Jest wrażliwa na czynniki zewnętrzne, cienka jak pergamin, charakteryzuje się uczuciem ściągnięcia i to ona starzeje się najszybciej ze względu na częste problemy z barierą hydrolipidową. Sucha skóra wymaga odpowiedniej i systematycznej pielęgnacji, która jest w stanie zredukować objawy i zapewnić piękny i zdrowy wygląd.
Pielęgnacja skóry suchej i wrażliwej
Prawidłowo dobrana pielęgnacja do potrzeb skóry opóźnia procesy starzenia się, dodaje naturalnego blasku, utrzymuje odpowiedni poziom nawilżenia i dba o barierę ochronną. Rutyna pielęgnacyjna powinna być zatem dopasowana do konkretnego rodzaju i potrzeb skóry. Dlatego, zanim przejdziemy do najlepszych praktyk pielęgnacyjnych, przyjrzymy się dokładniej, jakie są typowe cechy dla cery suchej i wrażliwej:
- nieprzyjemne uczucie ściągnięcia,
- brak naturalnego glow, ziemisty kolor,
- suche skórki, rogowacenie naskórka,
- nadwrażliwość na szkodliwe czynniki zewnętrzne,
- widoczne zmarszczki mimiczne.
Przyczyny posiadania suchej skóry mogą być różne – oprócz naturalnych predyspozycji, duże znaczenie ma pielęgnacja oraz inne elementy. Stosowanie kosmetyków z wysoką zawartością alkoholu i innymi mocnymi składnikami aktywnymi narusza barierę hydrolipidową, co z kolei przyczynia się do utraty wody i skutkuje suchością. Inne czynniki, które wpływają na suchą cerę, to m.in:
- zaburzenia hormonalne,
- niezbilansowana dieta,
- picie niewystarczającej ilości wody,
- klimatyzowane i/lub ogrzewane pomieszczenie,
- brak stosowania filtrów przeciwsłonecznych,
- choroby dermatologiczne, np. atopowe zapalenie skóry, łuszczyca,
- przyjmowanie niektórych leków.
Pielęgnacja cery suchej krok po kroku
Jak powinna wyglądać naturalna pielęgnacja cery suchej? Przede wszystkim, musimy przyjrzeć się jej najpilniejszym potrzebom. Ten typ bardzo często idzie w parze z wysoką nadwrażliwością i niskim nawilżeniem. Jest to spowodowane zbyt małą ilością lipidów w naskórku oraz niewystarczającej ilości produkowanego sebum.
Podstawowym i pierwszym etapem prawidłowej rutyny jest oczyszczanie twarzy. Dokładne umycie skóry jest punktem wyjścia do kolejnych kroków. Najlepszym kosmetykiem dla suchej skóry jest łagodna emulsja lub żel myjący, który zmyje pozostałości makijażu i pozostałe zanieczyszczenia. Ważną kwestią jest również skład: zwróć uwagę na składniki aktywne, które mają właściwości kojące (np. pantenol) oraz nawilżające i wiążące wodę w naskórku (np. trehaloza).
W celu utrzymania cery suchej w jak najlepszej kondycji, czyli: wzmocnienia płaszcza hydrolipidowego, głębokiego nawilżenia, zapobiegania ucieczki wody z naskórka oraz przedwczesnemu starzeniu się cery, zwróć uwagę na składniki, znajdujące się w kosmetykach naturalnych. Najlepsze z nich, które zapobiegają wysuszeniu i odwodnieniu, to m.in. naturalne oleje, emolienty oraz ekstrakty.
Najlepsze efekty uzyskasz, gdy do codziennej rutyny dołączysz serum, zawierające wysokie stężenie naturalnych składników aktywnych, które charakteryzują się mocniejszym działaniem. Takie serum do cery suchej może posiadać np. ceramidy, aminokwasy czy niskocząsteczkowy hialuronian sodu. w połączeniu z kremem będzie stanowić duet, zapewniający miękkość, gładkość oraz zdrowy blask cery. Serum zaaplikuj tuż po oczyszczeniu twarzy, na suchą skórę i odczekaj kilka minut przed nałożeniem kremu.
Pielęgnacja cery suchej i wrażliwej — czego unikać?
Nawet najlepiej dobrana naturalna pielęgnacja cery suchej nie będzie skuteczna, jeżeli nie podejdziemy do tematu holistycznie i będziemy popełniać wciąż te same błędy. Ze względu na częstą nadwrażliwość, należy unikać:
- zbyt agresywnego oczyszczania twarzy,
- mocnego pocierania skóry ręcznikiem (najlepiej osuszać ją, przyciskając delikatnie ręcznik do powierzchni skóry),
- częstej i długotrwałej ekspozycji na słońce,
- wysuszających składników w kosmetykach pielęgnacyjnych,
- peelingów mechanicznych,
- gorących i długich kąpieli,
- chlorowanej wody.
Podsumowując, naturalna pielęgnacja suchej skóry, oparta na łagodnych składnikach aktywnych, które nawilżą cerę, odżywią ją i wzmocnią płaszcz ochronny zapewnią promienny wygląd. Dodatkowo warto być uważnym na to, jak zachowuje się skóra, obserwować, co jej służy i jak reaguje na różne bodźce. Bowiem każdy z nas może mieć inne preferencje i potrzeby skóry. z tego też powodu wypracowanie własnej rutyny pielęgnacyjnej, opartej na naturalnych kosmetykach, to klucz do sukcesu.