Jak wybrać balsam do suchej i wrażliwej skóry?

Co znajdziesz w artykule?

Pielęgnacja suchej skóry bywa prawdziwym wyzwaniem. Wymaga regularnego wykonywania rozmaitych zabiegów, takich, jak nawadnianie, nawilżanie i natłuszczanie. Jednym z kluczowych w tej sytuacji kosmetyków jest odpowiednio dobrany balsam. Czym powinien charakteryzować się tego rodzaju preparat dla suchej i wrażliwej skóry? Na zawartość jakich składników należy zwrócić uwagę? Jakie jeszcze kosmetyki warto stosować, borykając się z problemem przesuszania i podrażnień?

Pielęgnacja skóry suchej

Sucha i wrażliwa skóra jest szczególnie narażona na negatywny wpływ czynników zewnętrznych. Zmiany temperatur, wiatr, słońce czy klimatyzacja mogą prowadzić do uszkodzenia płaszcza lipidowego, będącego naturalną barierą ochronną. Zapobiega on utracie wody oraz chroni skórę, dzięki czemu może ona dobrze spełniać swoje funkcje.
Skóra, na której powierzchni brakuje lipidów, nie wiąże skutecznie wody, a co za tym idzie — nie utrzymuje równowagi wodnej.

Czynniki sprzyjające wysuszaniu skóry:
– nadmierna ekspozycja na słońce, wiatr lub mróz,
– długie, gorące kąpiele,
– picie zbyt małej ilości wody,
– stosowanie kosmetyków zawierających silne detergenty,
– niedobory witaminy A, C, E oraz z grupy B,
– noszenie szorstkich i drapiących ubrań.

Prawidłowa pielęgnacja suchej skóry powinna mieć na celu jej ochronę przed ww. czynnikami lub niwelowanie skutków ich oddziaływania.

Balsam do suchej skóry

Balsam nawilżający do suchej skóry powinien mieć właściwości emoliencyjne, czyli nawilżające i natłuszczające zarazem. Dzięki nim przesuszony lub podrażniony naskórek staje się elastyczny, gładki i odpowiednio nawodniony. Składniki takiego kosmetyku powinny wspomagać naturalne procesy naprawcze skóry, w tym odbudowywanie bariery ochronnej.

Warto szukać balsamów do skóry suchej zawierających:
ceramidy — naturalny składnik bariery lipidowej, wspomagający jej regenerację i zapobiegający nadmiernej utracie wody,
naturalne oleje i olejki, np. masło shea, olej z pestek czarnej porzeczki czy olej z awokado,
ekstrakt z owsa o wysokiej zawartości beta-glukanu wspomagającego naturalne procesy regeneracyjne,
oligosacharydy i disacharydy o działaniu nawilżającym i wspierającym funkcjonowanie naturalnej flory bakteryjnej skóry, takie jak Bioecolia czy trehaloza,
mleczan sodu — naturalny humektant,
skwalan roślinny nadający skórze miękkość, elastyczność i przywracający prawidłowy poziom nawilżenia,
aloes — wspomaga procesy regeneracyjne,
ekstrakt z soi — zawiera m.in. genisteinę, przeciwutleniacz chroniący warstwę lipidową przed uszkodzeniem przez wolne rodniki. Ponadto wspomaga syntezę kolagenu,
mocznik — pochłania wodę i zapobiega jej utracie przez skórę,
kwas hialuronowy — wiąże wodę w skórze, utrzymując prawidłowy poziom jej nawilżenia,
glicerynę — wiąże wodę, łagodzi spierzchnięcia i podrażnienia,
witaminy A, B, C oraz E — są niezbędnymi składnikami licznych procesów zachodzących w zdrowej skórze,
minerały, np. pochodzące z alg — łagodzą podrażnienia, stymulują produkcję kolagenu.

Skóra wrażliwa — jakie kosmetyki?

Wyjątkowej pielęgnacji potrzebuje skóra wrażliwa. Jej posiadacze powinni zwracać szczególną uwagę na zawarte w kosmetykach surowce aktywne. Należy też pamiętać, że skóra wrażliwa łatwo ulega podrażnieniom, a to, które składniki będą jej służyć lub szkodzić jest kwestią indywidualną. Dlatego trzeba zachować ostrożność przy wprowadzaniu nowych kosmetyków. Dotyczy to nawet preparatów dedykowanych dla tego rodzaju skóry.

Jest to tym bardziej istotne, że stosowany codziennie balsam do skóry wrażliwej to za mało. Do codziennej rutyny warto włączyć stosowanie takich kosmetyków jak masło do ciała, olejki oraz balsamy pod prysznic.

Masło do ciała

Masła do ciała mają za zadanie dogłębne odżywienie skóry oraz jej natłuszczenie. Wzmacniają warstwę hydrolipidową i wspierają regenerację. Są cięższe i gęstsze od klasycznych balsamów.
Produkty te mogą się wzajemnie uzupełniać; istnieją także kosmetyki, które łączą w sobie właściwości i funkcje balsamów i maseł. Dzięki temu są zarówno skuteczne, jak i wygodne w użyciu.

Suchy olejek

Kosmetykiem, który również może być pomocny w pielęgnacji suchej i wrażliwej skóry, jest suchy olejek. Powstał z myślą o osobach, które cenią sobie działanie naturalnych olejków, ale którym przeszkadza pozostawiana przez nie tłusta warstwa. Nakładany na suchą skórę szybko się wchłania, błyskawicznie ją nawilżając i natłuszczając. Nie pozostawia przy tym wrażenia lepkości.

Balsam pod prysznic

Inną ciekawą propozycją dla suchej skóry jest balsam pod prysznic. Kosmetyki stosowane do mycia, a dokładniej — zawarte w nich detergenty — mogą naruszać naturalną warstwę hydrolipidową. Dlatego warto na umytą, jeszcze mokrą skórę nałożyć specjalny, błyskawicznie działający balsam. Po wytarciu się ręcznikiem można się od razu ubrać — preparaty tego typu nie wymagają czekania na wchłonięcie.

Skóra to największy narząd w ciele człowieka. Spełnia szczególne funkcje: chroni przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych oraz przed wtargnięciem bakterii, wirusów i grzybów w głąb organizmu. Aby działała tak, jak powinna, należy ją odpowiednio pielęgnować. Dotyczy to nie tylko sytuacji, gdy objawy przesuszenia czy podrażnienia stają się zauważalne. Skóra musi być nawilżana również profilaktycznie, by nie dopuścić do powstania i rozwoju problemów wynikających z długotrwałego przesuszenia, takich jak utrata elastyczności skóry czy przedwczesne wystąpienie oznak starzenia się.
Prawidłowa pielęgnacja i stosowanie balsamów sprawia, że skóra jest nie tylko silniejsza i lepiej spełnia swoje funkcje. Odpowiednie kosmetyki ułatwiają zachowanie młodego wyglądu na długo, co dla wielu osób ma niebagatelne znaczenie.

Zobacz również inne nasze artykuły, które opisują problem suchej skóry:
Sucha skóra twarzy w ciąży
Sucha skóra u dziecka

https://www.eenymeeny.eu/sucha-skora-twarzy-w-ciazy/

https://www.eenymeeny.eu/sucha-skora-u-dziecka/

Powiązane artykuły