Piersi zmieniają się już na początkowym etapie ciąży. Ich bolesność często jest pierwszą przesłanką do wykonania testu ciążowego. Pod wpływem hormonów biust powiększa się, a w konsekwencji skóra rozciąga i jest narażona na powstawanie rozstępów. Piersi stają się bardziej wrażliwe, tracą jędrność. Jak odpowiednio pielęgnować biust w czasie ciąży? Co można zrobić dla poprawy jego wyglądu, poza sumiennym wklepywaniem preparatów ujędrniających?
Jak zmieniają się piersi w ciąży?
Wrażliwość piersi może być jednym z pierwszych symptomów zwiastujących ciążę. Większa tkliwość piersi odczuwalna jest już nawet kilka dni po tym, jak doszło do zapłodnienia. Około 5-8 tygodnia ciąży, wskutek działania estrogenu, ciemnieją otoczki wokół sutków. W okolicach 10 tygodnia piersi mogą być obrzmiałe i bolesne w dotyku. Już na tym etapie powoli zaczynają przygotowywać się do produkcji pokarmu, mimo że do końca ciąży zostało jeszcze wiele tygodni.
Kosmetyki w pielęgnacji biustu w ciąży
Ciąża to czas, w którym należy szczególnie zwracać uwagę na skład stosowanych kosmetyków. Skóra jest często bardziej wrażliwa i źle reaguje na niektóre konserwanty czy sztuczne substancje zapachowe. Dlatego stosowane podczas ciąży produkty powinny zawierać jedynie łagodne, przebadane składniki. Kosmetyki eeny meeny opracowane zostały z myślą o kobietach przygotowujących się do roli mamy oraz o ich pociechach. Dlatego bezpieczeństwo i brak potencjalnych alergenów były priorytetem podczas ich tworzenia.
Codzienna pielęgnacja biustu w okresie ciąży powinna być nastawiona na nawilżenie i ujędrnienie skóry. Za zamianą rozmiaru piersi, idzie ryzyko wystąpienia rozstępów. Jest ono w ciąży tym większe, że nie sprzyjają nam hormony, a konkretnie kortyzol, którego organizm w ciąży produkuje więcej. Ma on negatywny wpływ na pracę komórek produkujących kolagen. Dlatego preparaty zapobiegające powstawaniu rozstępów warto stosować także na biust.
Balsam na rozstępy
Intensywny balsam na rozstępy eeny meeny może być bezpiecznie stosowany przez mamy spodziewające się potomstwa oraz w połogu. Dzięki składnikom aktywnym w nim zawartych poprawia elastyczność skóry. Zmniejsza przez to ryzyko pojawiania się rozstępów, a także rozjaśnia już te istniejące. Daje intensywne uczucie nawilżenia i odżywienia skóry.
Krem ujędrniający do pielęgnacji biustu
Dbanie o biust nie kończy się w ciąży. Podczas karmienia piersią również czekają wyzwania. Warto sięgnąć wtedy po Krem ujędrniający do biustu eeny meeny. Wspomaga on proces regeneracji skóry, a także zwiększa jej tolerancję na rozciąganie. Stosowany systematycznie sprawia, że skóra staje się bardziej jędrna, elastyczna i wygładzona. Odpowiednio skomponowany skład sprawia, że kosmetyk jest w pełni bezpieczny do stosowania także podczas karmienia piersią. Krem obfituje w roślinne składniki aktywne, o silnych właściwościach nawilżających i ujędrniających.
Dodatkowe rady w pielęgnacji biustu
Co jeszcze możemy zrobić dla poprawy wyglądu piersi w okresie ciąży? Oprócz odpowiedniej pielęgnacji biustu kosmetykami warto zadbać o tę cześć ciała także pod innym kątem. Co sprawi, że piersi w ciąży poczują się lepiej?
Odpowiednia bielizna
Komfort piersią z pewnością zapewni odpowiednio dobrana bielizna. Musi być przewiewna i nieuciskająca. W ciąży piersi rosną nawet o jeden-dwa rozmiary! Najczęściej wiąże się to z koniecznością wymiany biustonosza na większy. Warto zainwestować w wysokiej jakości bieliznę, z przyjaznego dla ciała materiału, dającego skórze oddychać. Stanik musi być odpowiednio dopasowany, tak by dobrze podtrzymywał biust. Dla pewności można udać się na konsultację do brafitterki, która pomoże dobrać odpowiedni rozmiar.
Ćwiczenia mięśni klatki piersiowej
Ćwiczenia mięśni klatki piersiowej są nieskomplikowane i nie wymagają dużego wysiłku. Mogą natomiast znacząco wpłynąć na poprawę wyglądu biustu. Poprzez wzmocnienie mięśni otaczających piersi sprawiamy, że ma on ładniejszy kształt i zachowuje jędrność. Trzeba je jednak wykonywać regularnie. Przykładowymi ćwiczeniami mogą być tak zwane rozpiętki, wyciskanie sztangi leżąc czy pompki (dla ułatwienia można wykonywać je przy ścianie). Do ćwiczeń nie są potrzebne wielkie ciężary, wystarczą na przykład małe butelki z wodą. Każde z ćwiczeń można dostosować tak, by było bezpieczne dla mamy i dziecka. W razie wątpliwości zawsze warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym, który podpowie jakie ćwiczenia będą odpowiednie do wykonania w ciąży.
Naprzemienne prysznice
W codziennej pielęgnacji biustu warto zastosować masaż naprzemienny chłodną i ciepłą wodą. Poprawia on krążenie i sprawia, że skóra jest lepiej ukrwiona i napięta. Wystarczy wykonywać go dwa razy dziennie, przez około pięć minut, zmieniając temperaturę wody co 30 sekund i kończąc na chłodnym strumieniu.
Systematyczna pielęgnacja, odpowiednio dobrana bielizna i proste ćwiczenia, mogą sprawić, że ciąża nie odciśnie tak dużego piętna na biuście. Im wcześniej zostaną podjęte kroki prewencyjne przeciwko utracie jędrności, tym lepiej. Dlatego lepiej nie zwlekać ze stosowaniem powyższych porad i wprowadzić je już na początku ciąży.