Jakie serum do twarzy wybrać?

Co znajdziesz w artykule?

Na rynku kosmetycznym istnieje wiele rodzajów serum, które ukierunkowane są na konkretne problemy skórne. Jakimi właściwościami cechuje się serum, czy może ono zastąpić krem do twarzy, gdzie jest jego miejsce w codziennej pielęgnacji? Odpowiadamy na wszystkie te pytania i podpowiadamy, czym kierować się przy jego wyborze.

Czym jest i do czego służy serum?

Serum to kosmetyk, który zyskał na popularności dzięki rozpropagowaniu idei koreańskiej pielęgnacji w Europie. Jest to jeden z jej dziesięciu kroków, umiejscowiony pomiędzy tonizacją a nawilżaniem. Produkt ten charakteryzuje się wysokim stężeniem substancji aktywnych, przy jednocześnie lekkiej konsystencji. Serum ukierunkowane jest na rozwiązywanie konkretnych problemów skórnych – niedoskonałości, utraty jędrności, przebarwień, suchej skóry etc. To dodatkowy krok, który może stanowić doskonałe uzupełnienie pielęgnacji. Przeznaczone może być do stosowania zarówno na dzień, jak i na noc.

W przypadku serum na dzień, warto sięgnąć po lekką, wodnistą lub żelową konsystencję. Będzie ono nie tylko dostarczało skórze substancji aktywnych, ale jednocześnie spełni funkcję bazy pod makijaż. Takie lekkie serum dobrze sprawdzi się także latem, kiedy nie chcemy czuć na twarzy dodatkowego obciążenia. Wybierając serum do twarzy na dzień, koniecznie zwracajmy uwagę, czy w składzie nie są zawarte substancje fotouczulające. Mogą to być na przykład kwasy AHA/BHA, retinol, olejki eteryczne (w szczególności cytrusowe), czy ekstrakty – między innymi z arniki czy dziurawca.

Wieczorna pielęgnacja to także doskonały moment na zastosowanie serum do twarzy. W nocy w skórze zachodzą procesy regeneracyjne, wspaniale wchłania ona wtedy wszystkie substancje zaaplikowane przed snem. Na noc można bezpiecznie stosować składniki wspomniane powyżej, o działaniu fotouczulającym, jednak w trakcie takiej kuracji, na dzień należy zabezpieczyć twarz wysokim filtrem (SPF 50 lub SPF 50+) oraz unikać bezpośredniej, długotrwałej ekspozycji na słońce.

Oczywiście dobór formuły serum powinien być podyktowany przede wszystkim indywidualnymi potrzebami naszej skóry. Podobnie jest z częstotliwością stosowania tego kosmetyku. Ze względu na wysokie stężenie substancji aktywnych, serum może zadziałać drażniąco na niektóre cery. Obserwujemy wtedy zaczerwienienie, które nie musi być powodem do całkowitego odstawienia serum, a jedynie sygnałem do zmniejszenia częstotliwości jego aplikacji. Nie ma konieczności stosowania serum codziennie, by kuracja przynosiła zadowalające rezultaty.

Czy serum może zastąpić krem do twarzy?

Serum zazwyczaj stosuje się pod krem do twarzy, jako jego uzupełnienie. Nie ma ono na celu jego zastąpienia.

W przypadku serum olejowego, możemy wzbogacić nim krem, mieszając w zagłębieniu dłoni porcję kremu z kilkoma kroplami serum lub nakładać krem bezpośrednio po aplikacji serum. W połączeniu z kremem, serum dobrze się wchłania, nie pozostawiając tłustej warstwy. To świetne rozwiązanie, jeśli chcemy używać serum olejowego na dzień lub w przypadku cery problematycznej, skłonnej do zapychania.

Serum może być z powodzeniem stosowane także pod oleje. Wtedy warto sięgnąć po serum o konsystencji żelowej lub w formie emulsji. Aplikacja kremu na serum sprawia, że działa ono po prostu intensywniej.

Jak wybrać serum do twarzy?

Dobór serum do twarzy powinien być podyktowany potrzebami skóry. Jednak nie znaczy to, że do cery problematycznej należy wybierać jedynie serum normalizujące. Być może potrzebuje ona także nawilżenia i ukojenia, czy działania przeciwstarzeniowego, a właśnie taką rolę świetnie mogłoby spełnić dane serum. Pielęgnacja powinna dostarczać skórze różnorodnych składników, tak aby zaspokoić wszystkie jej potrzeby.

Kieruj się potrzebami skóry!

Przy wyborze serum, niekoniecznie należy kierować się jedynie jego nazwą. Lepiej zerknąć na listę składników, która podpowie nam, czy będzie ono pomocne w przypadku naszego problemu skórnego. Serum przeciwzmarszczkowe z powodzeniem mogą stosować nie tylko kobiety dojrzałe, natomiast serum odżywcze może zawierać także składniki, które polubi skóra wymagająca ujędrnienia. Nazwy mogą więc nie odzwierciedlać pełnego spektrum działania danego produktu.

Przyjrzyjmy się zatem, jakich składników szukać w serum, w zależności od potrzeb skóry, na jakie ma ono odpowiadać:

– serum na oznaki starzenia – wybrane składniki, jakie są pożądane w tego rodzaju produktach, to: witamina E, witamina C, retinol, kwas hialuronowy, kwas ferulowy, skwalan, niacynamid, rokitnik, miłorząb japoński, algi morskie, naturalne oleje (arganowy, ze słodkich migdałów, marula, z kiełków pszenicy, z wiesiołka, z opuncji figowej). Może występować między innymi pod nazwą: serum anti-age, serum przeciwzmarszczkowe, serum ujędrniające, serum korygujące, serum rewitalizujące.

– serum regenerujące i odżywcze – chcąc odżywić skórę i przywrócić jej rozświetlony wygląd, sięgnijmy po serum witaminowe, serum odżywcze, serum regenerujące. Obfitują one w odżywcze oleje, witaminy, wyciągi i ekstrakty z roślin oraz owoców.

serum na niedoskonałości – na liście składników takiego kosmetyku warto szukać oleju tamanu, oleju konopnego, olejku z drzewa herbacianego, a także oczaru wirginijskiego, wąkrotki azjatyckiej, niacynamidu, d-panthenolu. Tego rodzaju serum często wzbogacone są o składniki antybakteryjne i regenerujące. Inne, często spotykane nazwy takiego kosmetyku, to: serum normalizujące, serum wygładzające, serum balansujące.

Nic nie stoi na przeszkodzie by ograniczać się do jednego serum! Skóra ma wiele potrzeb, więc możesz na nie odpowiadać kilkoma produktami. Takim rozwiązaniem może być zestaw TRY ME BOX, który zawiera trzy różne sera w mini wersjach.

Dopasuj serum do pozostałych kosmetyków.

Wybierając serum, należy zwrócić uwagę na jego skład także pod kątem niełączenia wybranych składników pielęgnacyjnych. Same w sobie działają świetnie, jednak nie stanowią dobranych par.

Przykładowo połączeniem takim jest niacynamid (witamina B3) oraz witamina C w postaci kwasu askorbinowego (INCI: Ascorbic Acid). Mogą one się wzajemnie neutralizować lub w reakcji ze sobą wytwarzać niewielkie ilości drażniącego kwasu nikotynowego. Dlatego lepiej jest stosować produkty zawierające te składniki naprzemiennie, w odstępie czasu – jeden wieczorem, drugi rano lub na zmianę, co drugi dzień. Podobna sytuacja dotyczy łączenia kwasu askorbinowego z retinolem (retinol neutralizuje witaminę C, utleniając ją, co sprawia, że nie ma ona szans zadziałać) oraz z kwasami AHA/BHA (w tym przypadku łatwo o podrażnienia skóry).

Wybierając serum, warto sięgnąć po takie, które wzbogaci pielęgnację w nowe składniki, jakich nie ma w innych stosowanych przez nas kosmetykach, a mogą okazać się zbawienne dla naszej skóry.

Pielęgnacja szyta na miarę potrzeb

Nasza skóra potrzebuje różnorodnej pielęgnacji. Stosowanie serum może być świetną okazją do wprowadzenia składników, których nie używamy w innych produktach, przykładowo w kremie do twarzy. Wybierając serum, kierujmy się potrzebami swojego rodzaju cery, ale bierzmy też pod uwagę, że są one różnorodne i to właśnie wybór tego rodzaju kosmetyku może być świetną okazją, by je zaspokoić. Kluczowa jest jak zawsze obserwacja skóry i ocena, czy wybrane serum spełnia swoją funkcję.

Dobrze dopasowane serum może znacząco wpłynąć na poprawę kondycji i wyglądu skóry, dlatego warto rozpatrzeć jego włączenie do pielęgnacji twarzy.

Powiązane artykuły