę?
Kieruj się prostą zasadą – myj głowę, kiedy poczujesz, że twoje włosy są nieświeże i ciężkie.
Czy warto myć głowę dwa razy?
Pierwsze mycie usuwa głównie brud, kurz czy produkty do stylizacji. Dopiero drugie nałożenie szamponu ma właściwości pielęgnacyjne, odżywiające i w pełni usuwa nagromadzone na głowie sebum. Na pewno zauważyłaś, że drugie mycie generuje większe spienienie szamponu. Taka obfita piana dużo lepiej dociera wszędzie, również do problemowych miejsc za uszami czy na potylicy. Skup się na skórze głowy, to jej należy poświęcić najwięcej uwagi. Na same włosy w większości przypadków wystarczy spływająca piana.
Jakich efektów na włosach można się spodziewać po szamponie?
Przede wszystkim oczyszczających:
- usuwanie zanieczyszczeń pochodzących z otoczenia;
- usuwanie nadmiaru potu i sebum;
- usuwanie produktów stylizacyjnych.
Jeśli kosmetyków stylizujących do włosów takich jak pianki, żele, woski, gumy, lakiery, kremy, spraye używasz na co dzień, nie zapomnij umyć również całej długości włosów. W tym przypadku efekt spływania aktywnej piany może nie wystarczyć.
Czego szampon nie potrafi?
Czy szampon może odbudować zniszczoną strukturę włosów lub je zagęścić? Niestety nie. Po pierwsze, grubość włosów jest uwarunkowana genetycznie i jeśli organizmowi nie brakuje składników odżywczych, gęstość włosów się nie zmieni. Pamiętaj, że szampon przeznaczony jest przede wszystkim do skóry głowy, ponieważ usuwa stamtąd zanieczyszczenia. Szampon:
- nie narusza struktury samych włosów;
- nie skleja rozdwojonych końcówek;
- nie pogrubia włosów.
Dobre szampony potrafią dbać o skórę głowy, zmniejszać łupież, nawilżać, zminimalizować przetłuszczanie, optycznie zwiększać objętość. Daj im jednak wystarczająco dużo czasu na pracę. Delikatnie wmasuj szampon w skórę głowy – poświęć tej czynności kilka minut – pozwala to na wytworzenie delikatnej piany, skuteczne działanie składników aktywnych i jednocześnie pobudza mikrokrążenie.