Prawidłowe oczyszczanie skóry to podstawa codziennej pielęgnacji. Istnieje kilka zasad, których należy przestrzegać, aby kolejne etapy rutyny pielęgnacyjnej dały pożądane efekty i pozwoliły utrzymać cerę w dobrej kondycji.
Oczyszczanie twarzy to wbrew pozorom złożona kwestia, wymagająca odpowiedniej wiedzy i kosmetyków. Należy myć twarz regularnie, dokładnie, ale jednocześnie delikatnie, żeby nie podrażnić skóry i nie uszkodzić jej bariery ochronnej. To pierwszy krok do pięknej i zdrowej skóry. Regularny demakijaż i dokładne mycie cery zmniejsza ryzyko wystąpienia wyprysków i zatkanych porów, a także pozwala lepiej zaabsorbować pozostałe kosmetyki i składniki aktywne w nich zawarte. Na rynku istnieje wiele kosmetyków — od pianek przez żele po łagodne emulsje — dostosowanych do różnych typów i potrzeb skóry. Zacznijmy jednak od podstaw.
Prawidłowe mycie twarzy
Jak myć twarz? Najlepiej dwa razy dziennie — rano i wieczorem. W ciągu dnia na twarzy osadzają się zewnętrzne zanieczyszczenia, bardzo często niewidoczne gołym okiem, m.in. kurz czy toksyny zawarte w smogu. Oprócz resztek makijażu, brudu i pozostałych substancji, należy zmyć również nadmiar sebum, które jest produkowane przez skórę (nadprodukcja łoju dotyczy szczególnie cer tłustych i mieszanych). Kluczem do zachowania dobrej kondycji cery jest codzienny demakijaż. Na pewno każda z Was chociaż raz położyła się spać w makijażu. Rekomendujemy unikać takich sytuacji, ponieważ kolorowe kosmetyki pozostawione na noc wysuszają skórę, obciążają ją i zatykają pory. W efekcie cera starzeje się szybciej i traci zdrowy blask oraz elastyczność.
Mycie twarzy olejami
Jednym z najdelikatniejszych sposobów na mycie twarzy to metoda OCM (z ang. Oil Cleansing Method), czyli olejowe oczyszczanie cery. Jak to działa? Tłuste cząsteczki oleju efektywnie rozpuszczają substancje lipofilowe, czyli te, które najciężej zmyć. Jednocześnie pielęgnują skórę i nie naruszają jej naturalnej bariery hydrolipidowej, nie powodują nadprodukcji sebum i nie zaburzają prawidłowego pH skóry. Ta metoda, której zwolenniczkami są Azjatki, najlepiej sprawdzi się wieczorem.
Istnieją dwa rodzaje produktów, które sprawdzą się w tej metodzie. Pierwszym z nich są produkty na bazie olejów z emulgatorami (np. balsamy, masełka, emulsje), dzięki czemu są skuteczne i szybkie w stosowaniu. Olej rozpuszcza makijaż, a w kontakcie z wodą, szybko zmywa się ze skóry wraz z wszystkimi zanieczyszczeniami, nie pozostawiając tłustej warstwy.
Natomiast druga opcja to klasyczne mieszanki olejków. Jak wykorzystać je do umycia twarzy? Najpierw zwilż skórę wodą, a następnie rozprowadź i rozetrzyj kilka kropel olejku w dłoniach. Potem delikatnie wmasuj olejek w skórę kolistymi ruchami (nie tylko rozpuścisz brud, ale poprawisz też ukrwienie skóry). Zmyj olej z twarzy — za pomocą ściereczki i ciepłej wody, aż do całkowitego pozbycia się tłustego filmu (czynność może wymagać powtórzenia 2-3 razy). Na koniec delikatnie osusz twarzy czystym i suchym ręcznikiem.
Dwuetapowe oczyszczanie twarzy
Kolejnym i jednym z najbardziej efektywnych sposobów na oczyszczanie twarzy jest dwuetapowy proces, który umożliwia usunięcie wszystkich zanieczyszczeń. Po całym dniu na skórze pozostają nie tylko resztki makijażu, ale również potu i kurzu. Aby pozbyć się ich z należytą starannością, zastosuj dwuetapowe oczyszczanie. Pierwszym krokiem jest demakijaż, który usunie resztki kolorowych kosmetyków. W tym celu zastosuj Łagodny balsam do demakijażu eeny meeny. Delikatne, ale skuteczne produkty rozpuszczają nawet wodoodporny makijaż. Wzbogacone o składniki odżywcze, takie jak m.in. masła roślinne, pozostawiają skórę miękką i nawilżoną. Jeśli nie lubisz olejowych produktów do demakijażu, możesz sięgnąć po Łagodny krem myjący. Drugi etap to doczyszczanie twarzy za pomocą żelu lub pianki do mycia twarzy — w tym celu najlepiej zastosować Łagodny żel myjący eeny meny, bogatego w składniki aktywne. Ta metoda jest polecana dla każdego typu skóry.
Jak myć twarz w ciąży
W ciąży nie powinno się rezygnować z codziennej rutyny pielęgnacyjnej. Co więcej, w tym szczególnym okresie należy przyłożyć do niej większą wagę. Bezpieczeństwo jest wtedy priorytetem, dlatego należy dobierać kosmetyki z dużą starannością i zwracać uwagę na ich skład INCI.
Jakich składników unikać?
- retinoidów i pochodnych witaminy a (INCI: Retinol, Retinal)
- ftalanów (INCI: Diethyl phtalate (DEP))
- triklosanów (INCI: Triclosan)
Rozszyfrowanie składu INCI bywa często zagadką, dlatego przyszłe mamy powinny stosować kosmetyki dedykowane dla kobiet w ciąży.
Naturalne produkty do mycia twarzy
Skutecznie oczyszczanie twarzy na bazie naturalnych składników to idealne rozwiązanie przede wszystkim dla osób z wrażliwą i suchą skórą. W ofercie eeny meeny nie brakuje produktów, które pozwolą Ci na utrzymanie odpowiedniej rutyny pielęgnacyjnej. Balsam do demakijażu to świetna alternatywa dla płynów micelarnych. Dzięki zawartości składników odżywczych (biała glinka, mąka owsiana, ekstrakty czy masła roślinne) pozostawia skórę wypielęgnowaną i nawilżoną, gotową do dalszych etapów. Jeśli szukasz bardziej kremowego produktu do mycia, to sięgnij po Łagodny krem myjący, który oprócz skuteczne oczyszania, nawilża i wspiera mikrobiom skóry. Wśród propozycji marki kosmetyków naturalnych znajduje się również Żel do mycia niskopieniący, który działa kojąco na podrażnienia, skutecznie oczyszcza, nie powoduje nieprzyjemnego uczucia ściągnięcia, a także poprawia regularnie naturalną florę bakteryjną. Nadaje się dla przyszłej mamy, a także do mycia delikatnej skóry niemowlęcia.