Cellulit to problem, który dotyczy około 85% kobiet powyżej 20. roku życia. Jest zaburzeniem w budowie skóry, a jego objawy mogą wiązać się zarówno z dolegliwościami bólowymi, jak i ze zmianą wyglądu ciała. Nierówności i zgrubienia, rozstępy oraz przebarwienia to charakterystyczne symptomy, jakie cellulit powoduje na powierzchni skóry. Najczęściej pojawiają się one w okolicy ud, pośladków, ramion i brzucha – w miejscach, w których tkanka tłuszczowa gromadzi się w większej ilości. Takie zmiany na ciele często mogą powodować duży dyskomfort psychiczny, dlatego wiele kobiet poszukuje skutecznych metod na zminimalizowanie wizualnych objawów cellulitu. Zabiegiem pielęgnacyjnym, który może w tym pomóc jest szczotkowanie ciała.
Szczotkowanie ciała – co to takiego?
Szczotkowanie ciała to bardzo prosty i przyjemny domowy zabieg pielęgnacyjny, polegający na masażu szczotką na sucho lub na mokro — czyli z użyciem wody lub olejku. Szczotkowanie można wykonywać niezależnie od wieku czy typu skóry.
Zalety masażu szczotką
Systematyczne masowanie ciała szczotką widocznie poprawia kondycję skóry.
Zabieg ten:
- wygładza, ujędrnia i uelastycznia skórę,
- złuszcza martwy naskórek,
- wspomaga redukcję cellulitu i rozstępów,
- likwiduje wrastające włoski,
- wyrównuje koloryt skóry,
- relaksuje ciało.
Oczywiście wszelkie efekty zależą od kondycji skóry oraz predyspozycji organizmu.
Jak prawidłowo wykonać szczotkowanie ciała?
Masaż wykonujemy na czystej i suchej skórze. Zaczynamy go od stóp, a posuwiste lub lekko koliste ruchy szczotki kierujemy w stronę serca – usprawni to przepływ limfy. Wykonywane pociągnięcia powinny być płynne i delikatne – nie ma potrzeby mocno dociskać szczotki do ciała. Jeżeli skóra piecze i się czerwieni powinniśmy zmniejszyć intensywność, z jaką wykonujemy masaż. W taki sposób szczotkujemy całe ciało, nie zapominając o żadnej partii. Cały zabieg powinien trwać od 5 do 20 minut.
Szczotkowanie można wykonywać codziennie lub przynajmniej trzy razy w tygodniu. Częstotliwość zależy od indywidualnych potrzeb skóry i jej wrażliwości. Najważniejsza jest jednak systematyczność.
Szczotkować można na sucho lub na mokro. Zabieg wykonany na mokro jest delikatniejszy, ponieważ włosie poprzez zwilżenie robi się bardziej miękkie. Taki masaż nadal przynosi zadowalające efekty, jednak następują one mniej intensywnie niż w przypadku szczotkowania na sucho. Może być to jednak odpowiednia opcja, jeśli ruchy nową szczotką będą na początku sprawiały niewielki dyskomfort – woda lub olejek złagodzą tarcie włosia na skórze. Po pewnym czasie systematycznego szczotkowania będzie można wykonać masaż także na sucho, ponieważ skóra przyzwyczai się i uodporni.
Sposoby na cellulit na udach, biodrach i pośladkach – szczotkowanie
Tam, gdzie odkłada się więcej tkanki tłuszczowej, możemy użyć nieco większy nacisk, zachowując jednak ostrożność. Zarówno ruchy posuwiste, jak i koliste świetnie sprawdzają się w tych partiach. Aby dokładnie wykonać masaż w okolicach pośladków, można lekko je unieść od spodu.
Sposoby na cellulit na brzuchu – szczotkowanie
Brzuch także możemy szczotkować na dwa sposoby. Ruchem okrężnym, zgodnym z ruchem wskazówek zegara oraz ruchem posuwistym, w stronę serca. W tym miejscu należy jednak uważać na nacisk – powinien być on delikatniejszy, ponieważ skóra na brzuchu jest wrażliwsza.
Sposoby na cellulit na ramionach – szczotkowanie
Szczotkowanie rąk zaczynamy od dłoni, posuwistymi ruchami, w stronę serca. Natomiast na górze ramion możemy zmienić ruch na kolisty. Przy masażu rąk nie zapominamy o ich spodzie oraz o pachach.
Jak dobrać szczotkę?
Odpowiednią szczotkę należy dobrać indywidualnie, kierując się naszymi potrzebami. Ważne jest, gdzie będziemy jej używać, jaki rodzaj gadżetu będzie najbardziej komfortowy w użytkowaniu oraz jak wrażliwa jest nasza skóry.
Rodzaje włosia szczotek do masażu
Pierwszą ważną kwestią jest włosie szczotki do masażu – to ono decyduje o jej twardości. Do wyboru mamy roślinne, syntetyczne lub zwierzęce. Sztywne, zbite włókno roślinne, np. z tampico, będzie intensywniej oddziaływać na ciało, jest to jednak opcja dla skóry mało wrażliwej i odpornej na ból. Dla nieco przyjemniejszego masażu zaleca się ostre, ale giętkie włókno z kokosa. Skóra wrażliwa natomiast potrzebuje materiału bardziej miękkiego. Delikatny masaż zapewni np. włosie ze szczeciny, końskie lub syntetyczne.
Wszystkie wymienione rodzaje szczotek są skuteczne, różnicą jest tylko czas, w którym skóra staje się wygładzona – przy włóknach ostrych następuje to nieco szybciej. Jeżeli nasza odporność na ból jest niska, jednak chcemy w przyszłości korzystać z narzędzia o twardym włosiu, można skórę przyzwyczajać, stopniowo zmieniając szczotki na coraz bardziej sztywne. Należy jednak postępować ostrożnie i zgodnie z potrzebami naszej skóry. Najważniejszą kwestią jest nasz komfort i zdrowie – szczotkowanie powinno być zabiegiem przyjemnym.
Rodzaj oprawy szczotki
Kolejnym aspektem do wyboru jest materiał, z jakiego wykonana jest oprawa szczotki. Może być to drewno lite – w przypadku, gdy planujemy szczotkowanie tylko na sucho. Zwilżanie tego rodzaju surowca mogłoby spowodować jego pękanie. Jeżeli chcielibyśmy wykonywać szczotkowanie także na mokro, najlepszym wyborem będzie uchwyt wykonany z drewna klejonego tzw. sklejki.
Kształt szczotki
Różnorodność szczotek objawia się także w ich kształcie. Do wyboru są m.in. oprawy okrągłe, owalne, z rączką. Forma gadżetu jest ważna, ponieważ wpływa ona na komfort użytkowania oraz czas masażu – większa szczotka pokryje na raz większy obszar ciała. Modele z krótkim uchwytem będą wygodne przy masażu większości ciała, jednak do szczotkowania pleców zalecamy oprawę z dłuższą rączką. Ten rodzaj narzędzia przyda się także osobom o ograniczonej mobilności, aby łatwiej dosięgnąć także do dolnych kończyn.
Jak dbać o szczotkę?
W trosce o nasze zdrowie należy pamiętać także o zachowaniu należytej higieny – szczotka powinna służyć tylko jednej osobie i być dokładnie czyszczona po każdym użyciu. Zaleca się wymieniać szczotkę po 6 miesiącach użytkowania.
Duet redukujący cellulit – szczotkowanie i kosmetyki antycellulitowe
Jedną z zalet szczotkowania ciała jest usuwanie martwego naskórka. Warto to wykorzystać, ponieważ tak przygotowana skóra o wiele lepiej wchłania substancje aktywne. Jeżeli naszym celem jest redukcja cellulitu, idealnym rozwiązaniem będzie połączenie masażu szczotką z pielęgnacją kosmetykiem antycellulitowym. Jak to zrobić? Po każdym szczotkowaniu należy najpierw umyć ciało, aby pozbyć się złuszczonego naskórka. Następnie na osuszoną skórę zaaplikować produkt specjalistyczny, którego działanie skierowane jest na walkę z cellulitem.
My polecamy nasz Zaawansowany balsam na cellulit, który widocznie wspomaga redukcję cellulitu, silnie wygładza i ujędrnia skórę. Zawiera on w sobie cenione przy walce z cellulitem substancje jak ekstrakt z czerwonej algi Jania Rubens czy olej z zielonych ziaren kawy. Aplikacja balsamu zaraz po szczotkowaniu ciała sprawi, że jego składniki aktywne przyniosą lepszy efekt.
Przeciwwskazania do masażu szczotką
Masaż szczotką to na ogół zabieg prosty i bezpieczny, jednak są przypadki, w których taki rodzaj pielęgnacji nie jest zalecany. Szczotkowania ciała nie powinny wykonywać osoby borykające się z chorobami skórnymi np. łuszczycą, atopowym zapaleniem skóry, trądzikiem. Przeciwwskazaniem do masażu są także skłonności do występowania żylaków i popękanych naczynek oraz świeże blizny.
Przy wykonywaniu szczotkowania ciała szczególną ostrożność powinny zachować osoby z pieprzykami i znamionami, aby ich przez przypadek nie zadrapać. Zachęcamy, aby wszelkie wątpliwości związane z predyspozycją ciała konsultować z dermatologiem.