Masowanie brzucha w ciąży – jak robić to dobrze?

Co znajdziesz w artykule?

Ciąża to niewątpliwie piękny okres, jednak jest on pełen nurtujących nas pytań o zdrowie swoje i maluszka. Jedno z nich brzmi: czy masowanie brzucha w ciąży jest bezpieczne? Odpowiedź na nie znajdziesz w tekście położnej Izabeli Dembińskiej.

Czy można masować brzuch w ciąży?

Masowanie brzucha w ciąży można wykonywać u kobiet, u których nie występuje zagrożenie porodem przedwczesnym. Jeżeli po masażu pojawi się uczucie napinania brzuszka lub silniejszych skurczy – należy przestać go wykonywać. Pamiętajmy również, że w trakcie masażu mogą nasilić się ruchy dziecka.

Jak masować brzuch w ciąży?

Jeszcze przed masażem możesz wykonać delikatny peeling skóry brzucha zakończony chłodny( ale nie zimnym) prysznicem, aby poprawić ukrwienie i ujędrnienie skóry. Następnie ułóż się wygodnie w pozycji leżącej na boku lub na siedząco. Rozgrzej dłonie i olejek, którym będziesz wykonywała masaż do przyjemnie ciepłej, ale nie gorącej temperatury.
Połóż dłonie na brzuchu i przesuwaj je delikatnie i spokojnie kolistymi ruchami. Warto pamiętać, aby masowanie brzucha w ciąży, wykonywane było produktami dedykowanymi dla kobiet w ciąży. Taki masaż możesz wykonywać codziennie.

Masowanie brzucha w ciąży – korzyści dla Ciebie

Masaż brzucha w ciąży ma na celu przede wszystkim poprawę kondycji, napięcia i ukrwienia skóry, która w ciąży podlega intensywnemu rozciąganiu. Regularny masaż, wykonywany dobrej jakości olejkiem, który zawiera naturalne składniki, będzie wpływał także na natłuszczenie i odżywienie intensywnie pracującej skóry, jednoczenie przeciwdziałając rozstępom.

Jeśli w ciągu dnia dużo, chodzisz, jeździsz samochodem lub pracujesz za biurkiem, możesz potraktować masaż brzucha w ciąży jako sposób na rozluźnienie powłok brzusznych. To, w połączeniu ze spokojnym oddechem skoncentrowanym na wydechu, będzie zmniejszało napięcie i poprawiało odżywienie i elastyczność skóry na brzuchu. Jeżeli więc chcesz, aby brzuch się rozluźnił, pozostaw ciepłe dłonie na nim bez wykonywania intensywnych ruchów masujących i oddychaj spokojnie.

Masowanie brzucha w ciąży – korzyści dla dziecka

Czas delikatnego masażu to także forma dialogu prenatalnego z dzieckiem, budowania z nim kontaktu zarówno przez mamę jak i tatę, jeżeli on wykonuje masaż. Dziecko może zupełnie inaczej reagować na dotyk, kiedy robi to mama a inaczej, kiedy tata. Psychologia prenatalna udowadnia, że dziecko reaguje na tego typu dotyk w życiu łonowym i wykazuje reakcje z tym związane. Co więcej, w 1987 roku holenderski biolog Frans Veldman opracował specjalną technikę dotyku brzucha, nazywaną haptonomią. Udowadnia ona, że poprzez dotyk nawiązujemy relację z dzieckiem w życiu płodowym, a także stymulujemy jego rozwój prenatalny.

mgr Izabela Dembińska – położna, autorka książki „Rodzić można łatwiej”, związana ze Szpitalem Praskim w Warszawie. Założycielka programu „Ćwicz z położną”. Wykładowca szkoły rodzenia. Mama Nadii i Leona. Prowadzi na Instagramie profil położna_izabela_dembińska. Aktywna jest również na Facebooku.

Powiązane artykuły

Odpowiadamy na pytania naszych klientów dotyczące stosowania kremów z retinalem. Masz kolejne pytania? Zadaj nam je, a my odpowiemy....