Pierwsza kąpiel noworodka okiem mamy i położnej

Co znajdziesz w artykule?

Skóra noworodka ma szczególne potrzeby

Noworodek to dziecko do 30. dnia życia, które adaptuje się do warunków świata zewnętrznego. Ta adaptacja dotyczy zarówno układów życiowych (oddechowy, pokarmowy i nerwowy), jak i skóry oraz stanu jej mikrobioty. Mikrobiota skóry to zespół mikroorganizmów (flory bakteryjnej), które bytują na danym obszarze. Są to bakterie, grzyby i wirusy, a ich rolą jest wzmacnianie i ochrona bariery skórnej przed czynnikami mechanicznymi, zakaźnymi czy chemiczno-toksycznymi. O okresie noworodkowym mówi się także w ujęciu IV trymestru ciąży, co jednoznacznie sugeruje, że pielęgnacja w tym czasie powinna być dostosowana do potrzeb nowonarodzonej skóry. Ale co to oznacza? Mówiąc najogólniej, taka pielęgnacja powinna wspierać naturalną ochronę i odporność powłok skórnych.

Pierwsza kąpiel noworodka – zalecenia

Z tego powodu WHO oraz Standard Opieki Okołoporodowej podkreśla konieczność szybkiego, nieprzerwanego kontaktu skóra do skóry – „kangurowania” matki z dzieckiem po porodzie zarówno drogami natury, jak i cięciu cesarskim. Nie zaleca się także usuwania pourodzeniowej mazi płodowej przez dobę po porodzie. Maź płodowa ma właściwości immunologiczne i pełni funkcje bariery ochronnej. Pamiętajmy, że skóra dziecka przez 9 miesięcy była zanurzona w płynie owodniowym i po porodzie od razu staje się narażona na czynniki zewnętrzne. Te z kolei mogą powodować zmiany kontaktowe skórne. Dlatego właśnie WHO nie zaleca kąpieli noworodka w trakcie pierwszej doby po porodzie. Może ona nastąpić nawet kilka dni po narodzinach, a następne nie muszą być codziennym obowiązkiem, jeżeli nie ma wskazań i zaleceń do kąpieli pielęgnacyjnych czy leczniczych.

Jakie kosmetyki dla noworodka na początek?

Celem kąpieli noworodka jest pielęgnacja bez usuwania bariery lipidowej, która ma istotne znaczenie dla powierzchniowego ekosystemu skóry. Wybierając produkty pielęgnacyjne powinniśmy kierować się zasadą „im mniej tym lepiej”. Kosmetyki powinny być bezbarwne i bezzapachowe. Ewentualnie zapach powinien wynikać z zastosowanych surowców naturalnych, które najczęściej są tylko delikatnie odczuwalne. Ważne, aby pierwsza kąpiel noworodka opierała się głównie na produktach małopieniących, tak jak niskopieniacy żel do mycia eeny meeny mom&baby, oraz z jednej linii kosmetycznej. Idealnie byłoby, gdyby były to kosmetyki dla noworodków lub kosmetyki od pierwszych dni życia. Dedykacja „Dla niemowląt” nie musi oznaczać, że kosmetyk dostosowany jest dla noworodka czyli dla dziecka, które nie ukończyło miesiąca.

Kosmetyki dla noworodka – tylko z dobrym składem

Jeżeli chodzi o składy kosmetyków, warto wybierać te, które nie posiadają w swojej zawartości SLS-gów, SLeSów parabenów, substancji PEG, PPG, pochodnych castroloil i formaldehydu.

Kąpiel noworodka z rodzicem – czy to dobry pomysł?

Temperatura do kąpieli powinna oscylować w okolicach 37,5 stopni Celsjusza. Pamiętajmy o tym, że noworodek to dziecko o słabej termoregulacji, które szybko narażone jest na wychłodzenie. Warto, aby kąpiel była nie tylko zabiegiem higienicznym ale i przede wszystkim sensoryczno-wyciszającym, bez pośpiechu, w delikatności. Myjąc dziecko mów do niego i opowiadaj o tym co robisz, nawiązując kontakt wzrokowy. Dobrym pomysłem jest kąpiel z mamą – pod warunkiem, że ustało krwawienie połogowe – lub kąpiel z tatą. Ważne, aby w okresie noworodkowym także rodzice zwracali uwagę na kosmetyki, które stosują. Dziecko spędza wiele czasu w naszych ramionach i czasami kontakt z „dorosłymi” kosmetykami może narażać je na podrażnienia. Takie ograniczone do minimum chemii kosmetycznej również dotyczy pielęgnacji kikuta pępowinowego i obecne zalecenia WHO mówią o tak zwanej „suchej pielęgnacji”. Polega ona na czyszczeniu dna pępka czystą wodą a następnie dokładnym osuszeniu.

https://www.eenymeeny.eu/pepek-noworodka-pielegnacja-kikuta-pepowinowego/

Literatura:
WHO Reproductive Health Library. WHO recommendation on bathing and other postnatal care of the newborn (February 2018)
Katedra Imminobiologii, Uniwersytet Szczeciński, Malinowska M, Tokarz- Deptuła B, „Mikrobiom człowieka”
Medycyna Praktyczna. Pediatria. Kamińska E, „Pielęgnacja kikuta pępowinowego u noworodków”
WHO, Guidelines Approved By The WHO, Newborn Health.

mgr Izabela Dembińska – położna, autorka książki „Rodzić można łatwiej”, związana ze Szpitalem Praskim w Warszawie. Założycielka programu „Ćwicz z położną”. Wykładowca szkoły rodzenia. Mama Nadii i Leona. Prowadzi na Instagramie profil położna_izabela_dembińska. Aktywna jest również na Facebooku.

Powiązane artykuły