Pianka do mycia twarzy to jeden z najpopularniejszych kosmetyków służących do oczyszczania. Obecnie na rynku dostępne są najróżniejsze wersje, co sprawia, że można jeszcze lepiej dopasować ją do swoich potrzeb. Jak jednak prawidłowo stosować produkt i czym kierować się przy jego wyborze?
Krok po kroku — jak używać pianki do mycia twarzy?
Pianka do mycia twarzy to produkt na bazie wody, który może być stosowany na dwa sposoby — podczas porannego i wieczornego mycia.
W czasie porannego oczyszczania warto postawić na delikatniejszą piankę do mycia twarzy. Często skóra po nocy nie potrzebuje aż tak mocnego mycia, agresywniejsza formuła mogłaby więc spowodować podrażnienie i nadmierne przesuszenie.
Cery suche i wrażliwe powinny postawić na produkty delikatne, kojące i łagodzące. Posiadaczki cer tłustych i mieszanych z kolei mogą sobie pozwolić na nieco mocniejsze formuły, w tym te zawierające silniejsze składniki aktywne. Podstawą powinien jednak pozostać produkt łagodny.
W trakcie wieczornej pielęgnacji pianka do mycia twarzy stanowi drugi etap, zgodnie z zasadą dwuetapowego oczyszczania. Pierwsza część powinna uwzględniać kosmetyk zawierający oleje, taki jak olejek, balsam lub krem do demakijażu. Jego zadaniem jest rozpuszczenie makijażu i kremu z filtrem nałożonych na skórę w ciągu dnia.
Pianka do mycia twarzy to następny krok, który pozwala na dokładne oczyszczenie skóry, zarówno z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, jak i resztek makijażu bądź olejku.
Doskonałym rozwiązaniem będzie więc pianka, która myje skutecznie, ale jednocześnie jest łagodna dla skóry. Taki zakup idealnie sprawdzi się do oczyszczania zarówno rano, jak i wieczorem!
Wskazówki dotyczące aplikacji pianki do mycia twarzy dla optymalnych efektów
Jak używać pianki do mycia twarzy, aby uzyskać najoptymalniejsze efekty? Najważniejsza jest systematyczność, a więc prawidłowe oczyszczanie rano i wieczorem. Pomijanie dwuetapowego oczyszczania lub nadmierne mycie twarzy w ciągu dnia w nieuzasadnionych przypadkach może prowadzić do pogorszenia się stanu cery.
Jak zatem powinno wyglądać mycie? Większość pianek do mycia twarzy można nakładać i na suchą, i na mokrą skórę. Warto jednak uważnie czytać etykiety i stosować się do zaleceń producentów, gdyż sposób zastosowania produktów może się od siebie różnić. Po rozprowadzeniu kosmetyku równomiernie na twarzy należy wmasowywać go przez około minutę — taki czas pozwoli na precyzyjne, a co za tym idzie skuteczne, mycie. Piankę można spłukać wodą letnią lub zimną, unikając podrażniającego cerę wrzątku.
Podczas mycia istotne jest niepomijanie szyi i dekoltu — wkońcu to miejsca, na które również często nakładana jest pielęgnacja lub makijaż.
Pianka do mycia twarzy — świeżość i oczyszczanie skóry
Jaka powinna być dobrze dobrana pianka do mycia twarzy? Odpowiedź jest prosta — na tyle skuteczna, aby myć dokładnie, ale jednocześnie na tyle łagodna, aby nie podrażniać. Po użyciu pianki nie powinno się odczuwać nieprzyjemnego ściągnięcia lub dyskomfortu. Jeśli czujesz, że na Twojej twarzy pojawia się jakiekolwiek podrażnienie, może to być znak, aby zastanowić się nad zmianą kosmetyku. Polecamy stawiać na produkty do mycia, które dodatkowo nawilżają skórę, pozostawiając ją miękką i odżywioną.
Naturalne składniki w piankach do mycia twarzy — przyjazne dla skóry
i środowiska
Składniki, które pochodzą prosto z natury, nie tylko niosą ze sobą szereg korzystnych dla skóry właściwości, ale także stanowią przyjazne dla środowiska rozwiązanie. Substancje, które występują naturalnie, a które świetnie sprawdzają się w kosmetykach, takich jak pianka do mycia twarzy to:
- ekstrakt z prawoślazu, chroniący przed nadmierną utratą wody z naskórka, zmiękczający skórę oraz działający łagodząco i nawilżająco dzięki naturalnym śluzom,
- destylat z liści brzozy, obejmujący betulinę odpowiedzialną za tonizację, łagodzenie i oczyszczanie,
- ferment z owsa, zawierający kompleks aminokwasów, kwasów tłuszczowych i fosfolipidów, dbających o prawidłowy mikrobiom,
- sok z cytryny bogaty w witaminę C, a więc jeden z najsilniejszych antyoksydantów,
- hydrolizat protein ryżu utrzymujący prawidłowy poziom wody w naskórku, a także pozostawiający cerę jedwabiście gładką.
Naturalne składniki potrafią wykazywać potężne działanie na skórę, doskonale ją pielęgnując. Warto więc korzystać z ich dobra przy wyborze takich kosmetyków jak pianka do mycia twarzy.
Bibliografia:
Kamińska, A. Gawron-Gzella, Znaczenie wyciągów z liści i kory brzozy w medycynie i kosmetologii, Postępy Biologii Komórki, t. 46, nr 3, Poznań, 2019.
red. A. Kiełtyka-Dadasiewicz, Rośliny w nowoczesnej kosmetologii, Wydawnictwo Akademickie Wyższej Szkoły Społeczno-Przyrodniczej im. Wincentego Pola w Lublinie, Lublin, 2016.
Klimek-Szczykutowicz, A. Szopa, H. Ekiert, Citrus limon (cytryna zwyczajna) – źródło surowców o cennych walorach kosmetycznych, Polish Journal of Cosmetology, 20(3), Kraków, 2017.
Kucharska-Ambrożej, Aktualny stan wiedzy na temat chemizmu i aktywności biologicznej lukrecji gładkiej Glycyrrhiza glabra L., Post Filoter 18(2), Białystok, 2017.