Pielęgnacja włosów latem

Co znajdziesz w artykule?

Lato to czas, którego większość z nas z niecierpliwością wyczekuje. Pełen upalnych dni, podróży, kąpieli w słodkich i słonych wodach – czas odpoczynku i ekscytujących przygód. To pora roku, podczas której najwięcej czasu spędzamy na zewnątrz. Choć jest to z pewnością dobre dla naszego samopoczucia, ciało w tym okresie potrzebuje dodatkowej uwagi. Promienie UV i wolne rodniki, woda morska czy chlorowana – to czynniki, które osłabiają nie tylko naszą skórę, ale i włosy. Warto w tym czasie szczególnie zadbać o ich ochronę i wzmocnienie.

Ochrona włosów przed czynnikami zewnętrznymi

Każdego dnia nasze włosy narażone są na uszkodzenia — zarówno te naturalne, jak i mechaniczne. Pielęgnacja włosów latem jest wyjątkowo ważna, ponieważ sezon ten jest szczególnie wymagający. Wysokie temperatury oraz wiatr to niektóre ze zjawisk zagrażające naszym fryzurom. Jak się przed nimi chronić?

Podstawą jest nakrycie głowy – zabezpieczy ono nasz skalp, w szczególności przedziałek oraz częściowo nasze włosy. Taki dodatek do naszego stroju możemy znaleźć w przeróżnych formach – chustki, kapelusze, bandany, czapki czy daszek przeciwsłoneczny. Wybór zależy od naszych upodobań. Ciekawą opcją może być też parasol przeciwsłoneczny – jest to dodatek, który nie tylko ochroni naszą głowę, lecz zapewni cień także naszej skórze.

Pielęgnacja włosów latem to także ich upinanie. Jest to prosta metoda, aby chronić pasma przed słońcem, ciepłym wiatrem i wilgocią. Upięcie powinno być jednak luźne i komfortowe, np. w formie warkocza czy koczka. Nie powinniśmy niepotrzebnie napinać włosów, ponieważ może to doprowadzić do ich rozciągnięcia i zerwania. Należy też uważnie dobierać akcesoria do włosów – unikamy twardych gumek, które szarpią i mogą wyrwać kosmyki. Interesującym wyborem mogą być miękkie gumki do włosów typu scrunchie. Są one delikatne i ciekawie się prezentują.

Promieniowanie UV — ochrona włosów przed wysoką temperaturą i słońcem

Ochrona włosów przed słońcem jest w sezonie letnim niezbędna. Promieniowanie UVA i UVB jest przyczyną szeregu niekorzystnych zmian naszych pasm. Promienie UVA docierając do kory włosa, są sprawcami fotochemicznych uszkodzeń, które objawiają się rozjaśnieniem koloru. UVB natomiast osłabia budulec, co prowadzi do utraty masy proteinowej. Konsekwencją ekspozycji włosów na słońce jest ich suchość, osłabienie, szorstkość, sztywność, rozdwojone końcówki, rozjaśnienie lub zżółknięcie koloru.

Jak zabezpieczyć się przed takimi zniszczeniami? Odpowiedzią na to jest ochrona UV do włosów. Może być to mgiełka, esencja, olejek, maska – ważne, żeby produkt miał w sobie filtry zapewniające fotoprotekcję.

Trzeba pamiętać, że żaden olej nie zastąpi produktu ochronnego UV. Niektóre z nich mają obecne w składzie filtry, tak jak np. olej z pestek malin, jednak są one niestabilne i nie ochronią nas przed promieniowaniem. Mimo to olej może pełnić inną, ważną funkcję – neutralizowanie wolnych rodników. Atomy te są skutkiem ubocznym ekspozycji na słońce i także szkodzą naszym włosom. Oleje z właściwościami antyoksydacyjnymi w tym przypadku bardzo dobrze się sprawdzą, np. olej z nasion żurawiny, olej abisyński czy olej makadamia. Warto zatem dodać taki produkt do pielęgnacji włosów na lato.

Wakacyjne warunki pogodowe to także wysoka temperatura. Wpływa ona negatywnie na pasma, powodując utratę nawilżenia, co pozostawia włosy suche i spuszone. Pomocne będzie spryskiwanie ich nawilżającą mgiełką co jakiś czas. Taka ochrona włosów przyda się zwłaszcza na plaży – to wygodny i szybki zabieg, który wspomoże pielęgnację włosów latem.

Wiemy, że ciepła pogoda to szybsze schnięcie mokrych włosów. Wielu z nas może to zachęcić do próby zaoszczędzenia czasu i wyjścia z domu bez suszenia włosów. Niestety nie jest to dobre rozwiązanie – pasma po myciu są wyjątkowo narażone na uszkodzenia, a parująca z nich woda jeszcze bardziej je wysuszy. Z tego powodu ochrona włosów przed wysoką temperaturą to także suszenie ich po każdym myciu. Zalecamy zadbać o kosmyki poprzez aplikację produktu termoochronnego oraz używanie suszarki z chłodnym nawiewem.

Ochrona włosów na wakacjach – woda morska

Morskie fale to częsty element wczasów, który zapewnia rozrywkę na plaży i przynosi ukojenie ciału pod żarzącym się słońcem. Nie jest to jednak łatwe środowisko dla naszych włosów — słona woda wyciąga z nich nawilżenie. Zmiana jest szybko wyczuwalna pod dotykiem – pasma są szorstkie, suche, splątane. Nie powinno nas to jednak zniechęcać do kąpieli morskich, ponieważ ochrona włosów przed wodą morską jest możliwa.

Aby zapobiec utracie nawilżenia, warto przed kąpielą zaaplikować produkt, który stworzy na włosach ‘otoczkę’ np. olejek lub esencja. Taka bariera ochronna będzie przeciwdziałać wnikaniu słonej wody w kosmyki i pozbawianiu ich naturalnej wilgoci. Zabezpieczone w ten sposób włosy najlepiej upiąć w wysoki kok, aby jak najmniej się zmoczyły. Gdy przychodzi czas wrócić na ląd, pamiętajmy o opłukaniu pasm i umyciu ich w domu. Warto przy tym użyć odżywki humektantowej, aby uzupełnić nawilżenie. Są to proste zasady pielęgnacji włosów na lato, których pozytywne efekty szybko zauważymy na naszej głowie.

Ochrona włosów na basenie – woda z chlorem

W sezonie letnim często korzystamy z kąpieli w basenie. Jest to idealne miejsce, gdy chcemy popływać lub po prostu schłodzić się i zrelaksować. Jednakże, aby woda ta była bezpieczna w użytkowaniu, dodaje się do niej chlor. Chociaż jest to substancja bardzo potrzebna, niestety kontakt z nią może wpływać negatywnie na stan naszych kosmyków. Po regularnych kąpielach w basenie mogą one stać się suche, osłabione, szorstkie, sztywne i pozbawione blasku. Dzieje się tak, ponieważ chlor jest w stanie głęboko wniknąć w rdzeń włosa oraz osłabić jego cebulkę, a jako substancja przeznaczona do dezynfekcji wypłukuje z pasm ich naturalne olejki. Co więcej, jeśli mamy farbowane włosy na jasny kolor, możemy doświadczyć zmiany ich odcienia.

Wiedząc o negatywnych skutkach kąpieli w basenie łatwo stwierdzić, że ochrona włosów przed chlorowaną wodą jest niezbędna. Pomoże nam w tym noszenie czepka – jest to doskonałe akcesorium zabezpieczające kosmyki przed kontaktem z wodą. Wybór materiału z jakiego jest on wykonany zależy od nas. Zalecana jest jednak szczególna ostrożność przy użyciu czepka wykonanego z materiału gumopodobnego – może on szarpać włosy przy procesie zakładania czy zdejmowania. Pasma można także zabezpieczyć przez użycie np. olejku, który utworzy na nich ochronną warstwę. Wystarczy niewielka ilość produktu, a kosmyki będą dodatkowo osłonięte.

Ochrona włosów przed wodą z chlorem to także zabiegi wykonywane po zakończonej kąpieli. Należy starannie umyć włosy szamponem w celu pozbycia się z nich chlorowanej wody. Dobrym wyborem będzie też użycie odżywki, aby przywrócić włosom potrzebne olejki i nawilżenie.

Odżywianie i wzmacnianie włosów latem

W słoneczne, gorące lato mycie włosów odbywa się znacznie częściej — wysokie temperatury i nakrycia głowy sprawiają, że nasz skalp szybciej się poci. Warto w tym czasie sięgnąć po łagodny szampon, który nie wpłynie dodatkowo na wysuszenie skóry głowy i delikatnie ją oczyści. Silniejszy kosmetyk myjący może pojawić się w pielęgnacji raz w tygodniu lub rzadziej.

Latem używanie takich kosmetyków jak maski i odżywki jest bardzo istotne – podczas wymagających warunków pogodowych kosmyki potrzebują dodatkowego wzmocnienia. Odżywka do włosów na wakacje powinna mieć właściwości nawilżające i odżywiające – poprawi kondycję włosów, doda nawilżenia i miękkości, ułatwi rozczesanie. Przy pielęgnacji należy pamiętać o zachowaniu równowagi PEH, czyli balansu między dostarczanymi proteinami, emolientami i humektantami. Te ostatnie intensywnie nawilżają włosy, lecz trzeba postępować z nimi ostrożnie – przewaga tych substancji sprawi, że pasma będą się puszyć. Warto więc obserwować swoje włosy i odżywiać je według indywidualnych potrzeb.

Metodą, która dodatkowo wesprze i odżywi nasze włosy jest olejowanie. Zabieg ten można wykonać na kilka sposobów. Olej aplikujemy na suche pasma lub dodatkowo na nawilżający podkład – może to być odżywka, tonik lub np. żel aloesowy. Kosmetyk nakładamy: na całą długość, na obszarze od ucha do końcówek lub na same końcówki. Niektóre z produktów można stosować także na skórę głowy. Olej można trzymać na włosach przez 15 minut lub nawet przez całą noc. Niektórzy mogą się obawiać, że taki zabieg zbyt obciąży ich włosy, zwłaszcza latem. Nie ma jednak powodu do obaw – taki efekt nie powinien mieć miejsca po dokładnym umyciu włosów. Najlepszą metodą oczyszczania pasm po olejowaniu jest tzw. emulgowanie, czyli ‘zmycie’ oleju odżywką. W ostatnim kroku należy umyć skalp szamponem, a włosy powinny być odżywione, miękkie i sprężyste.

Pielęgnacja włosów na lato od eeny meeny

W ofercie eeny meeny można znaleźć trzy produkty, które idealnie sprawdzą się do pielęgnacji włosów latem. Ochronny szampon nawilżający jest łagodnym kosmetykiem, który nie tylko oczyszcza, ale też chroni skórę głowy i włosy przez negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Delikatna odżywka nawilżająca to idealna odżywka do włosów na lato. Intensywnie regeneruje kosmyki i ułatwia ich rozczesywanie – nadaje się do codziennej pielęgnacji, jak i do zabiegu emulgowania oleju. Wzmacniająca odżywka olejowa jest produktem przeznaczonym na pasma, jak i skalp – silnie nawilża, wzmacnia i regeneruje oraz stymuluje porost kosmyków. Doskonale sprawdzi się przy olejowaniu, dostarczając niezbędnych substancji odżywczych. Taki zestaw produktów, w połączeniu z odpowiednią ochroną, znakomicie zadba o kondycję naszych włosów podczas lata.

Powiązane artykuły