Pielęgnacja noworodka i niemowlaka – jak wygląda?

Co znajdziesz w artykule?

Skóra noworodków i niemowląt różni się od skóry osób dorosłych pod wieloma względami. Z tego powodu czasem trudno prawidłowo o nią dbać. Z tego tekstu dowiesz się, jak powinna wyglądać bezpieczna pielęgnacja noworodka i niemowlaka.

Budowa skóry noworodka

Naskórek (zewnętrzna warstwa skóry) składa się z czterech warstw: rogowej, ziarnistej, kolczystej i podstawnej. U noworodka warstwa rogowa zbudowana jest z 10-20 mikroskopijnych warstw, podobnych do tych u osób dorosłych. U wcześniaka natomiast ilość takich warstw zmniejszona jest do 2-3, a u skrajnych wcześniaków (poniżej 23 tygodnia) warstwy rogowej może w ogóle nie być.

Skóra dzieci po urodzeniu ma delikatnie kwaśny odczyn – średnio jej pH wynosi 6,4. W ciągu kolejnych dni pH obniża się do 4,95, tworząc tym samym „kwaśny płaszcz” – cienką powłokę, która spełnia funkcję ochronną. Bardzo cennym i naturalnym płaszczem ochronnych jest także maź płodowa. Pokrywa ona skórę noworodka w pierwszych dniach życia. Maź zawiera przeciwbakteryjne peptydy i kwasy tłuszczone, które tworzą zaporę przeciw bakteriom i grzybom. Badania potwierdziły, że nieusuwanie jej przez pewien czas jest skutecznym sposobem na poprawę funkcjonowania bariery skórnej. WHO nie zaleca pierwszej kąpieli noworodka w ciągu pierwszej doby po Może się ona odbyć nawet kilka dni później. 

Sucha skóra u noworodka – przyczyny

Budowę delikatnej warstwy skóry noworodka można bardzo łatwo zaburzyć, co prowadzi do różnych objawów zapalnych. Uszkodzenia mogą być wynikiem stosowania zbyt silnych detergentów w środkach myjących. A uszkodzony i pozbawiony ochronnego płaszcza naskórek szybciej traci wodę, co prowadzi do wysuszania skóry. To z kolei naraża ją na nadwrażliwość na czynniki zewnętrzne.

Prawidłowa pielęgnacja skóry noworodka i niemowlaka

Dlatego pielęgnacja noworodka i niemowlaka powinna być oparta na łagodnych kosmetykach. Świetną alternatywą dla typowych substancji myjących są roślinne saponiny, które zastosowaliśmy w żelu do mycia eeny meeny. Saponiny nie podrażniają naskórka oraz zmniejszają ryzyko naruszenia warstwy lipidowej. Badania udowodniły również, że substancje te regulują naturalną florę bakteryjną skóry.

Bardzo ważnymi produktami w dbaniu o skórę najmłodszych są kremy do ciała i balsamy na odparzenia pieluszkowe. Im delikatniejszy jest skład tych kosmetyków, tym mniejsze jest ryzyko wystąpienia podrażnień. Dlatego Łagodzący krem na co dzień oraz balsam S.O.S. nie zawierają kontrowersyjnych substancji, a surowce pochodzenia naturalnego skutecznie łagodzą podrażnienia i zapewniają odpowiednią ochronę.

Kosmetykiem uzupełniającym kompleksową pielęgnację ciała dziecka jest olejek ochronny do ciała eeny meeny. To produkt niezastąpiony przy rozluźniającym masażu. Można go także stosować po kąpieli w celu nawilzenia i uelastycznienia skóry.

Olejek sprawdzi się również na strefę podpieluszkową. Nawilży i ukoi podrażnienia spowodowane używaniem pieluch. Delikatnie usunie też ciemieniuchę, która bardzo często pojawia u dzieci w pierwszych tygodniach życia.

Cała linia eeny meeny nie zawiera SLS-ów, silikonów, parabenów, PEG-ów i olejów mineralnych.
Stopień naturalności we wszystkich produktach jest wynosi minimum 98,9%. Kosmetyki są bezpieczne dla dziecka już od 1. dnia jego życia.

Powiązane artykuły