Skóra atopowa wymaga szczególnej pielęgnacji. Jej nieodłącznym elementem są oleje. O tym, które oleje na AZS są szczególnie polecane, pisze dermokonsultantka Karolina Chodera. W tym przedstawione zostaną ona dwa z nich: migdałowy i kokosowy.
Skóra atopowa – budowa
Zacznijmy od tego, czym różni się skóra atopowa od zdrowej. Komórki najbardziej zewnętrznej warstwy skóry (nazywanej warstwą rogową) otoczone są lipidowym cementem i tworzą strukturę przypominającą mur. Dzięki odpowiedniej budowie tego “muru”, dyfuzja wody jest zrównoważona, a jej przeznaskórkowa utrata osiąga optymalny poziom. W skórze atopowej komórkowy mur ma zaburzoną strukturę. Dzieje się tak między innymi ze względu na nieprawidłowości w powstawaniu filagryny. Jest to białko ważne dla funkcji i integralności warstwy rogowej skóry. Powoduje to zwiększoną przepuszczalność skóry w obie strony, w tym zwiększoną przeznaskórkową utratę wody, dając w efekcie skórę suchą, łuszczącą się, spękaną.
Skuteczna pielęgnacja skóry atopowej
Stosowanie emolientów jest podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym przy atopowym zapaleniu skóry i przyczynia się między innymi do ograniczenia wspomnianej przeznaskórkowej utraty wody, zmiękcza skórę, nawilża ją i poprawia jej elastyczność.Emolienty mogą mieć postać specjalistycznych, wieloskładnikowych preparatów, których podstawowymi elementami – obok wody – są zwykle oleje roślinne. Oleje składają się z różnorodnych kompozycji kwasów tłuszczowych i towarzyszą im m.in. trójglicerydy, woski, tokoferole, fosfolipidy. W zależności od składu oleje wywołują różny efekt kosmetyczny i stosuje się je w innych problemach skórnych. Istnieje kilka olejów roślinnych o udowodnionym, korzystnym działaniu przy atopowym zapaleniu skóry.
Olej ze słodkich migdałów
Jednym z najbardziej cenionych olejów w pielęgnacji skóry wrażliwej, szczególnie skóry niemowlęcej czy tej na ciążowym brzuszku, jest olej migdałowy. I choć nie potwierdzono jego skuteczności we wspomaganiu atopowego zapalenia skóry, to również w tym wypadku warto zwrócić na niego uwagę. Olej migdałowy zawiera różnorodne kwasy tłuszczowe, między innymi kwas oleinowy i linolowy. Doskonale zmiękcza i uelastycznia naskórek oraz wzmacnia barierę lipidową. Jedno z badań wykazało, że olej ze słodkich migdałów zmniejsza swędzenie rozstępów. Olej ze słodkich migdałów jest bazowym składnikiem olejku ochronnego do ciała oraz balsamu S.O.S eeny meeny. Towarzyszą mu również inne oleje, m.in. olej lniany czy słonecznikowy. Składnik ten znajdziemy również w kremie łagodzącym na co dzień eeny meeny.
Olej kokosowy
W ostatnich latach olej kokosowy zyskał popularność zarówno w kuchni, jak i w kosmetyce. Główny składnik tego oleju to kwas laurynowy o działaniu przeciwdrobnoustrojowym oraz przeciwzapalnym. Wykazano, że olej kokosowy pozytywnie wpływa na funkcję barierową skóry, przyspiesza gojenie się ran, a także ma działanie antyoksydacyjne. Badania naukowe potwierdzają także ograniczanie przeznaskórkowej utraty wody. Stwierdzono zmniejszenie tego zjawiska u wcześniaków o około 50% w przypadku stosowania oleju kokosowego w porównaniu do grupy kontrolnej. Sprawdzono także wpływ oleju kokosowego na przeznaskórkową utratę wody i wskaźnik SCORAD (służący do oceny ciężkości przebiegu atopowego zapalenia skóry). Testy przeprowadzono u 117 dzieci w wieku 1-13 lat, cierpiących na lekką lub umiarkowaną formę AZS. Wykazano, że olej kokosowy zmniejszył wskaźnik SCORAD o ponad 68%, powodując umiarkowaną lub znaczną poprawę w przebiegu AZS u większości pacjentów.
Jak stosować oleje roślinne w codziennej pielęgnacji?
Aby skorzystać z dobroczynnych właściwości olejów roślinnych, najprościej jest je wprowadzić do swojej pielęgnacji przez wybór kosmetyków bogatych w te składniki. Przykładem jest olejek ochronny do ciała eeny meeny, który zawiera m.in. olej ze słodkich migdałów, olej lniany i olej z nasion słonecznika. Kolejny sposób to wzbogacenie ulubionego kosmetyku przez dodanie do niego odrobiny dostosowanego do potrzeb oleju. Można również przygotować swój własny kosmetyk do ciała, mieszając kilka ulubionych olejów.
Karolina Chodera – atopik i alergik, a z wykształcenia biotechnolog i dermokonsultantka. Szczęśliwa mama Leona. Tworzy blog www.dermatopik.pl, poświęcony przede wszystkim atopowemu zapaleniu skóry. Dzieli się tam własnym doświadczeniem i rzetelną wiedzą, którą stale poszerza. Miłośniczka lawendy i spacerów po lesie.