Czy można przygotować się do macierzyństwa? Nie można. Niezależnie od tego, ile wysiłku włożymy w przygotowania. Nie dość, że zmiana jest ogromna, to tak naprawdę nigdy nie wiemy jak to naprawdę będzie… A “rozdmuchane”emocje w ciąży czasem wcale nie pomagają… Ale zacznijmy od początku.
Jestem w ciąży. I co dalej?
Pierwsze emocje w ciąży zależą od wielu czynników. Najważniejsze z nich dotyczą wieku, sytuacji rodzinnej, finansowej i zawodowej oraz tego, czy była to ciąża planowana. W najlepszej sytuacji znajdują się kobiety, które są w stabilnym związku, mają ciepły i bezpieczny dom, dobrą pracę, wsparcie w bliskich i na to dziecko czekają. Zupełnie inaczej kwestia ciąży wygląda u osób młodych, które nie mają jeszcze ustabilizowanego życia prywatnego i zawodowego, a ciąża jest dla nich totalnym zaskoczeniem. Jest też opcja trzecia – kobiety dojrzałe, pewnie stąpające po swojej życiowej drodze, jednak mające zupełnie inne plany na życie na dany moment. Tutaj wiadomość o noszeniu w sobie maleństwa jest również niemałym szokiem, niekoniecznie pozytywnym.
W przypadku kiedy ciąża jest niespodziewana, pojawia się bardzo duże prawdopodobieństwo wystąpienia strachu. Są to często osoby nieprzygotowane jeszcze do pełnienia roli mamy lub niejako zmuszone do zmiany dotychczasowego stylu życia, rezygnacji z wielu rzeczy. Myślę, że można śmiało powiedzieć – wrzucone na głęboką wodę, a to zawsze generuje gamę trudnych emocji.
Emocje w ciąży a dziecko
Na początku wspomniałam o nastawieniu i teraz chciałabym do niego wrócić, ponieważ jest ono niezwykle ważne. Nasze podejście ma wpływ na nasze myśli, emocje i uczucia, a one z kolei na nasze nienarodzone jeszcze maleństwo. Odpowiednie nastawienie może nam niezwykle pomóc psychicznie przygotować się do macierzyństwa, a i kojąco wpłynąć na rozwijającą się w naszym brzuchu istotę. W ciąży jesteśmy jednym organizmem, karmimy nasze dzieci swoimi emocjami. To wpływa bezpośrednio na przyszłość tych maluszków, oraz na to w jakim stanie przyjdą na świat.
Trudne emocje w ciąży – jak sobie radzić?
W tym czasie szczególnie zachęcam kobiety do zadbania o siebie – o to co przeżywamy i co z tym robimy. Nie zostawiajmy tych trudnych emocji samych sobie, nie liczmy na to, że zaraz przejdą…. bo co jak nie przejdą, a co więcej – będą się kumulować? Poszukajmy wsparcia. Poszukajmy też pewnych technik czy narzędzi, które pomogą nam na bieżąco pokonywać lęk, niepokój. Ze stresem również można sobie poradzić, nawet kiedy życie nas nie oszczędza w trakcie trwania ciąży. Zawsze jest jakieś wyjście. Zawsze jest ktoś kto nam pomoże. Warto o tym pamiętać.
Życzę każdej przyszłej mamie tego, aby znalazła w sobie odpowiednią siłę oraz ten, tak bardzo potrzebny, wewnętrzny spokój.
Dominika Słowikowska – psycholog, coach i mama Miłosza. Certyfikowana edukatorka Pozytywnej Dyscypliny oraz kreatorka inicjatywy „Pomogę Ci Mamo”. Dominika pomaga rodzicom zrozumieć zachowania dzieci w wieku 0-5 lat. Wskazuje im drogę do rozwiązania trudności. W ramach swojej działalności pomaga mamom odnaleźć się w nowej rzeczywistości, która wiąże się z mierzeniem się z presją otoczenia, z oczekiwaniami innych, z mitem idealnej matki, z poczuciem bycia niewystarczająco dobrą mamą etc. W obszarach rozwojowo-wychowawczych dzieci, prowadzi warsztaty stacjonarne, szkolenia online oraz udziela konsultacji indywidualnych. Dominika prowadzi na Instagramie profil Pomogę Ci Mamo.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Mamo, zadbaj o siebie po porodzie
Jak zmienia się samopoczucie po porodzie?
Poznaj swoje prawa w ciąży