Krem z retinalem – niezbędny kosmetyk w Twojej kosmetyczce

Co znajdziesz w artykule?

W ostatnim czasie na rynku kosmetycznym pojawiło się wiele wyjątkowych składników aktywnych, które rozwiązują większość problemów skórnych. Jednym z nich jest retinal – unikalna substancja działająca podobnie jak retinol, z tą różnicą, że retinal jest skuteczny już przy niższych stężeniach niż ten niezwykle popularny składnik, dzięki czemu jeszcze szybciej dociera do struktur naskórka. Dlaczego zatem warto mieć krem z retinalem w swojej kosmetyczce?

Krem z retinalem – dlaczego warto go stosować?

Krem z retinalem, jak sama nazwa wskazuje, to produkt zawierający retinal o danym stężeniu. Składnik ten należy do grupy retinoidów, czyli substancji pochodnych witaminy A (inaczej retinoidy). Stanowią one jedne z najlepiej przebadanych związków o działaniu przeciwtrądzikowym oraz przeciwzmarszczkowym, dlatego każda ich postać (m.in. retinol, retinal i kwas retinowy, inaczej tretynoina) jest wykorzystywana do pielęgnacji cery. Pochodne witaminy A, czyli retinoidy doskonale wnikają w poszczególne warstwy skóry. Następnie z udziałem enzymów w skórze są przekształcane w odpowiednią formę, dzięki czemu wspierają syntezę kolagenu oraz regulują namnażanie się nowych komórek skóry. W rezultacie (i oczywiście w dużym skrócie, ponieważ jest to skomplikowany proces) po zastosowaniu kremu z retinalem możliwe jest znaczne spłycenie zmarszczek oraz poprawa wyglądu cery trądzikowej.

Krem z retinalem, a produkt z retinolem

Skoro wiemy, że wszystkie retinoidy wpływają pozytywnie na naszą skórę, to dlaczego akurat krem z retinalem powinniśmy wybrać? Otóż, aby retinoidy wniknęły dogłębnie w naszą skórę, muszą zostać zmetabolizowane. Retinol to składnik, który musi przejść przez dwa etapy konwersji (od retinolu do retinalu, a następnie do kwasu retinowego). Natomiast retinal ma prostszą drogę, ponieważ musi przekształcić się tylko raz, zamieniając się w kwas retinowy. Kwas retinowy z kolei może bezpośrednio wnikać w komórki skóry i brać czynny udział w procesach regeneracyjnych i wzmacniających naszą skórę. Krem z retinalem skróci naszą ścieżkę do wzmocnionej, wygładzonej, jędrnej i zdrowej skóry.

Retinalowy krem przeciwzmarszczkowy

Retinal metabolizujący się w kwas retinowy wiąże się ze specjalnymi receptorami w skórze, przez co pobudza ją do przemiany. W procesie tym aktywizuje komórki do szybszej odnowy, a poprzez działanie drażniące przyczynia się do obumarcia komórek naskórka i jego złuszczania. W ten sposób krem przeciwzmarszczkowy z retinalem skutecznie pobudza komórki do ich namnażania w miejsce starych, a także pomaga skórze w syntezie kolagenu. Dzięki temu skóra staje się grubsza, a co za tym idzie, bardziej elastyczna i jędrna. W rezultacie prowadzi to do redukcji nawet najbardziej widocznych zmarszczek mimicznych.

Krem przeciwzmarszczkowy z retinalem wzmacnia naskórek, przez co także pomaga w zatrzymaniu w niej wody, a nawilżona cera, to również jędrniejsza i bardziej elastyczna skóra.

Retinal na trądzik – w jaki sposób działa?

Retinal na trądzik to idealne rozwiązanie, jeśli chcemy uzyskać długotrwały efekt gładkiej, zregenerowanej skóry. Substancja ta ma właściwości antyoksydacyjne, chroni zatem przed działaniem wolnych rodników powstających w procesach zapalnych i przyspiesza regenerację skóry. Retinal na trądzik normalizuje również funkcjonowanie gruczołów łojowych, zmniejszając ich aktywność. To, wraz z silnym działaniem regeneracyjnym sprawia, że cera trądzikowa staje się gładka, odpowiednio wzmocniona i odbudowana.

Aplikacja kremu z retinalem krok po kroku

Niezależnie od oczekiwanych rezultatów, retinal w kremie powinniśmy wprowadzać stopniowo. Stosowanie substancji należy rozpocząć od produktu z niskim stężeniem, np. 0,05%, by przyzwyczajać skórę do tego składnika. Na pierwsze rezultaty należy poczekać, stąd też nie powinniśmy zbyt szybko zwiększać stężenia. Może się nawet okazać, że nie trzeba będzie modyfikować stężenia lub po prostu nie będziemy chcieli go zwiększać. Liczy się cierpliwość i systematyczność stosowania, bez względu na wysokość stężenia z pewnością zaobserwujemy pozytywne efekty. Na początku naszej drogi możemy użyć Aktywnego kremu z retinalem o stężeniu 0,05%. Krem z retinalem należy nakładać na osuszoną, skórę. W zależności od potrzeb można zastosować tzw. metodę kanapkową – po oczyszczaniu skóry należy zaaplikować nawilżający krem, a po odczekaniu ok. 10-15 minut nałożyć retinal w kremie lub w innym rodzaju kosmetyku. Jeśli masz wrażliwą skórę, po kolejnych 30 minutach możesz ponowić aplikację kremu nawilżającego.

Krem z retinalem o dopasowanym do naszych potrzeb stężeniu można stosować przez cały rok, pamiętając, by chronić skórę przed promieniowaniem słonecznym. Podstawą w naszej codziennej pielęgnacji powinien być krem z filtrem, z wysokim wskaźnikiem ochrony przed UV, z SPF minimum 50, 50+, który należy stosować zawsze, nie tylko w słoneczne dni i nie tylko wtedy, gdy aplikujemy retinoidy.

Podsumowując, pielęgnacja retinalem może być skuteczną odpowiedzią na nasze potrzeby, szczególnie jeśli zmagamy się z widocznymi zmarszczkami oraz trądzikiem. Retinal w kremie to wygodny sposób na świadomą pielęgnację retinoidami. Dowodów na jego działanie jest wiele, zatem pozostaje nam przekonać się o tym na własnej skórze.

Powiązane artykuły