Występuje u ponad połowy kobiet, nie jest defektem, który można ukryć makijażem, a co ciekawe, dotyka także szczupłych osób. Mowa o cellulicie, zwanym również potocznie skórką pomarańczową. Skąd taka nazwa? Skóra dotknięta cellulitem ma nieregularne zgrubienia i przypomina owoc cytrusowy. Czym właściwie jest i skąd się bierze cellulit? Czy istnieje skuteczny balsam na skórkę pomarańczową?
Co to jest cellulit i skąd się bierze
Na pierwszy rzut oka cellulit może wydawać się tylko problemem estetycznym, ale temat pomarańczowej skórki sięga głębiej. Cellulit często współistnieje z niewydolnością krążenia i żylakami, a także towarzyszy mu obrzęk i bolesność, dlatego z pewnością można mówić o problemie zdrowotnym.
W ciągu kilkudziesięciu ostatnich lat wskazywano na trzy podstawowe mechanizmy tworzenia się cellulitu.
Należą do nich:
• nadmierne gromadzenie się wody w macierzy międzykomórkowej, co prowadzi do obrzęku tkanki podskórnej;
• niekorzystne zmiany w mikrokrążeniu tkankowym;
• odmienna struktura anatomiczna tkanek uzależniona od płci.
Dlaczego to kobiety mają częściej cellulit?
Różnice w budowie zrazików tłuszczowych między kobietami a mężczyznami sprawiają, że to właśnie u kobiet cellulit występuje częściej i w większym nasileniu.
Nurnberger i Muller w swoich badaniach wykazali różnice w budowie tkanki podskórnej względem płci. Granica między skórą właściwą a tkanką podskórną u mężczyzn była gładka i cienka, natomiast u kobiet — pofałdowana i nierówna.
Kolejny z czynników, który może mieć wpływ na częstsze występowania skórki pomarańczowej u kobiet jest nadmierna ilość estrogenów.
Kiedy kobieta ma największy poziom estrogenów? W okresie rozrodczym, w czasie ciąży oraz podczas przyjmowania hormonów (m.in. hormonalnej terapii zastępczej lub antykoncepcji). To wyjaśnia, dlaczego problem dotyczy nawet bardzo szczupłych kobiet.
Mikrokrążenie i nieprawidłowa budowa komórek
Wracając do podpunktu drugiego, czyli zmian w mikrokrążeniu, zmiany te mogą dotyczyć zmniejszonego przepływu w naczyniach, osłabienia utlenowania komórek i tkanek, a nawet uszkodzenia komórek: obrzęku, mikrotętniaków i mikrowylewów.
W rezultacie komórki adipocytarne mają nieprawidłową budowę: zostają oplecione przez włókna kolagenowe, zniszczone i zniekształcone. Gołym okiem jest to widoczne w formie guzków i nierówności na skórze.
Zaburzony proces lipolizy przyczyną cellulitu
Zaburzenia procesu lipolizy to kolejna możliwa przyczyna powstawania cellulitu. Rosenbaum i Priet podczas swoich badań tkanek zdrowych i objętych cellulitem zauważyli, że tkanka tłuszczowa z cellulitem miała na dolnej powierzchni brodawki tłuszczowe. Udowodniono zmienną grubość przegród tkanki łącznej, co miało wpływ na naczynia krwionośne.
Teraz już wiadomo, dlaczego problem pomarańczowej skórki bardzo rzadko dotyczy dzieci, mężczyzn i osób uprawiających sport!
Jak samemu walczyć z cellulitem
Już wiemy, że cellulit to nie tylko defekt estetyczny występujący na powierzchni skóry, który można zlikwidować w prosty i szybki sposób. Co więc zrobić, żeby skórka pomarańczowa zniknęła? Problem ma kilka przyczyn, dlatego trzeba zadziałać na różnych płaszczyznach. Oprócz aktywności fizycznej, diety czy zabiegów kosmetycznych, jednym ze sposobów jest odpowiednia pielęgnacja skóry i działanie na jej powierzchni.
Kosmetyki i masaż na cellulit
Oprócz balsamu na cellulit, a tych jest na rynku mnóstwo, musisz zadbać o peeling i szczotkowania ciała. Peeling gruboziarnisty lub mechaniczny za pomocą szczotki pobudzi krążenie, a to sprzyja likwidacji cellulitu. Podczas peelingu są usuwane obumarłe komórki naskórka, czyli te niepotrzebne, które uniemożliwiają składnikom aktywnym z balsamów dotrzeć głębiej.
Szczotkę możesz wykorzystać nie tylko do peelingu mechanicznego, ale również do masażu. Jak go wykonać? Zaleca się szczotkowanie od dołu do góry (zachowując kierunek w stronę serca). Masuj okrężnymi lub posuwistymi ruchami całe nogi, począwszy od kostek, poprzez łydki aż do ud. Możesz szczotkować także brzuch i pośladki.
Do mikromasażu zalicza się też noszenie rajstop o stopniowanym nacisku. Kupisz je w każdym sklepie medycznym, a od niedawna także w sklepach i drogeriach z rajstopami.
Jak wybrać i stosować balsam na cellulit?
Balsam lub krem na cellulit dobrze jest wmasowywać ruchami okrężnymi. W przypadku kosmetyku od eeny meeny, czyli Zaawansowanego balsamu na cellulit, aby uzyskać jak najlepsze efekty, zaleca się aplikację rano i wieczorem.
Wspomniany balsam na skórkę pomarańczową zawiera bardzo łagodną kompozycję zapachową, a także składniki pochodzenia naturalnego, takie jak: olej z zielonych ziaren kawy, ekstrakt z wąkroty azjatyckiej, z czerwonej algi i wiele innych o działaniu ujędrniającym, napinającym i uelastyczniającym.
Produkt przeszedł badania aparaturowe i efekty jego działania są wręcz zachwycające! Już po 28 dniach stosowania były zauważalne pierwsze efekty. A regularne stosowanie przez 56 dni u badanych osób, zmniejszyło widoczność cellulitu średnio o 23%. Po tym czasie zanotowano również wzrost jędrności skóry średnio o 14%. Takie wyniki gwarantują, że balsam może skutecznie pomóc nam w walce z cellulitem.
Dieta na cellulit
Nie istnieje specjalna dieta na cellulit, ale źródła podają, że posiłki powinny być zbilansowane, bogate w owoce i warzywa, wodę i zdrowe tłuszcze. Należy ograniczyć sól, tłuste mięso, alkohol i słodycze.
Profesjonalne zabiegi na cellulit
Lekarz, kosmetyczka czy kosmetolog? U każdego z nich znajdziesz ofertę zabiegów na cellulit. Wybór należy do Ciebie.
Mezoterapia igłowa na pomarańczową skórkę
Mezoterapia igłowa polega na śródskórnym wstrzykiwaniu z miejsca objęte cellulitem mieszanek lub gotowych koktajli o działaniu lipotycznym, przeciwutleniającym i ujędrniającym.
Specjalista może wykonywać takie wstrzyknięcia ręcznie lub z pomocą urządzenia (np. pistolet, dermapen).
Do mezoterapii igłowej należy też zabieg zwany lipolizą, który ma “rozpuścić tłuszcz”. Efekt jest widoczny po około miesiącu, a pełen cykl zabiegów to minimum 3.
Składniki stosowane w balsamach i zabiegach na cellulit
Do składników, które wchodzą w skład kosmetyków detalicznych oraz ampułek do zabiegów profesjonalnych zalicza się:
• kofeinę,
• wyciąg z karczocha zwyczajnego,
• wyciąg z nostrzyka żółtego i rutyny,
• L-karnitynę,
• tiratricol (TRIAC).
O doborze składników do mezoterapii decyduje osoba wykonująca zabieg, po wcześniejszym wywiadzie z klientem!
Mezoterapia bezigłowa
Ten zabieg również polega na wprowadzeniu w głąb skóry substancji, ale w tym przypadku nie ma naruszenia ciągłości skóry. Zachodzi zjawisko elektraporacji, czyli otwarcia dróg w błonie komórkowej i transportu składników czynnych za pomocą impulsów i fonoforezy.
Zabieg wspomaga procesy naprawcze w komórkach. Impulsy elektrycznie wzmagają transport komórkowy, rozszerzając odpowiednie ujścia gruczołowe, a włókna mięśniowe są pobudzane. Drenaż wspomaga układ chłonny w pozbywaniu się toksyn.
Endermologia na cellulit
Terminem endermologia określa się zabiegi oparte na mechanicznym masażu skóry i tkanki podskórnej przez specjalnie urządzenie. Rolki urządzenia działają zwijająco i rozwijająco na fałd, dzięki czemu jest on masowany w dwóch kierunkach. Poprawia to przepływ chłonki, utlenowanie komórek i drenaż. Dzięki temu zabiegowi nasila się proces lipolizy, poprawia krążenie, a nawet jest złuszczany naskórek!
Karboksyterapia
Podstawą tego zabiegu jest wykorzystanie właściwości dwutlenku węgla. W sposób mechaniczny uszkadza on komórki tłuszczowe, poprawia krążenie, rozszerza naczynia, dotlenia skórę, a także nasila produkcję kolagenu i poprawia elastyczność.
Profesjonalny masaż i drenaż
Ręczny masaż segmentarny, masaż wibracyjny, drenaż limfatyczny ręczny lub przy pomocy urządzenia. Te zabiegi wykonasz u masażysty, ale również u odpowiednio przeszkolonej kosmetyczki lub kosmetologa.
Jak widzisz, możliwości walki z cellulitem są bardzo szerokie. Największa skuteczność da działanie na wielu płaszczyznach, czyli peeling i balsam na cellulit stosowane w domu, zdrowa dieta, a także profesjonalne zabiegi i masaże.
Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Sposoby na cellulit – szczotkowanie ciała
Walka z cellulitem – balsam na skórkę pomarańczy
Bibliografia:
Gałązka, A. Galęba, H. Nurein “Cellulit jako problem medyczny i estetyczny – etiopatogeneza, objawy, diagnostyka i leczenie”, Hygeia Public Health 2014, 49(3): 425-430.