Powrót do natury to jeden z najpopularniejszych światowych trendów. Kosmetyki naturalne i organiczne można spotkać w każdych drogeriach, marketach czy osiedlowych sklepach. Ale czy warto kupować w ciemno? Niestety nie wszystkie produkty ze słowem „kosmetyk naturalny” w nazwie lub w opakowaniu kartonowym są w rzeczywistości produktami naturalnymi. Na co powinniśmy zwracać uwagę podczas zakupu? Czym się różnią kosmetyki naturalne od organicznych?
Czym charakteryzują się kosmetyki naturalne?
Kosmetyki naturalne to produkty otrzymywane ze składników pochodzenia naturalnego. Są to substancje pochodzenia roślinnego, zwierzęcego lub mineralnego. Do ich pozyskiwania i przetwarzania dozwolone są wyłącznie procesy fizyczne, m.in.:
- tłoczenie,
- ekstrakcja,
- filtracja,
- destylacja,
- suszenie.
Możliwe są również procesy enzymatyczne i mikrobiologiczne z wykorzystaniem naturalnie występujących, niezmodyfikowanych enzymów i mikroorganizmów. Niestety obecnie nie ma żadnych przepisów ustawowych i wykonawczych, które definiują naturalne produkty kosmetyczne. Przez to też nie wiadomo jak dokładnie powinno się je nazywać. Jest to też niestety przyczyną wielu nadużyć w tym obszarze.
Kupując kosmetyki, warto zwrócić również uwagę na opakowanie, które może być dodatkowym dla nas atutem. Obecnie można zauważyć częstą praktykę, iż owe kartoniki, tuby etc. mogą zostać poddane recyklingowi lub są stworzone z komponentów powtórnie przetworzonych. Ważny dla nas może być też fakt, czy kosmetyki nie są testowane na zwierzętach, czego potwierdzeniem może być certyfikat Cruelty Free, wydawany przez organizację PETA.
Co powinny zawierać kosmetyki naturalne?
Kosmetyki naturalne mogą składać się z substancji pochodzenia:
- roślinnego: olejki i ekstrakty roślinne, ziołowe, a także olejki eteryczne.
- zwierzęcego, których proces pozyskiwania przeprowadzany bez szkody dla zwierząt, należą do nich: propolis, wosk oraz miód pszczeli, mleko, lanolina, colostrum.
- mineralnego: mika, talk, kaolin, węglan wapnia
Kosmetyki organiczne — co to takiego?
Można by pomyśleć, że kosmetyki naturalne i organiczne to zbliżone do siebie produkty. W rzeczywistości istnieją między nimi znaczne różnice.
Kosmetyki organiczne muszą spełniać bardziej rygorystyczne normy. W przeciwieństwie do kosmetyków naturalnych powinny mieć co najmniej 90% naturalnych składników pochodzenia organicznego potwierdzone certyfikatami. Dzięki temu mamy pewność, że składniki roślinne są produkowane bez użycia pestycydów i nawozów sztucznych. Ważne jest to, by nie były modyfikowane genetycznie. Producenci kosmetyków organicznych spełniając owe kryteria, z pewnością chwalą się tym faktem na swoich produktach. Warto jednak podchodzić ostrożnie do takich obietnic i nie kupować kosmetyków bez weryfikacji tych deklaracji.
Jak możemy rozróżnić kosmetyki organiczne od naturalnych?
Kosmetyki organiczne muszą posiadać co najmniej 10% składników pochodzących z certyfikowanych upraw ekologicznych. Wszystkie te kosmetyki nie powinny zawierać substancji takich jak: sztuczne barwniki, aromaty. Nie wskazane są też silnie podrażniające substancje oraz pochodne ropy naftowej.
Kosmetyki naturalne dopasowane do specjalnych potrzeb
Jednym z najważniejszych założeń kosmetyków naturalnych jest stosowanie jak największej ilości składników pochodzenia naturalnego. Fakt ten pomaga zwrócić uwagę na bogactwo, jakie oferuje nam sama natura w kontekście pielęgnacji. Jeśli weźmiemy pod lupę rynek kosmetyczny, który coraz więcej oferuje, to z pewnością znajdziemy produkty, które odpowiedzą na nasze potrzeby. Wiele produktów również zaskoczy nas innowacyjnymi składnikami, których jeszcze nie znamy. Mogą to być zarówno bardzo uniwersalne formuły, jak i takie dedykowane na konkretne potrzeby skóry.
Wiadomo jednak, że często również kupujemy oczami. Obecnie półki sklepowe są przepełnione ciekawymi produktami, które przyciągają nasz wzrok. Niektórzy producenci, tworząc kosmetyki naturalne czy organiczne, poprzez wygląd opakowania, mogą kreować je na produkty stylizowane na dawne czasy, a nawet odwołujące się wręcz do zielarstwa. Takie preparaty mogą przypominać nam ręcznie robione, domowe kosmetyki. Ich opakowania mogą być z ciemnego szkła, podobne do słoików itp. Są też producenci, którzy idą z nowinkami technologicznymi i łączą świat natury z badaniami laboratoryjnymi, tworząc produkty bardziej nowoczesne i innowacyjne. Jedno jest pewne, kosmetyki naturalne podbiły już bardzo dawno rynek, ale z całą pewnością nie tracą na popularności i mogą nie raz jeszcze nas zaskoczyć. Najważniejsze jest jednak to, co w środku kosmetyku, by dopasować składniki aktywne do indywidualnych potrzeb skóry. A dzięki tak obfitej różnorodności, każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.
Kosmetyki naturalne eeny meeny
Jedną z firm z ciekawymi polskimi kosmetykami naturalnymi jest nasza marka eeny meeny. Została ona pierwotnie stworzona z myślą o kobietach przygotowujących się do macierzyństwa i o ich nowo narodzonych dzieciach. Jednak wiele osób dorosłych z poważnymi problemami skórnymi, takimi jak atopowe zapalenie skóry, wyjątkowo wrażliwa, delikatna skóra, zaczęło używać naszych produktów, które okazały się również dla nich rozwiązaniem ich problemów skórnych.
Produkty eeny meeny charakteryzują się najwyższą jakością, unikalnymi recepturami i nowoczesnymi rozwiązaniami. Działania poszczególnych preparatów są poparte specjalistycznymi badaniami, które potwierdzają skuteczność i oczekiwane efekty. W ofercie marki znajdują się kosmetyki naturalne do twarzy, skóry głowy i włosów oraz naturalnej pielęgnacji ciała. Kobiety w ciąży i w okresie karmienia piersią również mogą bezpiecznie sięgnąć po propozycje eeny meeny. Jest to z pewnością bardzo ciekawa i wartościowa polska marka oraz sklep z kosmetykami naturalnymi, które przypadną do gustu każdemu miłośnikowi natury.
Jakie kosmetyki naturalne i organiczne wybierać? – uważaj na greenwashing
Ze względu na brak szczegółowych norm i przepisów w zakresie kosmetyków naturalnych, producenci dopuszczają się wielu nadużyć. Od kilku lat firmy coraz częściej decydują się na stosowanie greenwashingu. Przez to pojęcie możemy rozumieć szereg zabiegów marketingowych, które mają budować przekonanie, że dana marka jest ekologiczna, a oferowane przez nią produkty powstają z dbałością o naturę. Poniżej prezentujemy najpopularniejsze działania greenwashingu.
Stylizowane opakowanie
Jedną z najczęściej stosowanych form greenwashingu są niewątpliwie opakowania. Mają one nawiązywać do natury i nieświadomie sugerować, że kosmetyki zawierają dużą ilość naturalnych składników. Są to zazwyczaj zielone elementy, listki, kwiatowe wzory i kartonowe, brązowe opakowania. A wszystko po to, by produkt sprawiał wrażenie naturalnego. W takiej sytuacji warto pamiętać o starym przysłowiu: nie oceniaj książki po okładce. Nie należy się więc sugerować tym, jak wygląda opakowanie kosmetyku. Lepiej sprawdzić dokładnie skład danego produktu i zamieszczone certyfikaty.
Ekologiczne nazwy
Na etykietach preparatów udających te naturalne, czasami można znaleźć informację o 100% naturalności składników, a nie 100% naturalnych składnikach. Dodatkowo producenci w taki sposób opisują skład kosmetyków, aby był niejasny, niezrozumiały lub wręcz mylący. Takim przykładem może być opisanie doskonałych właściwości certyfikowanego składnika, który pojawia się w określonym stężeniu, a który nie jest zastosowane w danym kosmetyku.
Grafiki stylizowane na certyfikaty
Powszechną praktyką jest również stosowanie grafiki podobnej do certyfikatów. Oczywiście oficjalne certyfikaty są związane z kosztami i często nie są niskie, dlatego niektórzy producenci chcą sami podkreślić, że ich formuły kosmetyków są naprawdę naturalne i spełniają standardy jednostki certyfikującej. Posługują się w tym celu grafikami, które łudząco przypominają oryginalne certyfikaty. Najlepiej sprawdzić jak dokładnie dany symbol powinien wyglądać, a jeśli mamy ku temu wątpliwości, można to zgłosić do odpowiednich instytucji, np. do Głównego Inspektoratu Inspekcji Handlowej.
Kosmetyki naturalne to szeroka gama produktów dla każdego rodzaju skóry. Różnorodność aktywnych substancji roślinnych, ciekawe formuły i nowoczesne rozwiązania dają konsumentom na tyle szeroką ofertę, że każdy powinien z łatwością znaleźć coś dla siebie. Naturalne kosmetyki do twarzy mogą sprawdzić się zarówno cerom ekstremalnie suchym, jak i tym tłustym czy trądzikowym. Z kolei produkty do naturalnej pielęgnacji ciała wspaniale pomogą wzbogacić codzienne rytuały domowego spa. Wśród kosmetyków naturalnych i organicznych znajdziemy również ciekawe propozycje do pielęgnacji włosów, bez względu na ich porowatość, rodzaj czy długość. Warto zatem przyjrzeć się tego typu produktom i wybrać dla siebie te najlepiej odpowiadające naszym potrzebom.