Zabawy andrzejkowe dla dzieci

Co znajdziesz w artykule?

Od kilkuset lat w polskiej tradycji funkcjonuje święto, które stanowi znakomitą okazję do spotkań z przyjaciółmi. Dawniej w wieczorach wróżb uczestniczyły jedynie młode, niezamężne dziewczyny, które chciały poznać imię przyszłego męża. Obecnie, w zabawach andrzejkowych biorą udział całe rodziny.

Kiedy są andrzejki?

Andrzejkowy wieczór wróżb obchodzimy w wigilię świętego Andrzeja, czyli w nocy z 29 na 30 listopada. Według dawnych wierzeń, jest to magiczny czas, który pozwala na wejrzenie w przyszłość i sprawdzenie, co czeka nas w następnych latach. Kilka pokoleń temu andrzejki świętowano zupełnie inaczej – dziewczęta i chłopcy bawili się oddzielnie, a samo święto było traktowane dość poważnie. Obecnie jest to idealna okazja do zabaw z przyjaciółmi, rodzinnych spotkań i połączenia świata dorosłych z nieco bardziej magicznym światem dzieci podczas wspólnych zabaw andrzejkowych. Choć nie każdy rodzic zgodzi się, by jego pociecha tego dnia poszła spać nieco później, to z pewnością dzieci będą zachwycone, gdy będą mogły pobawić się we wróżki i czarodziejów, przepowiadając przyszłość sobie i rodzicom.

Andrzejkowe wróżby dla dzieci

Chcesz sprawić radość swoim dzieciom? Mamy dla Ciebie kilka pomysłów na wesołe zabawy andrzejkowe dla dzieci, dzięki którym spędzicie wspaniały czas w gronie rodzinnym.

Lanie wosku

To najbardziej popularna zabawa, którą zna niemal każdy. Aby dowiedzieć się, jaka czeka nas przyszłość, należy podgrzać w garnuszku najzwyklejsze świeczki (połamane i bez knota) i poczekać aż wosk całkowicie się rozpuści. Oczywiście tę część zadania powinna wykonywać osoba dorosła, ale dzieci będą z pewnością zachwycone magicznym przeistoczeniem się twardej, kruchej świeczki w gęsty płyn. Do tej zabawy przyda nam się również klucz przez który przelewany będzie wosk. Jeśli Twoje dziecko jest już w wieku, w którym bez problemu korzysta z dziecięcych, bezpiecznych nożyczek, możesz narysować na kartonie duży kształt klucza i pozwolić maluchowi wyciąć go po liniach. Klucz w rozmiarze A4 będzie znacznie wygodniejszy i bezpieczniejszy podczas andrzejkowych zabaw.

Trzymając rondelek za uchwyt przez grubą, kuchenną rękawicę, przelewajcie wosk przez dziurkę w kluczu do miski lub garnka z zimną wodą (min. 15 cm wody), a wosk tworzyć będzie fantazyjne kształty. Pozwólcie mu zastygnąć, zanim wyjmiecie powstałą figurkę z wody, a potem razem zastanówcie się jaką przyszłość wróży wam powstały z wosku kształt 🙂

Andrzejkowa wróżba kwiatowa

Będą Wam potrzebne kredki lub pisaki i kartki. Wspólnie z dziećmi stwórzcie rysunki kwiatów: mak, lilia, aster, róża, narcyz, goździk, piwonia, stokrotka, bez, niezapominajki, dalie, fiołek. Odwróćcie karteczki z kwiatami obrazkiem w dół, wymieszajcie je i zamykając oczy wybierzcie po jednej. Wybrana karteczka jest wróżbą na przyszłość:

 • Mak – twoje marzenia się spełnią!
 • Lilia – będziesz mieć czas by lepiej poznać siebie
 • Aster – wróży kłopoty
 • Róża – symbolizuje piękno, szczęście i sukces
 • Narcyz – wróży szansę na wielką miłość
 • Goździk – symbolizuje zazdrość
 • Piwonia – przed Tobą podróże i nowe doświadczenia
 • Stokrotka – uważaj na fałszywych przyjaciółBez – dobra zabawa z przyjaciółmi
 • Niezapominajki – symbol tęsknoty
 • Dalie – zbliża się Twój wielki sukces!
 • Fiołek – czeka cię niespodzianka

Magiczny rzut monetą

Do tej zabawy potrzebujecie kilku grosików lub innych monet oraz miski. Każdy z uczestników trzymając monetę w dłoni wymyśla życzenie, po czym staje przed miską i robi kilka kroków w tył . Następnie należy odwrócić się tyłem do miski i rzucić monetą w tył, tak aby trafiła do miski. Jeśli moneta wpadnie do miski… życzenie się spełni! 🙂

Jest wiele wróżb, które możecie przygotować na andrzejkowy wieczór z dziećmi, ale najważniejsze jest to, abyście spędzili czas razem, po prostu świetnie się bawiąc 🙂

Powiązane artykuły