Skóra atopowa – jakie oleje stosować? – cz. 2

Co znajdziesz w artykule?

O tym, że skóra atopowa jest szczególnie wymagająca, pisaliśmy już wielokrotnie. Dlatego poświęcamy temu tematowi wiele miejsca na naszym blogu. W drugiej części artykułu dermokonsultantka Karolina Chodera przedstawi trzy nich, czyli olej słonecznikowy oraz olej z wiesiołka i ogórecznika. 

Olej słonecznikowy

Kolejnym olejem o udowodnionym działaniu korzystnym na skórę atopową jest olej słonecznikowy. Składa się on głównie z kwasu linolowego, będącego kwasem omega-6, a także z kwasów oleinowego, palmitynowego, stearynowego i linolenowego. Olej słonecznikowy poprawia funkcję barierową skóry i działa przeciwzapalnie. W jednym z badań wykazano, że stosowanie co drugi dzień miejscowych kortykosteroidów w połączeniu z olejem słonecznikowym daje podobną poprawę w przebiegu AZS i zmniejszenie wskaźnika SCORAD, co stosowanie samych kortykosteroidów raz lub dwa razy dziennie. Badanie to pokazuje możliwość ograniczenia zużycia maści kortykosteroidowych, dzięki zastosowaniu dodatku w postaci oleju słonecznikowego. Olej słonecznikowy wzbogaca  krem łagodzący na co dzień, co sprawia, że ten kosmetyk jest nieoceniony przy radzeniu sobie z atopią.  

Olej z ogórecznika

Ogórecznik lekarski to popularna roślina zielarska o niebieskich kwiatach, szeroko stosowana w kuchni i kosmetyce. Olej z ogórecznika zawiera wysoką zawartość kwasów omega-6, w tym kwasu linolowego, które są ważne dla prawidłowej struktury i funkcji skóry. W jednym z badań z udziałem dzieci w wieku 1-10 lat, cierpiących na AZS wykazano, że codzienne stosowanie oleju z ogórecznika przez 2 tygodnie znacząco zmniejszyło zaczerwienie, świąd oraz przeznaskórkową utratę wody.

Olej z wiesiołka

Łąki i pola obfitują w kolejny szeroko stosowany w kuchni i kosmetyce wiesiołek. Olej z tej kwitnącej na żółto rośliny od wielu lat ma udowodnioną skuteczność we wspomaganiu leczenia AZS. Stosowany jest zarówno miejscowo, jak i ogólnie, a jego korzystne właściwości wynikają z wysokiej zawartości kwasu linolenowego. Wyniki wskazują na działanie zmniejszające świąd, obrzęk i zaczerwienie, które ujawnia się po 4 – 8 tygodniach od rozpoczęcia kuracji.

Skóra atopowa a emolienty

Oleje roślinne są głównymi składnikami emolientów, nieocenionych w pielęgnacji skóry z AZS. Emolienty mogą być dodawane do kąpieli lub aplikowane bezpośrednio po niej. Ważne jest, aby dobrać odpowiedni kosmetyk do potrzeb swojego rodzaju skóry. 

Karolina Chodera – atopik i alergik, a z wykształcenia biotechnolog i dermokonsultantka. Szczęśliwa mama Leona. Tworzy blog www.dermatopik.pl, poświęcony przede wszystkim atopowemu zapaleniu skóry. Dzieli się tam własnym doświadczeniem i rzetelną wiedzą, którą stale poszerza. Miłośniczka lawendy i spacerów po lesie.

Powiązane artykuły