Potrzeby skóry każdej osoby są inne, uzależnione od naturalnych predyspozycji oraz trybu życia. Warto mieć także na uwadze zmieniające się czynniki zewnętrze. Dzięki temu można z łatwością spełnić potrzeby swojej skóry, które również ulegają zmianie. Wilgotność powietrza, ekspozycja na intensywne światło słoneczne lub ogrzewanie i ubrania wykonane ze sztucznych materiałów również wpływają na zapotrzebowanie pielęgnacyjne.
Dlaczego warto dopasować pielęgnację do pory roku?
Skóra jest największym organem każdego człowieka. Pełni ogromnie istotne funkcje, a od jej zadbania oraz kondycji zależy nie tylko promienny wygląd, ale również zdrowie całego organizmu.
Z tego względu należy ją odpowiednio zabezpieczać, wspomagać i pielęgnować. Czynniki zewnętrzne oraz naturalne predyspozycje wpływają na jej potrzeby. Tym samym doskonale dobrana naturalna pielęgnacja, bazująca na produktach promieniochronnych, nawilżających i złuszczających może częściowo stracić swoją skuteczność w miesiącach jesiennych oraz zimowych. Wszystko zależy od naszych indywidualnych potrzeb i celów pielęgnacyjnych, które mogą ulegać zmianie wraz ze zmianą pory roku.
Jak zmieniają się potrzeby skóry w chłodniejszych miesiącach?
Latem skóra narażona jest na intensywne działanie promieni słonecznych, słonej wody, klimatyzacji i wielu innych czynników, które wpływają na jej kondycje. Przez wyższe temperatury decydujemy się częściej na lżejsze formuły i skupiamy się na nawilżaniu, które nie zawsze nadąża za potrzebami naszej skóry. Warto zatem jesienią wdrożyć bardziej treściwą pielęgnację. Z jednej strony pozwoli ona zregenerować się skórze po letnich szaleństwach, a z drugiej przygotuje ją na mrozy i suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach.
Czy warto stosować ochronę przeciwsłoneczną jesienią?
Coraz więcej osób ma świadomość, że opalanie nie jest zdrowe dla skóry oraz całego organizmu. Niestety jednak to w okresie letnim widać wzmożone zainteresowanie produktami przeciwsłonecznymi, a półki w drogeriach uginają się wtedy od propozycji wielu marek. Co prawda, po okresie wakacyjnym oferta kosmetyków z filtrami o różnych faktorach SPF znacząco maleje, ale w sklepach przez cały rok można znaleźć propozycje z tej kategorii produktów.
Niemniej jednak, wraz z pierwszymi deszczowymi i chłodnymi dniami większość ludzi rezygnuje z ochrony przeciwsłonecznej. Niestety jest to duży błąd, ponieważ skóra narażona jest na szkodliwe promieniowanie przez cały rok, a nie tylko w okresie letnim.
Niezależnie od pogody na zewnątrz, warto na stałe wdrożyć dopasowane do indywidualnych potrzeb kremy z wysokim filtrem również w dni, kiedy nie wychodzi się z domu. Pamiętajmy, że słońce przenika także przez szyby, może więc złapać nas w biurze, w domu, czy też podczas jazdy samochodem.
Kiedy jest najlepszy czas na kurację retinolem lub retinalem?
Jesienna pielęgnacja skóry powinna skupiać się nie tylko na starannym nawilżaniu i regeneracji. Jest to także świetny moment na wdrożenie retinoidów, np. retinolu lub retinalu.
Retinoidy to związki chemiczne, będące pochodnymi witaminy A charakteryzujące się wielokierunkowym działaniem. Różnią się też między sobą pod względem skuteczności. Np. palmitynian retinylu, który możemy spotkać w popularnej maści z witaminą A, nie wykazuje właściwości przeciwzmarszczkowych. Szukając zatem retinoidów o właściwościach, które pomogą nam działać przeciwstarzeniowo, warto sięgnąć po retinal lub retinol. To właśnie te związki działają bardzo silnie i mogą przynieść nam pożądane efekty odmłodzenia skóry.
Formą aktywną retinoidów jest kwas retinowy, jednak nie wszystkie substancje z tej grupy w takim samym czasie przekształcają się do jego postaci. Retinol potrzebuje dwóch przemian, a retinal tylko jednej. Ta różnica jest bardzo znacząca, gdyż wpływa na większą efektywność retinalu przy zastosowaniu niższych stężeń, odwrotnie jak retinol. Warto zatem zwrócić uwagę na kosmetyki z retinoidami, by odróżniać zawarte w nich związki i wiedzieć, po jakim czasie należy się spodziewać zadowalających efektów.
Efekty kuracji retinoidami
Kwas retinowy stymuluje fitoblasty, bezpośrednio odpowiedzialne za produkcję kolagenu oraz kwasu hialuronowego. Dzięki temu regularnie stosując preparaty zawierające retinol bądź retinal możemy w widoczny sposób spłycić zmarszczki oraz zmniejszyć widoczność niedoskonałości. Z tego też względu kuracja retinoidami zalecana jest również jako element pielęgnacji skóry trądzikowej.
Niezwykle ważne jest, by podczas kuracji stosować wysoką ochronę przeciwsłoneczną. Aplikacja retinoidów sprawia, że skóra staje się uwrażliwiona, a jej ekspozycja na słońce może spowodować pojawienie się niechcianych przebarwień. Znacznie łatwiej jest nam ograniczyć kąpiele słoneczne jesienią, dlatego też ta pora jest najczęściej wybierana, gdy rozpoczynamy kurację retinolem lub retinalem.
Pierwsze efekty kuracji retinoidami powinniśmy zobaczyć już po 6 miesiącach, jeśli zależy nam na działaniu wygładzającym zmarszczki. Jednak stosując taką kurację w celu zwalczenia niedoskonałości, efekty możemy zauważyć już dużo wcześniej. Oczywiście, na rezultaty ma wpływ również to, na jaki związek się zdecydowaliśmy, jakie ma stężenie, jak reaguje na niego nasza skóra, jak wygląda cała formuła produktu i co zawiera oraz sposoby aplikacji. Z tego też powodu najważniejsze w kuracjach retinoidami jest cierpliwość i baczne obserwowanie naszej skóry. Dzięki temu możemy w sposób najbardziej komfortowy dopasować kosmetyk do naszych preferencji. Chcąc rozpocząć pielęgnacyjną przygodę z retinoidami, polecamy nasz innowacyjny Aktywny krem z retinalem
Kompleksowa pielęgnacja skóry jesienią
Suche powietrze oraz duże różnice temperatur pomiędzy wnętrzem mieszkania a pogodą na dworze mają negatywny wpływ na kondycję skóry i włosów. Przede wszystkim powodują przyspieszone wysuszanie skóry. W efekcie może być ona nieprzyjemna w dotyku, ściągnięta i łuszcząca, a nawet podatna na podrażnienia i świąd. W tym celu należy szczególnie uważnie zadbać o nawilżenie oraz o ograniczenie utraty wody z naskórka (TEWL). Warto sięgnąć po produkty wspierające naturalny czynnik nawilżający, czyli NMF – więcej o nim przeczytasz TUTAJ.
Pamiętajmy, że włosy i skalp także w tym okresie wymagają większej uwagi. Częściej chodzimy w czapkach i kapturach, a wtedy włosy puszą się, gniotą, łamią, a skóra na głowie może szybciej się przetłuszczać. Warto zatem dłuższe jesienne wieczory wykorzystać również do poprawy pielęgnacji włosów i skalpu oraz wprowadzić nowe rytuały pielęgnacyjne. Prostym, a świetnym sposobem na poprawę ich wyglądu będzie np. olejowanie włosów, na które zazwyczaj nie znajdujemy czasu latem.
Jesienna pielęgnacja ciała
Wysuszonej i szorstkiej skórze ciała najszybciej pomoże bogaty w składniki nawilżające i regenerujące balsam. Takim produktem jest np. Kojący balsam regenerujący. Zawarte w nim składniki aktywne m.in. skutecznie odbudowują naturalną barierę ochronną skóry, intensywnie nawilżają i przynoszą szybkie ukojenie skórze suchej i podrażnionej.
Innym sposobem na urozmaicenie jesiennej pielęgnacji jest szczotkowanie ciała. Jeśli do tej pory nie udało nam się wprowadzić tej czynności do naszej rutyny, to zapoznanie się z tego typu zabiegiem jest dobrym sposobem na dłuższe chłodniejsze wieczory. Dzięki szczotkowaniu ciała zyskamy gładką i jędrną skórę, ograniczymy wzrastanie włosów pod skórą, zmniejszymy widoczność cellulitu, a nawet rozstępów. Jeśli ten temat Cię zainteresował, to zapraszamy do lektury na naszym blogu:
Sposoby na cellulit – szczotkowanie ciała
Walka z cellulitem – balsam na skórkę pomarańczy
Pielęgnacja twarzy jesienią
Chcąc zadbać o odpowiednie nawilżenie i regenerację, doskonałym rozwiązaniem jest wdrożenie wieloetapowej pielęgnacji twarzy, zawierającej nie tylko odżywczy krem, ale również serum. Świetnym sposobem na poprawę elastyczności skóry w okresie jesiennym będą kosmetyki naturalne do twarzy, bogate między innymi w witaminy oraz antyoksydanty. Przykładem takiego kosmetyku jest Podwójne serum witaminowe, które doskonale się sprawdzi jako rozbudowanie porannej i wieczornej rutyny. Dzięki bogatej i skoncentrowanej formule działa odżywczo, regenerująco, łagodząco, chroniąc również przed szkodliwym działaniem wolnych rodników i czynników zewnętrznych.
Jesienna pielęgnacja skóry — o czym pamiętać wybierając naturalne kosmetyki?
Szukając odpowiednich dla siebie kosmetyków naturalnych, warto uprzednio poznać potrzeby swojej skóry. Należy mieć świadomość, że każda skóra jest inna i nie ma jednego produktu, który pasowałby każdemu. Warto spojrzeć na kosmetyki, które są dedykowane skórze wrażliwej, pozbawione potencjalnych alergenów. Wśród takich produktów można znaleźć zarówno specjalistyczne, jak i uniwersalne produkty do pielęgnacji twarzy oraz ciała. Przebadane pod względem skuteczności receptury, pozwolą skórze nie tylko regenerować się w swoim tempie, ale zaspokajać zmieniające się jej potrzeby.
Miesiące jesienne są wymagającym okresem dla skóry. Ciepła odzież, czapki oraz szaliki, a także chłód i wysoka wilgoć na zewnątrz przy suchym, ogrzewanym powietrzu w pomieszczeniach znacząco obniżają jej kondycję. Wszystkie te czynniki mogą wymóc zmianę kosmetyków do pielęgnacji. Mając na uwadze swoje indywidualne potrzeby, warto wdrożyć w jesiennej pielęgnacji skóry dodatkowe nawilżanie oraz regeneracje do swojej codziennej rutyny.