Każda skóra starzeje się w innym tempie, ale przyjmuje się, że tracimy zdolność do regeneracji po 25. roku życia. Jest to uwarunkowane wieloma czynnikami, zarówno wewnętrznymi, jak i zewnętrznymi, ale za pomocą odpowiednio dobranych kosmetyków jesteśmy w stanie skutecznie opóźnić ten proces. Z naszego artykułu dowiesz się, jak powinna wyglądać efektywna pielęgnacja skóry starzejącej się.
Starzenie się skóry — jak wygląda i od czego zależy?
Starzenie się skóry to naturalny proces, objawiający się pogłębiającymi się wraz z wiekiem zmarszczkami, przebarwieniami od nadmiernej ekspozycji na słońce, zwiotczałą skórą, utratą naturalnego blasku, osłabionymi włóknami kolagenowymi. Nie da się tego uniknąć, ale stosując kosmetyki i prowadząc higieniczny tryb życia, możemy znacznie opóźnić te procesy i jak najdłużej cieszyć się piękną i zdrową cerą. Zacznijmy jednak od podstaw, czyli od tego, co warunkuje, że się starzejemy.
Proces starzenia się skóry jest głównie uwarunkowany genetycznie. To, w jakiej kondycji jest cera, w dużym stopniu odzwierciedla tempo starzenia się całego organizmu. Profesjonalnie ten termin jest określany jako starzenie wewnątrzpochodne (endogenne). w zależności od przyczyn wyróżnia się:
- Starzenie chronologiczne — bezpośrednio związane z upływem czasu, rozpoczyna się około 25. roku życia, kiedy procesy regeneracyjne zwalniają.
- Starzenie hormonalne — jak sama nazwa wskazuje, przyczyniają się do niego hormony płciowe, których stężenie spada z wiekiem — zarówno u kobiet (estrogeny), jak i u mężczyzn (testosteron).
Co więcej, na starzenie się skóry ma wpływ również mimika twarzy. Ciągła praca mięśni osłabia włókna kolagenowe i elastynowe. To w efekcie przyczynia się do utrwalania widocznych zmarszczek.
Warto zaznaczyć, że to, w jakim tempie starzeje się skóra, w dużym stopniu warunkują czynniki zewnątrzpochodne (egzogenne). Aż 80% widocznych zmarszczek i innych oznak powstaje na skutek szkodliwego działania promieniowania UV, oddziałującego na cerę przez cały rok, niezależnie od pory roku. Widoczne skutki mogą pojawić się nawet po kilku latach, a brak ochrony przeciwsłonecznej (stosowanej regularnie od wczesnych lat), może prowadzić nawet do nowotworów. Fotostarzenie skóry, czyli przyspieszone starzenie się, wynikające bezpośrednio ze szkodliwego wpływu promieni słonecznych, objawia się nierównym kolorytem, przebarwieniami, wiotczejącą skórą i widocznymi zmarszczkami.
Istotną rolę w postępujących procesach starzenia odgrywają również takie przyczyny jak:
- niezdrowy tryb życia,
- nieodpowiednia dieta,
- jakość powietrza (smog),
- zanieczyszczenie środowiska,
- stres,
- oraz używki.
Warto również zaznaczyć, że na tempo starzenia się skóry wpływa ich rodzaj. Najbardziej podatna jest cera sucha. Z uwagi na to, że jest cienka, a także bardzo często nadwrażliwa i podatna na uszkodzenia oraz czynniki zewnętrzne. w związku z tym posiadacze tego typu cery powinni zadbać o odpowiedni nawilżenie i nie dopuścić do przesuszenia, a także zwrócić uwagę na codzienną, wysoką ochronę przed promieniowaniem UV. Prawdziwymi szczęśliwcami są osoby posiadające cerę tłustą, ponieważ ten rodzaj jest najbardziej odporny na upływający czas i wiążące się z nim skutki. Ze względu na grubość oraz wysokimi poziom sebum oznaki starzenia są widoczne później.
Jak powinna wyglądać skuteczna pielęgnacja skóry starzejącej się?
Pierwszym punktem każdej pielęgnacji jest prawidłowe i dokładne oczyszczanie. Cera dojrzała również wymaga dobrze dobranych produktów myjących. Warto sięgnąć po produkty, które jednocześnie będą skutecznie działały, a nie powodowały wysuszenia czy nieprzyjemnego ściągnięcia skóry. Podczas zakupów można również zwrócić uwagę na składniki aktywne. Żele, pianki czy musy i olejki nie muszą służyć tylko zmywaniu makijażu i oczyszczeniu cery. Mogą również pomóc nam zadbać o mikrobiom skóry, nawilżyć ją i odżywić.
Przechodząc już do kolejnych etapów pielęgnacji skóry starzejącej, należy sięgnąć po bogate kosmetyki dedykowane konkretnym potrzebom skóry. W dużej mierze będą to kremy przeciwzmarszczkowe oraz sera do twarzy. Takie produkty bogate w składniki aktywne, będą stymulowały komórki do odnowy, chroniły ją przed promieniowaniem UV, głęboko nawilżały i pobudzały do regeneracji.
Podstawą codziennej, skutecznej pielęgnacji cery dojrzałej jest zatem m.in. serum na zmarszczki. Nakładamy je po oczyszczaniu i ewentualnym tonizowaniu skóry. Jednym z najbardziej skutecznych składników w walce z oznakami starzenia są retinoidy. Ich działanie jest udowodnione licznymi badaniami naukowymi. Pochodne witaminy a pobudzają komórki do odnowy, wygładzają zmarszczki, świetnie też działają na trądzik i przebarwienia. Warto zatem szukać takich i podobnych w działaniu składników aktywnych nie tylko w serum przeciwzmarszczkowym. Skuteczne i dobrze dopasowane serum na zmarszczki to gwarancja napiętej i promiennej skóry każdego dnia.
Kolejnym krokiem kompleksowej rutyny pielęgnacyjnej jest krem przeciwzmarszczkowy. Jakie właściwości powinien zawierać skuteczny krem na zmarszczki? Ujędrniające, nawilżające, uelastyczniające i wyrównujące koloryt skóry. Kluczem do sukcesu jest regularne stosowanie kosmetyków, aby zapobiegać starzeniu się skóry i zadbać o jej zdrowy i promienny wygląd.
Obecnie w sklepach online i w punktach stacjonarnych można odkryć wiele różnych propozycji. Znalezienie ulubionego serum przeciwzmarszczkowego czy kremu na zmarszczki na dzień i na noc powinno być zatem łatwe i przyjemne. Rutynę pielęgnacyjną można wzbogacić również o krem pod oczy, produkty punktowe, peelingi czy maski do twarzy. w walce ze starzeniem skóry obowiązkowo w kosmetyczce powinien znaleźć się również produkt przeciwsłoneczny, najlpiej SPF 50. Najważniejsza jednak zasada to to, że do każdej pielęgnacji należy podejść indywidualnie, dopasowując kosmetyki nie tylko do potrzeb skóry, ale i do własnych preferencji. Dzięki bogatej ofercie sklepów można kompleksowo zadbać o swoją urodę i warto z tego korzystać.