Jaki tonik do cery wrażliwej?

Co znajdziesz w artykule?

Cera wrażliwa wymaga specjalnej pielęgnacji. Oprócz tego niezwykle istotny jest dobór odpowiednich, kosmetyków. Dopiero połączenie tych dwóch elementów składa się na kompleksową pielęgnację skóry wrażliwej i przynosi efekty.

Jak rozpoznać cerę wrażliwą?

Skóra wrażliwa najczęściej jest zaczerwieniona, cienka i przesuszona. Niestety tego typu skóra szybciej się starzeje. Z tego też powodu uwidaczniają się na niej dosyć wcześnie „kurze łapki” i zmarszczki mimiczne. Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie – dlaczego skóra jest wrażliwa. Może to być cecha wrodzona, a bardzo często naskórek staje się cieńszy i suchy wraz z wiekiem. Z każdym rokiem osłabia się płaszcz lipidowy, co skutkuje utratą wilgoci. Za suchą skórę odpowiadają też hormony. Jak wiadomo, ich ilość zmienia się wraz z upływem czasu. Burza hormonalna dotyka też kobiet w ciąży, dlatego może się u nich pojawić problem z suchą skórą. W niektórych przypadkach problemów ze skórą suchą należy upatrywać w różnych schorzeniach. Za złą kondycję skóry (suchość) odpowiada też silne nasłonecznienie, przebywanie w suchych pomieszczeniach oraz słabe nawodnienie organizmu.

Suchy naskórek czasami łuszczy się, często jest mocno napięty oraz pojawia się swędzenie i pieczenie. W efekcie bariera ochronna skóry osłabia się, co sprawia, że naskórek traci dużo wilgoci. Staje się też podatny na negatywne działanie różnych czynników zewnętrznych.

Pielęgnacja cery wrażliwej

Cera wrażliwa może sprawiać wiele problemów pielęgnacyjnych. Mocniej reaguje na czynniki atmosferyczne, np. mróz lub promienie słoneczne. Źle działają na nią zanieczyszczenia środowiska, czynniki mechaniczne i twarda woda.

Jeśli masz skórę wrażliwą, musisz pamiętać przede wszystkim o solidnym nawilżaniu. Kosmetyki do cery wrażliwej powinny wzmacniać barierę ochronną naskórka, aby nie następowała znaczna utrata wilgoci. Zawsze więc należy zwracać uwagę na skład preparatów pielęgnacyjnych, aby zapewnić skórze jak najlepsze wsparcie. Nawet odpowiednio dobrany tonik do cery wrażliwej i suchej również może widocznie poprawić efekt całej pielęgnacji. Jest kilka cennych składników, które wykazują bardzo dobry wpływ na cerę wrażliwą. Wśród nich znajdują się m.in.:

Gliceryna – powszechnie znana i często stosowana substancja nawilżająca, która zapewnia skórze zachowanie jak największej ilości wilgoci.

Olej z pestek winogron – jego działanie jest nieocenione dla skóry wrażliwej. To naturalny element bariery wzmacniającej lipidy skórne. Co ważne, prawie w 100% składa się z tłuszczów i zawiera w sobie witaminę E, czyli witaminę młodości. To świetny przeciwutleniacz, który chroni naskórek przed działaniem wolnych rodników. Chroni więc przed starzeniem i ma duży wpływ na zdrowy wygląd skóry.

Ekstrakt z korzenia chińskiej lukrecji – to również bardzo ważny składnik kosmetyków nawilżających do cery wrażliwej. Przede wszystkim intensywnie nawilża, koi i łagodzi wszelkie podrażnienia. Oprócz tego regeneruje przesuszony naskórek.

Dekspantenol, prekursor witaminy B5 – ten składnik stanowi mocną barierę chroniącą przed utratą wilgoci. Przekształca się w kwas pantonenowy, który jest składnikiem koenzymu biorącego udział w budowie i regeneracji skóry. Nadaje jej miękkości i gładkości.

Ceramidy – to inaczej lipidy, które są niezwykle ważne dla dobrego funkcjonowania skóry. Niestety, podczas wykonywania codziennych czynności pielęgnacyjnych skóra traci lipidy, dlatego uzupełnianie ich jest tak bardzo istotne. Również wraz z wiekiem zaczyna ich brakować, a skóra reaguje wtedy utratą wilgoci i przesuszeniem. Dzięki ceramidom odnawia się naturalna bariera ochronna skóry.

Mocznik – znajduje się naturalnie w naskórku i wykazuje działanie nawilżające. Likwiduje nieprzyjemne swędzenie skóry, które powstaje w wyniku nadmiernej utraty wilgoci. Oprócz tego wpływa na wzmocnienie bariery ochronnej i uelastycznia naskórek. Co więcej, usprawnia przenikanie substancji aktywnych w głąb skóry.

Czym jest tonik, dlaczego warto go stosować?

Toniki kosmetyczne cieszą się dużą popularnością. Ich rola w codziennej pielęgnacji jest nieoceniona. W składzie takich kosmetyków znajdziemy m.in. substancje nawilżające i związki aktywne oraz ekstrakty roślinne. Składniki toników dobiera się do określonego typu produktu. Taki tonik do cery wrażliwej i suchej będzie wspaniałym uzupełnieniem codziennej pielęgnacji. Oczywiście główną bazą tego rodzaju kosmetyków jest woda, która może być zastąpiona hydrolatem (woda roślinna lub kwiatowa ze śladową obecnością olejków eterycznych).

Tonik do twarzy stanowi wstęp do dalszych etapów pielęgnacyjnych. Tonizuje, wycisza oraz zostawia przyjemne uczucie odświeżenia. Oprócz tych właściwości tonik pomaga w nawadnianiu, ujędrnianiu skóry oraz wzmacnia wnikanie substancji odżywczych z innych kosmetyków. Przynosi natychmiastowe ukojenie przesuszonej skórze i chroni przed nadmierną utratą wody. Tonik może też regenerować naskórek i wspierać jego naturalny mikrobiom. Oczywiście trzeba pamiętać o tym, że działanie toniku jest zależne od rodzaju składników aktywnych w nim zawartych oraz od rodzaju skóry.

Tonik do cery wrażliwej i naczynkowej

Jeśli chcesz w pełni zadbać o swoją skórę, stosuj toniki do niej dedykowane. Wybierając tonik do cery tłustej, zapewnisz sobie jeszcze większe przesuszenie i zmatowienie już suchej skóry. Dlatego też pamiętaj o tym, aby tonik zawierał składniki dopasowane do cery wrażliwej. Są to przede wszystkim substancje, które łagodzą podrażnienia, koją i regenerują.

Tonik do cery wrażliwej i naczynkowej powinien też odżywiać naskórek, dlatego w jego składzie znajdują się np. proteiny ryżu. W niektórych preparatach znajdziesz ektoinę, która wykazuje działanie regenerujące, co jest szczególnie ważne przy przesuszonym naskórku. Skóra wrażliwa to przede wszystkim skóra szorstka i napięta. Z tego tez powodu warto skłonić się ku preparatom, które zawierają składniki wygładzające i zmiękczające naskórek. Przykładowo organiczny olej migdałowy pomoże uelastycznić i wygładzić skórę. Z kolei ekstrakt z rożeńca górskiego i dzikiej róży odmłodzi i wygładzi zmarszczki.

Jeśli na Twojej twarzy widoczne są rozszerzone naczynka, wtedy stosuj preparaty tonizujące ze składnikami ściągającymi. W ich składzie często znajdują się takie składniki jak witamina C i rutyna (uszczelniają naczynka i wzmacniają ich ścianki). Pozytywny wpływ na skórę ma również wyciąg z fiołka trójbarwnego, z czarnego bzu, oczaru wirginijskiego, arniki i górskiej oraz miłorzębu japońskiego.

Oprócz toniku do cery wrażliwej i naczynkowej konieczne jest stosowanie także innych preparatów pielęgnacyjnych. Są to delikatne emulsje micelarne oraz kremy nawilżające, łagodzące i ochronne. Natomiast do usuwania martwego naskórka zamiast peelingów tradycyjnych stosuje się peelingi enzymatyczne. Warto również pamiętać o tym, aby podczas wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych zachować szczególną delikatność. Nie wolno narażać skóry na otarcia i nie przegrzewać w gorącej wodzie. Jeśli zastosuje się wszystkie zalecenia, zrozumie się potrzeby skóry, wtedy można oczekiwać dobrych efektów pielęgnacji.

Warto pamiętać, że każda skóra jest inna i nie można kierować się jednym utartym schematem. Obserwacja, dokładna i ostrożna pielęgnacja oraz zestaw odpowiednich kosmetyków – to niezwykle ważne elementy troski o skórę.

Dokucza Ci wrażliwa i sucha skóra na rękach czy nogach? Polecamy również artykuł: Jak wybrać balsam do suchej i wrażliwej skóry?

Powiązane artykuły

Odpowiadamy na pytania naszych klientów dotyczące stosowania kremów z retinalem. Masz kolejne pytania? Zadaj nam je, a my odpowiemy....